Dnes jsme pro Vás připravili 4 polopravdy, které jsou spojovány s tepelnými čerpadly různých typů. Část pravdy na těchto tvrzení je. Pokud si však necháte doporučit a instalovat tepelné čerpadlo od odborníka, žádná nepříjemná překvapení Vás čekat nebudou.
Nemohou fungovat samostatně – neumí vytopit celý dům
V případě tepelných čerpadel vzduch-vzduch skutečně platí, že ve velmi chladném počasí potřebují „vypomoci“ od elektrokotle, který je dodáván spolu s čerpadlem.
U ostatních zdrojů tepla však platí, že jsou plnohodnotným zdrojem, který je navíc kromě vytápění nemovitosti používán i k ohřevu teplé vody, tj. výkon těchto čerpadel je jistě dostačující.
Investice do nich se nevrátí kvůli krátké životnosti
Pokud porovnáme investice do tepelných čerpadel, elektrokotlů či kotlů na černé uhlí a zároveň provozní náklady na tyto zdroje tepla, zjistíme, že návratnost investic do tepelných čerpadel je kratší než 10 let, což je zároveň doba, na níž lze na tepelné čerpadlo získat záruku.
Zkušenosti ze Skandinávie, kde mají tepelná čerpadla dlouhou tradici, ukazují, že při správném používání a pravidelném servisu může životnost čerpadla přesáhnout hranici 20 let.
A to se nyní bavíme o 20 let starých zařízeních, u současných modelů lze očekávat ještě spolehlivější provoz.
Jsou hlučná
Mezi nejhlučnější patří tepelná čerpadla získávající energii ze vzduchu. I tato zařízení však umí udržet provozní hluk pod 50 dB(a), což je hluk rovnající se šelestění listí.
Samozřejmě, je nutné, aby byla jednotka řádně instalována a usazena, čímž je eliminovány vibrace.
Kde je tepelné čerpadlo, tam tráva neroste
V tomto případě je řeč o tepelných čerpadlech se zemním kolektorem usazeným několik desítek centimetrů pod povrchem. Je pravda, že na části pozemku s usazeným zemním kolektorem není možné nic stavět či sázet stromy s hlubokými kořeny.
Trávu, kytky či keře zde však pěstovat můžete a zároveň není pravda, že tepelné čerpadlo pozemek „vymrazí“. Ve skutečnosti si vezme pouze několik procent geotermálního tepla, zbytek může dále sloužit floře.