Život pod hvězdnou oblohou
Součástí velkého obývacího pokoje orientovaného na sever je také jídelní kout. Místnosti dominuje prostorná modulární sedačka, jež doplňuje konferenční stolek z carrarského mramoru. V pozadí jsou umístěny kulatý jídelní stůl a klavírní křídlo.
Sestavu pohovek navrhl designér Jamie Drake. Klubová křesílka Montaigne vyšla z dílny ikonické značky Theodore Alexander, která se specializuje na ruční výrobu nábytku. Příruční bronzový stolek vyrobila DLV.
Dámy a pánové, připoutejte se, právě přistáváme. Takto jedinečný výhled na Central Park uprostřed newyorského Manhattanu vám poskytne obývací pokoj. Není divu, že bydlení ve One57 patří k nejprestižnějším adresám.
Autorem stolku v popředí je Mark de la Vega, hlavní designér newyorkské značky DLV, která se specializuje na uměleckou řemeslnou práci s pomocí různých, již pozapomenutých technik.
Vzhledem k tomu, že obývací pokoj je dostatečně velký, vešel se sem i klavír. Živá hudba pak může být příjemným zpestřením volných chvil.
Pro podlahu si designér Jamie Drake vybral palubky z tmavého dubového dřeva, jež prostoru dodají pomyslné teplo i kontakt s přírodou. Pro větší efekt přidal kusový koberec, který umístil pod sedací nábytek.
Vyleštěné zrcadlo, zasazené v rámu z dvanáctikarátového bílého zlata, Maya Romanoff dodala známá rámařská firma APF Munn. Skleněné svícny z ručně foukaného skla pocházejí z uměleckého ateliéru Dmitriy & Co.
Ve vstupní hale se Drake inspiroval osvětlenou noční oblohou. To je i důvod, proč zvolil mosazný lustr Modo od Roll & Hill, připomínající vzhledem soustavu planet. Celek doplňuje koberec z vlny a viskózy od značky Hokanson.
Úpravu stěn v celém apartmá Jamie Drake svěřil známému výtvarníkovi Jonathanu Kutzinovi z America painting, který se specializuje na jejich design. Je známý používáním netradičních materiálů i řešení.
Díky velkým skleněným tabulím se do interiéru dostává velké množství světla. Při západu Slunce pak může vznikat takto dokonalá hra, plná zajímavých stínů.
Ani jídelní stůl neušel symbolice nekonečného vesmíru a jeho oblých předmětů. Je vyrobený na zakázku podle návrhu Jamieho Drakea. Jako materiál jsou použity dekorativní sklo a bílý mramor, který se těží na řeckém ostrově Thassos, podle něhož dostal tento krásný materiál jméno.
Židle v jídelním prostoru jsou vyrobeny na zakázku a očalouněny ručně tkaným materiálem od značky Lauren Hwang New York. Nad stolem visí lustr Halo od firmy Roll & Hill, specializující se na interiérové osvětlení.
Ze vstupní haly je díky absenci dveří vidět přímo do obývacího pokoje. Propojení interiérového prostoru je pro Drakea jedním ze zásadních faktorů.
Aby nedocházelo k zahlcení prostoru nábytkem, je pracovní plocha včetně polic integrována do niky, která vznikla při přestavbě interiéru.
Padesáté osmé patro mrakodrapu One57 nabízí úchvatný výhled na Manhattan a vlastně i celý New York. Fialové závěsy vyrobila textilní designérská firma Marks & Tavano Workroom.
Křeslo The Strato navrhl Michael Berman z atelieru Profiles. Je potažené látkou Niello od značky Sahco. Obraz pochází od britského malíře a výtvarníka Andyho Harpera, žijícího v anglickém Cornwallu.
Apartmá zahrnuje i několik pokojů pro hosty. Do této ložnice designér Jamie Drake vybral postel a čelo potažené hedvábím od tradiční thajské značky Jim Thompson, která má ovšem kořeny ve Spojených státech.
V ložnici orientované na jih je čelo postele, protažené až ke stropu, vyrobeno z látky Suri od značky Sahco. Po obou stranách lůžka jsou na nočních stolcích umístěny lampy Gordes od Mathieu Lustrerie.
Závěsy v této ložnici jsou vyrobeny z „proměnlivé“ látky Soho Silk od designéra Jamese Harea, kterou dodal francouzský butik Pierre Frey.
Pro hlavní ložnici designér navrhl podsvícenou, laserem řezanou bronzovou čelní stěnu. Autorem závěsů je návrhář Jerry Pair. Židle Vendome nese značku Theodore Alexander.
Psací stůl s deskou potaženou kůží je vyroben podle návrhu Jamieho Drakea. Příruční stolek Brenda Houston z Holly Hunt má achátovou desku. Autorem obrazu na stěně je David Mann.
Koupelna s toaletou pro hosty zaujme romanticky laděnou tapetou v barevných odstínech, které se prolínají celým interiérem. Umývadlo zapuštěné v lakované desce je opatřeno bezdotykovou baterií s vodopádem.
Součástí koupelny obložené mramorem je uzavíratelný sprchový kout, který je vyspádovaný. V druhé části se nachází vana, z níž je nádherný výhled na New York. Nechybí dvě umývadla zapuštěná v koupelnových skříňkách.

