Trendy přejí zvlněným křivkám
Originálně odsazený vchod do domu nijak nenarušuje celkový ráz fasády a minimalistický vzhled vily.
Pouze okno a vstup narušují dojem strohosti z uliční strany. Vnější stěna je ve stylu amsterdamské školy tvořena krémově bílými cihlami Celosia.
Nádvoří směrem do ulice má podle autorů odkazovat na holandský modernismus 30. let minulého století.
Tvarosloví zadní části domu zaujme na první pohled. Křivky plynule obtékají hlavní dominantu zahrady, jíž je působivý olivovník.
Velkolepé atrium nabízí prostor pro odpočinek na čerstvém vzduchu. Před rozmary počasí chrání dostatečně velký přesah terasy v prvním podlaží, plynule se vlnící po celé délce vily na straně do zahrady.
Každá z místností ve vile je vizuálně propojena se zbytkem domu a zahradou. Právě tento aspekt stírá hranice mezi vnitřním a vnějším prostorem.
Veškeré vybavení v interiéru bylo vyrobeno na míru. Typickou ukázkou je minimalistická kuchyňská linka, tvořící masivní pracovní ostrov. Další úložné prostory jsou řešeny vestavbou, samozřejmě včetně nezbytných spotřebičů.
Páteří obytného prostoru v přízemí je zmíněný dřevěný vestavný systém, jenž v sobě ukrývá vstupy do suterénu, na toalety a do spíže.
Elegantní lodžie lemující patro umožňuje chůzi po celé její délce a plynulý přechod do jakékoli části interiéru v prvním nadzemním podlaží.
Originální zvlněná fasáda přes svou značnou transparentnost dokáže nabídnout dostatek soukromí v jednotlivých zónách a pokojích v interiéru.
V prvním patře se nacházejí soukromé ložnice. Jsou celkem tři a jejich součástí jsou prostorné koupelny. Kromě toho zde najdeme hostinský pokoj.
Vstupy do jednotlivých pokojů a dalších místností jsou řešeny dveřmi se skrytými zárubněmi. V domě je tento systém shodný a materiálové byla použita světlá dýha.
Detailní záběr na systém skrytých zárubní, který je trendem posledních několika let. Špičkové produkty z tohoto segmentu u nás vyrábí a prodává například firma JAP.
Velkorysé přesahy slouží nejen k zastínění, ale plní funkci kryté terasy v přízemí. Rodina tak může trávit společné chvíle na čerstvém vzduchu za každého počasí.

Při pohledu z ulice klame vila Casa Kwantes tělem. Zatímco prvotní dojem strohé cihlové kostky skrývá soukromí majitelů domu, zadní část objektu se prostřednictvím vlnité fasády otevírá a přináší maximální přísun denního světla.

Projekt Casa Kwantes se opírá o touhu klientů po izolaci a soukromí, aniž by přišli o maximální denní světlo a otevřené dispozice.

Pohled ze silnice klame – holá cihlová zeď je jen umně vyřešenou kulisou, jež skrývá rodinný život a působivý architektonický skvost. Zadní část objektu se otevírá na jih prostřednictvím vlnité fasády, ovíjející se jako umělecké dílo kolem letitého olivovníku.

Soukromý dům o rozloze 480 m2 je dílem věhlasného studia MVRDV. Nachází se v západní části Rotterdamu v místě, kde dříve stávala nemocnice. Tvůrci museli následovat požadavek obce, aby stavba odpovídala retro stylu modernismu třicátých let.

Vzhledem k tomu, že jiné, nově vybudované domy v okolí jsou v jejich modernistickém přístupu více obyčejné, byla tato změna v avantgardní architektuře předmětem diskuse s radnicí.

Při vstupu jemně odsazeným vchodem v jinak ploché a tajuplné fasádě s detaily z cihel Celosia jsou příchozí vedeni do vstupní haly.

Jakmile vstoupí, otevře se prosvětlený obytný prostor a mírně se „vlnící“ interiér, který má jen málo společného s tvarem kostky, jenž je viditelný z ulice. Vnější stěna slouží také jako vstup do garáže a na schodiště.

Na klenutý dvorek uvnitř navazuje obývací zóna. Její dominantou je minimalistický dveřní systém ze dřeva, jenž skrývá vstup do suterénu, k toaletám a do kuchyně. Podlaha záměrně plynule pokračuje ven a propojuje tak vnější a vnitřní prostor.

K dispozici je rovněž malý sklep a zahrada, která poskytuje dostatek plochy pro odpočinek. Přestože je vila vystavena bohatému slunečnímu svitu, dosáhli designéři zastínění pomocí dostatečně velkých přesahů.

Pozornosti neuniknou zakřivená skla, jež nepřetržitě tečou na obou úrovních kolem vnitřní fasády a vytvářejí tak nepřetržitý výhled z jedné místnosti do druhé.

        K udržení zodpovědné environmentální stopy je v domě instalováno tepelné čerpadlo, systém výměny tepla a solární panely.

Ty vytvářejí dostatečnou energii pro soběstačnost stavby.  Celý proces designu domu tak důsledně následoval závazek společnosti MVRDV úzce spolupracovat s klienty v celém kontextu.

Výsledkem je nejen pozoruhodné architektonické dílo, ale především ekologický domov snů, který zcela naplnil očekávání klientů.

TEXT: Vendula Jelínková, PRODUKCE: Markéta Vobroučková, Foto: MVRDV