Nenechte si ujít návštěvu přepychové vily na předměstí Surfers Paradise australského města Gold Coast City. Stylově zařízená rezidence se pro své obyvatele stala místem odpočinku, her ale také ideálním prostorem pro práci.
Surfers Paradise je nejzdařilejší kopií pobřeží v Miami. Pláž je nádherná, možná ještě delší než její americký protějšek. Moře poskytuje ty nejlepší podmínky pro surfování.
Je to zkrátka ráj, poskytující všechny myslitelné zábavy, které lze v přímořském letovisku zažít. Rezidence Promenade, kterou si nechala postavit čtyřčlenná rodina, se nachází nedaleko pláže v exkluzivní rezidenční lokalitě.
Atraktivitu pozemku umocňuje fakt, že se jednou stranou dotýká laguny s privátními kotvišti jachet, zatímco uliční část je obrácena směrem na luxusní čtvrť Surfers Paradise.
Návrh vnitřní dispozice v sobě nese rovnováhu mezi potřebami majitele a možností maximalizovat unikátní výhledy na přístav a luxusní mrakodrapy na odvrácené straně.
Hmotově jednoduchá stavba ve tvaru dvou kvádrů je strukturována mohutnou římsou, která stíní terasy a zároveň tvoří výraznou horizontálu oddělující přízemí od prvního patra.
Přístup do vily je situován v boční části, chodník vedoucí k němu je lemován pravoúhlými ocelovými segmenty, představujícími jakousi mohutnou pergolu.
Chlad oceli vyvažuje živý plot z tújí, lemovaný průsvitnou subtilní zástěnou, která rezidenci chrání směrem do ulice. V noci se dům rozsvítí jako lucerna a vybízí hosty, aby vstoupili dovnitř a vychutnali si nevšední scenérii kolem.
Vstup do domu se otevírá do velkorysého vnitřního atria, kterým je vidět přes obývací prostor na panoráma města.
Výrazným architektonickým prvkem je dvoupodlažní prostor směřující k nábřeží, který lze otevřít unikátními posuvnými skleněnými dveřmi, dosahujícími výšky dvou pater.
To přináší nejen výhledy na hladinu laguny, ale i přes již zmíněné vnitřní atrium do místností orientovaných do ulice.
Veškeré skleněné plochy lze stínit perforovanými žaluziemi z cortenu (ocel s efektem rzi), do uliční zóny nezvykle tvarovanými do jemného krajkového vzoru.
Okna mohou být přitom stále otevřená, což umožňuje, aby mořské vánky vnikaly dovnitř a dovolily domu dýchat bez námahy po celý den.
Kombinace minimalistického a historizujícího nábytku vnáší do hlavních společenských místností nevšední náboj. Oproti tomu barevnost je vyvážená, kombinuje světlé smetanové a temně hnědé tóny.
Zdá se, že designér chtěl dát hlavní slovo neobyčejně pestrému obrazu přístaviště jachet, jehož barvy, zvuky a vůně prostupují dovnitř otevřenými skleněnými stěnami. Na odpočinkovou část navazuje jídelna s klasickým stolem s leštěnou deskou, u kterého se může pohodlně usadit osm lidí. Jídelna se svou zdobností odráží od minimalisticky strohé kuchyně.
Čelní plochy linky jsou tvořeny deskami z tmavého kouřového a mléčného skla, veškeré spotřebiče včetně trub a kávovaru jsou v duchu posledních trendů skryty, takže prostor pro vaření může z dálky připomínat skříňkovou obytnou sestavu.
Ložnice v patře jsou vybaveny noblesním nábytkem, vycházejícím z různých historických stylů. Velkým prostorem disponuje ložnice majitele s dominantním lůžkem v renesančním duchu. Pocit luxusu umocňují polštáře a nízká lavice, potažené brokátem.
Dezén se stylizovanými lístky, tvořícími jednoduchý ornament, se odráží na stínidlech nástěnných lamp. Navazující koupelna ohromí obkladem z černého mramoru s jemným žilkováním, který zahaluje podlahy i stěny.
Od lesklých ploch se odráží subtilní nábytek inspirovaný rokokem. Hypermoderní vybavení je sofistikovaně zakomponováno do prostoru, aniž by byl narušený historizující styl, který prostupuje celou rezidencí.
Vedle úžasných výhledů na lagunu a město jde o další z motivů, který vtiskuje rezidenci na Surfers Paradise pocit výjimečnosti.
TEXT: Alena Kodlová, FOTO: BGD Architects
KONTAKT: www.bgdarchitects.com