Některé domy působí už na první pohled impozantním dojmem a při jejich spatření jen vydechnete v němém úžasu. Jiné naopak svou okázalost skromně skrývají a jen pomalu a zdráhavě návštěvníka upozorňují na své přednosti. Právě takovým příkladem je exkluzivní vila obklopená městskou zástavbou.
Dům je postavený na zajímavém, svahovitém pozemku – z našeho úhlu pohledu by se možná mohl zdát relativně malý, ale v měřítku Singapuru, kde dům stojí, je rozloha více než 1 400 metrů čtverečních exkluzivní.
Budoucí dům měl být postaven uprostřed hustě osídlené vilové čtvrti. Na tento fakt bylo potřeba brát zřetel, aby zůstalo zachováno soukromí jak obyvatel domu, tak i jejich sousedů.
Původní zástavba v okolí je datována do meziválečného období, a proto i tento moderní projekt respektuje styl a víceméně se mu ve svém vnějším projevu přizpůsobuje. Výrazná je rovněž komunikace domu s přírodou
a maximální otevřenost. Projekt umožňuje ze všech svých místností i podlaží pohled do zahrady
a okolní krajiny.
Společenským srdcem domu je prostřední, jinak také přízemní podlaží. Nachází se zde jenom hlavní obytná místnost a dále jen kuchyň s jídelnou.
Dominantou je elegantní točité schodiště, které na sebe upoutává veškerou pozornost – zařízení prostor je umírněné a nechává v plné míře vyznít tomuto architektonickému skvostu.
Toto podlaží má nejmenší obytnou plochu, protože část jí zabírá i venkovní parkovací stání. Je také jediným prostorem, kam má volný přístup většina hostů. Přivede je sem přístupová cesta obložená masivními, hrubě opracovanými žulovými panely. Tento živel skvěle doplňují
další dva přírodní elementy – dřevěné obložení a všudypřítomné vodní plochy. Ty nejenže působí dekorativně a vyvažují těžkou masu kamene, ale díky neustálému odpařování slouží i jako přirozená
klimatizace. Zvláštní půvab domu ocení návštěvníci především po setmění, kdy se v zahradě, kolem domu i pod vodní hladinou rozsvítí desítky rafinovaně rozmístěných světelných zdrojů.
Světlo modeluje prostor, propůjčuje mu další rozměr a působí, jako kdyby hvězdné nebe leželo u nohou.
V prvním patře se nachází útulný rodinný prostor ohraničený ložnicí majitelů z jedné strany a dětskými pokoji ze strany druhé. Prostorný interiér ložnice umožňuje vytvořit jakési velkorysé apartmá, kam současně patří i luxusní koupelna, šatna a pracovna. V centrální části je společenské místo pro setkávání rodiny nebo sledování televize.
Na protilehlé straně od prostor rodičů jsou dvě identické ložnice dětí. Také každá z nich má svou vlastní koupelnu a šatnu.
Okna v tomto patře vyplňují celou stěnu a poskytují překrásný panoramatický výhled přímo do zahrady a korun stromů. Dobře čitelná topografie pozemku nabízí zajímavý svah. Pro architekty tato překážka většinou znamená výzvu a umožňuje rafinovanou práci s prostorem, kdy na první pohled dům se dvěma podlažími čítá celkem tři obytná patra.
Nejinak je tomu i v našem případě. Ve spodní části domu se nachází velkolepý prostor určený pro relaxaci a zábavu.
Najdeme zde saunu, wellness, prostory pro masáže i kinosál s perfektní akustikou, stejně jako klubovnu pro pořádání párty.
Stěna se stejně jako o patro výš celá otevírá a umožňuje přístup na víceméně krytou terasu určenou
k veselým večírkům spojeným s grilováním. Díky řešení provoz nijak neruší obyvatele sousedních domů.
Zázemí nabízí ještě servisní kuchyňku, dvě menší umývárny a dva pokoje pro příležitostné přespání personálu. Tento s láskou, rozumem a citem navržený dům poskytuje i přes veškerou svou okázalost příjemné a pocitově vyvážené zázemí, ve kterém je radost žít.
Text: Jan Špatzová, Foto: Derek Swalwell, ONG&ONG