Prosvětlený dům v polském Mikulově na první pohled odkrývá tajemství vzniku působivého interiéru, založeného na eleganci, minimalismu a dobrém vkusu.
K realizaci svého obytného prostoru si mladý bezdětný pár přizval architektonické studio Widawscy.
Věděli, že nesáhli vedle – návrhy tandemu Katarzyna a Tomasz, který společně tvoří už od roku 2008, se totiž objevily už v desítkách polských a mezinárodních publikací, mezi nimiž byl například New York Interior Design či portugalský Attitiude.
Na svém kontě mají přes stovku rezidenčních i komerčních realizací a zaslouženě i několik ocenění.
Dvě z nich, plus jednu nominaci na prestižní cenu, vynesl studiu právě návrh prosvětlené vzdušné vily, dokonale zapadající do jejich profesního portfolia, typického spojením nadčasového minimalismu a nekompromisního modernismu.
Úspěšnost projektu s názvem D58, který autoři dokončili v roce 2014, pramení ze souzvuku elegance, jednoduchých kontrastů a vkusných doplňků.
Příjemný a účelný interiér na ploše 137 čtverečních metrů zaujme především praktičností vybavení, jež zároveň souzní s maximální otevřeností celé dispozice.
Základním principem, podle něhož funkční a esteticky vyvážené bydlení vzniklo, je jednoduchost a čitelnost moderního stylu, jichž návrháři dosáhli umístěním kontrastních prvků.
Ty se v rámci konceptu, změkčeného použitím přírodní dýhy s dekorem amerického ořechu, skvěle zhostily úkolu rozproudit v interiéru tok energie.
Strategie plánování přízemí vyústila v rozdělení otevřeného půdorysu na jednotlivé obytné zóny. Sympatická minimalistická kuchyně je esencí bílých čistých linií nábytkové sestavy Valcucine.
Praktický ostrůvek, nad nímž ční výrazná komínová digestoř, poskytuje plochu dostatečně velkou nejen pro přípravné práce a samotné vaření pokrmů, ale rovněž pro jejich konzumaci, posezení u kávy či rychlé občerstvení.
O precizním výběru vybavení svědčí také nadčasové, designově vydařené barové stoličky Kaysa od Braxton Studio.
Protiváhou převažující bílé v kuchyni a v jídelně s kulatým stolem je černá dýhovaná stěna s televizorem a integrovaným krbem, jíž tak logicky připadla role odvážné, a přesto útulné dominanty obývací části společenského prostoru.
Spojnicí mezi oběma zónami je pak komfortní pohovka. Velmi zajímavým nápadem je využití schodiště, vedoucího do horního patra – směrem do obývací části interiéru totiž částečně funguje jako do stupňů integrované, pouze barevně odlišené úložné prostory.
Klidová zóna, jak už je osvědčenou tradicí, zaujímá druhou úroveň domu.
Pro hlavní ložnici a koupelnu návrháři zvolili opět jednoduchost, ovšem tentokrát s absencí výrazných prvků, takže celá plocha působí klidnou a přátelskou atmosférou, důležitou pro soukromí a odpočinek uživatelů vily.
Ze záměrné umírněnosti druhého podlaží efektně vybočuje pouze domácí fittness, do něhož především pestrá barevnost čelní stěny vnáší pozitivitu a náboj, potřebný pro každodenní sportovní aktivity.
TEXT: Vendula Jelínková, FOTO: Tomasz Borucki pro Widawscy Studio Architektury
KONTAKTY:
Widawscy Studio Architektury (návrh interiéru), Broniewskiego 72b, 42–520 Dabrowa Gornicza, POLAND, www.widawscy.pl, studio@widawscy