Pět tipů, jak snížit teplotu v bytě
Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: Isotra – žaluzie Plisse
Zdroj: novazelenausporam.cz
Zdroj: Isotra – screenová roleta SCREEN SKY
Zdroj: Dyson – ventilátor a zvlhčovač vzduchu AM10
Zdroj: shutterstock.com

Ve venkovním prostředí si s letními vedry umíme poradit především koupáním v bazénu nebo v přírodě. Horší je to ale doma, kde se chlad udržuje poměrně těžko.

Klimatizace by se mohla nabízet jako řešení, ale kvůli jejím negativním zdravotním účinkům mnoho lidem nevyhovuje. Jak tedy bez ní snížit teplotu v bytě alespoň o několik stupňů, abychom náš domov proměnili v příjemné místo vybízející k odpočinku?

Neotevírejte přes den okna

Otevřená okna jsou dobrým způsobem, jak v bytě vyměnit vzduch. V letních parnech vám však teplotu v bytě nesníží. Naopak, když ráno zavřete okna a zatáhnete rolety nebo závěsy, budete večer po návratu domů překvapeni, jaký budete mít v bytě příjemný chládek.

Ve večerních hodinách, když se venkovní teplota stane snesitelnou, udělejte na chvíli průvan. To samé opakujte i těsně před spaním, aby se v bytě vyměnil vzduch. Přes noc můžete nechat okno otevřené.

Zjistěte, jak jste na tom s izolací

Možná vás to překvapí, ale izolace je prospěšná i v létě. V zimě nepustí dovnitř chlad a uchovává teplo, v létě je tomu naopak. Pokud není dům, ve kterém bydlíte zaizolován, stoprocentně to poznáte.

V zimě se to odrazí na účtech za topení a v létě pak na vnitřní teplotě bytu.

Pokud bydlíte v domě s vícero bytovými jednotkami, navrhněte na schůzi, že by družstvo/společenství vlastníků jednotek mohlo investovat právě do izolace budovy – výdaje na zateplení či jejich část lze navíc pokrýt dotací z programu Nová zelená úsporám (https://www.novazelenausporam.cz/).

 Tato investice se zaručeně vyplatí – mimo toho, že izolace zatepluje a pomáhá udržet optimální teplotu v bytě po celý rok, chrání celý objekt před vnějšími vlivy.

Nepusťte si sluneční paprsky do bytu

Nesnesitelné horko v bytě nebo domě mohou vyřešit i rolety. U nás je vyrábí například firma Isotra.

 „Takzvané screenové rolety mají schopnost odrazit nebo pohltit takřka veškeré přímé i rozptýlené sluneční záření, které na ně dopadá,“ vysvětluje Jan Žižlavský, specialista společnosti Isotra, a dodává:

„tím vznikne příjemné šero umožňující běžné domácí činnosti. Na růstu vnitřní teploty se propuštěné světlo prakticky neprojeví.

Tok energeticky vydatného slunečního záření tedy screeny zastaví ještě před oknem a okno není přímo ohříváno.“ Tímto způsobem můžete snížit teplotu v bytě až o devět stupňů!

Kvalitní a bezpečný ventilátor

Pokud netrávíte celý den v práci – pracujete třeba z domova nebo jste doma s dětmi a nejste příznivcem klimatizace, pořiďte si ventilátor. Vybaví se vám nepříliš estetická velká plastová vrtule, která zabírá zbytečně moc místa? To už je minulostí.

Trh dnes nabízí i krásné, designové kousky, a dokonce i bezlopatkové, které jsou bezpečnější k dětem. „Ventilátory bez lopatek dokáží ovlivnit proudění vzduchu tak, aby směřovalo přímo na vás, nebo vhánělo vzduch vysokou rychlostí skutečně po celé místnosti.

Díky tomu posílá ventilátor silný nepřetržitý proud vzduchu tam, kde ho chcete mít a rozptyluje tak místa chladného nebo teplého vzduchu v daných prostorech,“ říká James Dyson, vynálezce a zakladatel stejnojmenné firmy, která vlastní na výkonné bezlopatkové ventilátory a další inovativní přístroje patent.

Ventilátory jsou navíc oproti klimatizaci šetrnější k našemu zdraví – ta může být příčinou bolesti kloubů nebo opakovaných angín, ale také šířit bakterie a plísně. Pořizovací cena i údržba jsou navíc mnohonásobně nákladnější, než je tomu u ventilátorů.

Babské rady na závěr

Pokud v parných letních dnech opravdu musíte zůstat doma, zkuste kromě výše zmíněných tipů ještě „babské rady“:

Pokud máte na podlaze dlaždice, na chvíli si na ně lehněte. Dlaždice se totiž nepoddávají vedrům tolik jako ostatní materiály a mohou vám tak na chvíli ulevit.

Pijte také hodně vody, ideálně s citrónem nebo nějakým ovocem a mátou. Dostatečný příjem tekutin pomůže vašemu tělu distribuovat teplo lépe, vitamíny z ovoce vám nabudí organismus.

Celkově ovoce v létě jezte ve větším množství – ideálně to, které má v sobě hodně vody, například vodní meloun.

Přes poledne si s ním sedněte na gauč a nohy hoďte na stůl, a to doslova. Pokud totiž udržíte nohy ve zvýšené poloze, zabráníte případnému otékání, které v létě mnoho z nás trápí.