Tak trochu orlí hnízdo připomíná moderní dům posazený nedaleko okraje strmého svahu. Příznivcům minimalistického designu pak neunikne kontrast a dualita mezi oblastmi skrytými pohledům a obytnými částmi vystavenými dennímu světlu.
Milovníci zimních aktivit, žijící v Montrealu, hledali svůj kousek vysněného ráje v blízkosti hor a jezera, aby si během chladného ročního období mohli užívat lyžování, bruslení a dalších zimních sportů, stejně jako se během teplejších měsíců v roce věnovat oblíbenému jachtingu.
Přáli si dostatečně velký dům, kam by mohli zvát na návštěvu nejenom rodinu, ale také přátele. Dokonalé místo s výhledem na jezero Memphrémagog našli ve vesnici Potton, nedaleko lyžařského střediska Owl´s Head.
Projektu se ujala architektonická kancelář Espace Vital. Zcela zásadním byl požadavek umístit veškeré soukromé prostory včetně ložnice do přízemí.
Pár ve středních letech totiž plánuje, že zde bude v důchodu trávit více času, proto si přál pokoje na jedné úrovni, tedy bez použití schodů. Hosté a rodina mají k dispozici pokoje o úroveň níž.
Když architekti poprvé navštívili dané místo, uvědomili si, že hlavní výzvou bude rozvržení dispozičního plánu na relativně úzkém pruhu země, ohraničeném útesem a silnicí.
„Plocha, na které jsme měli dům realizovat, nebyla příliš velká,“ vysvětluje Paul Faucher, architekt a společník firmy.
„Navíc, protože cesta není příliš frekventovaná, chtěli jsme navrhnout točitou příjezdovou cestu, která by maximalizovala soukromí a ve chvíli, kdy se přiblížíte k rezidenci, současně vytvořila moment překvapení,“ dodává.
Základní koncept představuje budova se dvěma fasádami, kdy v prvním případě průčelí směřující k cestě je zcela neprůhledné a druhé, obrácené k přírodě, je plně transparentní, čímž umožňuje majitelům přímý kontakt s přírodou.
Architekti vytvořili stavbu, která využívá výhody přirozeného sklonu svahu. Díky tomu je podlaží majitelů situované na stejné úrovni jako vchod do domu. Tento obytný prostor je uspořádán jako otevřený, s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní.
Nachází se zde také ložnice majitelů, což je velkorysá místnost, která zahrnuje i šatnu a navazující koupelnu. Ve všech těchto prostorách jsou použita velkoformátová okna. Celý dům je navržen tak, aby jím přirozeně probíhala cirkulace vzduchu.
Hlavním materiálem je dřevo, které dům zatepluje. „Abychom minimalizovali údržbu a prodloužili životnost, vybrali jsme pro venkovní obklady dřevo západního červeného cedru,“ vysvětluje Paul Faucher.
Kvůli ochraně místností před přímým letním sluncem byl v západním a jižním směru vytvořen velký převis střechy, jenž se zužuje směrem na východ.
Tento jednoduchý architektonický prvek dodává budově dynamický a výrazný vzhled a současně napomáhá energetické stránce. K té rovněž přispívají zmíněná velká okna, která mají trojité zasklení pro lepší izolaci v zimě a pro zmenšení tepelných účinků v létě.
Ve výsledku, i s ohledem na relativně omezený rozpočet a velikost stavební plochy, tak vzniklo elegantní, moderní a příjemné bydlení, otevřené okolní přírodě.
Text: Lucie Pilátová, Foto: Stéphane Lemire