Na začátku byl jasný požadavek: Potřebujeme interiér, který bude harmonicky vyvážený a ve kterém se bude dobře cítit jak muž, tak i žena. Chceme do něj dostat barvy, ale nikoli ho barvami přehlušit. A jak zadání dopadlo?

Každý, kdo chce bydlet ve městě, si vybírá bydlení ideálně v blízkosti parku či jiné zeleně, ať už se nachází kdekoli na světě. A platí to i pro New York, kde je byt u Central parku navíc skvělou výchozí polohou pro řadu rozličných aktivit.

To byl i důvod, proč zde našel místo projekt mrakodrapu One57, který navrhl francouzský architekt Christian de Portzamparc.

Ředitel firmy, jež měla na starosti výstavbu, Garry Barnett, při jedné náhodné příležitosti požádal designera Jamieho Drakea jestli by nevybavil interiér bytu o rozloze 1280 čtverečních metrů, který zabírá polovinu 58. patra.

Pravdou je, že kromě pověsti špičkového profesionála, která Drakea předchází, měl s jeho prací už zkušenosti z jiných stavebních realizací.

Pro Drakea byl samozřejmě takový projekt výzvou, v níž snoubil svou kreativitu nejen s prostorem, ale i venkovním prostředím.

Díky tomuto přístupu tak lze říci, že exteriér je nedílnou součástí celého interiéru tohoto jedinečného apartmá.  Bydlení v sobě nese velké množství nízkých horizontálních ploch v hlavním společenském prostoru.

Díky tomu zůstaly zachovány jedinečné výhledy na město. Atmosféra je jasně šitá na míru a nabízí uživatelům nejenom jedinečný design, ale i funkčnost.

Jak Drake v jednom rozhovoru prohlásil, už při příchodu do bytu byste hned ve vstupní hale měli poznat styl interiéru.

V tomto případě, vzhledem k umístění, se soustředil na vyjádření třpytivého nebe, proto je ve vstupu tolik kruhových útvarů, které symbolicky představují planety či meteorické roje. Toto nebeské téma se prolíná celým bytem.

Můžete je najít zejména ve vysoce lesklých tkaninách, jako jsou hedvábí, satén či samet, lakovaném dřevě, mramoru připomínajícím svým zbarvením Měsíc, ale také kovových akcentech či luminiscenční úpravě stěn.

Tu si vzal na starost známý výtvarník Jonathan Kutzin, se kterým Drake často spolupracuje. Kutzin do barev míchá neobvyklé příměsi.

Takže například nátěr v obývacím pokoji má svrchní vrstvu, která obsahuje japonskou slídu, a v jednom z hostinských pokojů barva nebeské modři vznikla přidáním klasických očních stínů.

Součástí apartmá jsou rovněž tři ložnice, ke kterým přináleží vlastní koupelny. Najdete zde ale i koupelnu s toaletou, která slouží návštěvám.

Ložnice definují barvy a styly, jež vycházejí z orientace na světovou stranu, tedy v souvislosti se západem či východem Slunce. Pečlivou pozornost Jamie Drake rovněž věnoval výběru designových doplňků.

Řada z nich je vyrobená na zakázku podle jeho návrhů, další pocházejí od renomovaných značek, jako jsou Roll &

Hill, Theodore Alexander nebo DLV. Jak je tedy vidět, zadání dopadlo na jedničku a nezbývá než dodat, že majitelé se domů dostanou rychlovýtahem, který je k bytu vyveze přibližně za jednu minutu.

V budově se nachází recepce, zajišťující veškeré služby spojené s provozem domácnosti. Jsou zde také módní butiky a luxusní hotel Park Hyatt. Samozřejmostí je parkování v podzemních garážích.

TEXT: Lucie Hanzlová, FOTO: Marco Ricca

KONTAKT: DRAKE/ANDERSON (návrh interiéru), 67 IRVING PLACE, 12TH FLOOR, NEW YORK, NEW YORK 10003, WWW.DRAKEANDERSON.COM