Vizionářský projekt PEK ULIARI reaguje svým způsobem na současný stav moderního člověka,
odcizeného přírodě. Uprostřed kanadských lesů se na vizualizacích tyčí modernistický menhir,
dosahující výšky přes 200 metrů, a slibuje zažitý komfort uprostřed člověkem nedotčené krajiny.
Prostřednictvím architektury se autoři návrhu z montrealského studia MU snaží o uspokojení potřeb
obyvatele civilizovaného prvního světa, u kterého se nyní pomalu začínají objevovat tendence k útěku od hustého rušného velkoměsta do klidu a ticha divoké přírody.
Solitérní mrakodrap je situován doprostřed nekonečných lesů v západním Quebecu severně od řeky Otawy, daleko od zvuků kanadských velkoměst.
Vysoko nad korunami stromů se tyčí zvláštní, ale fascinující věž, připomínající obrovský menhir. Vysoká osamocená budova shlíží na lány hlubokých lesů protkané sítí jezer a ztělesňuje výrazný orientační milník v krajině.
Svou monumentálností svádí k obdivu, kterého se dostává spíše historickým posvátným
osamoceným stavbám, jako jsou právě menhiry, lesní chrámy či úplně prapůvodně také indiánské totemy, z její konstrukce je však jasně čitelný ráz moderní technologie a záblesk futuristické vize.
Jak svým designem, tak svou výhradní polohou a celým konceptem je budova určena pro velmi zámožné
klienty, kterým slibuje veškerý komfort života v moderním světě a zároveň zprostředkovává svým
obyvatelům vychutnání si naprostého klidu a soukromí v divoké přírodě.
Stavba přesahující výšku 200 metrů rozdělena na 48 pater, která pokrývají převážně luxusní obytné jednotky o ploše mezi 370 a 745 m2 dále nabízí různé alternativy volnočasových aktivit.
V budově je navržen wellness areál, panoramatický bazén, krytá střelnice a ve střední části také bar s výhledem do všech světových stran. PEKULIARI se kvůli své oddělenosti od městské infrastruktury musí postarat sama o sebe i o své obyvatele. V konceptu je otázka přísunu vlastních potravin vyřešena integrovaným
skleníkem pro pěstování plodin, který by mohl svůj nadbytek expedovat i do blízkého okolí. Energii by mělo zajistit fotovoltaické zasklení a integrované větrné systémy. Moderní design bronzového pláště
výškové budovy evokuje svým organickým vzorem hromadu balvanů nebo štíhlý krk žirafy. Prosklené fasády po celém obvodu zprostředkovávají obyvatelům kýžený kontakt s dříve přirozeným životním prostředím pro člověka, divokou přírodou.
Text: Karolína Hausenblasová, Foto: MU ARCHITECTURE, www.architecture-mu.com