Na australského designéra Danea Richardsona se mladí manželé z Albany obrátili s jasným požadavkem – chtěli žít v domě, jehož pojetí bude nové a vzrušující. Samozřejmě se všemi parametry komfortního bydlení pro rodinu s dětmi.
Znamenalo to poměrně přesnou specifikaci počtu místností a rozsahu obytných i užitných zón. Klienti
velmi otevřeně definovali také další své požadavky – na hernu, bazén a hospodářské a skladovací prostory. Naopak vzhled a tvar budovy s důvěrou vložili do rukou odborníka, kterého si vybrali.
Vzhledem k tomu, že autor projektu má za dvacetiletí profesní kariéry na svém kontě řadu adekvátních realizací (ostatně stylově podobný dům si postavil i pro sebe), byla jejich volba trefou do černého. Objekt
vyrostl na pozemku s rozlohou 1166 m2 ve svažitém terénu v Middleton Brach.
Sedí těsně pod vrcholem kopce nad Albany, takže musí odolávat poměrně častým a prudkým větrům, což se odrazilo v náročnosti projektu zejména z pohledu umístění, finální výšky a členění domu.
Stavba má tři podlažní úrovně, její dispozice jsou velmi promyšlené a dokonale odrážejí životní rytmus rodiny s dětmi. Nejníže, částečně zapuštěné do terénu, je, řekněme, technické zázemí domu, tedy prostorná garáž a vinný sklep. Odtud lze vnitřním schodištěm vystoupat do nejrozlehlejší a nejčlenitější části stavby, rozdělené na společenskou zónu s kuchyní a jídelnou a východní dětské křídlo se třemi
ložnicemi, koupelnou a prádelnou, hernou, studovnou a hudebnou.
Pokoje dětí jsou otevřeny do vnitřního nádvoří. Hlavní obytný prostor, lokalizovaný mezi bočními křídly objektu, je z obou stran prosklený, což zaručuje vizuální propojení s vodním prvkem reprezentovaným na jedné straně bazénem, na druhé pak hladinou oceánu.
Interiér postrádá dekorace v podobě uměleckých děl, roli obrazů tu s úspěchem zastupují panoramatické výhledy na pláže Middleton, k ostrovům a ještě dál, jež je možné si vychutnat ze všech hlavních obytných místností.
Přestože prosklené plochy tvoří značnou část opláštění domu, okna v bočních stěnách byla redukována na velikost, která poněkud tlumí velkorysé rozměry stavebních otvorů.
Společenskou část domu „obtéká“ rozlehlá, částečně zastřešená terasa tvarovaná do L; přímo z interiéru kuchyně lze vyjít na „snídaňový“ balkon. Poslední podlaží s nejmenšími rozměry patří rodičům, kteří zde, stranou veškerého dění v domě,
mají pohodlnou ložnici a hygienické zázemí. Bazén se architekt rozhodl umístit tak, aby byl nejen částí domu, ale také přilehlou zdí maximálně chráněn před větrem, a zároveň co nejvíce využíval odpolední slunce i v podmínkách pozdního léta. Jedině tímto způsobem lze totiž vyvážit zdejší chladnější podnebí.
Interiéry reflektují konstrukční a stavební materiály celého domu, tedy železobeton, sklo a hliník. Prosklené plochy přivádějí do interiéru spoustu světla, díky němuž je dům vzdušný a odlehčený.
Podlahoviny se ve všech prostorách omezují na dlažbu, která je v dětské herně pokryta celoplošným kobercem. Jednoduché a ryze účelné vybavení by mnozí nejspíše označili za příliš strohé, ale vzhledem k teplé barevnosti nepostrádá interiér hřejivost domova.
Nepříliš četný nábytek lineárních linií je vyroben převážně ze světlého dřeva, až technicistní styl poněkud rozbíjejí čalouněné židle a sedačky oblejších a na pohled měkkých tvarů.
Čistotu a jednoznačnost převažujících geometrických linek příliš neruší ani dekorativní předměty, kterých je tu opravdu poskrovnu – sem tam zátiší s mísou na stole a pár polštářů. Výhledy ven do zeleně a na oceán
suplují také dokonalou absenci květin, které byly vzaty „na milost“ pouze na venkovních terasách.
Rezidence získala několik ocenění – v roce 2008, hned po dokončení realizace, jí Stavební designérská asociace Západní Austrálie udělila první místo v kategorii rodinných domů s plochou od 351 do 450 čtverečních metrů a zároveň státní cenu za vynikající design.
O rok později si za ni Dane Richardson připsal na své konto uznání od australského Stavebního autorského sdružení.
TEXT: Alena Müllerová, FOTO: Dane Design Australia