Bydlení, které přežije záplavy i zemětřesení

Filipínská provincie Pangasinan často trpí záplavami a místní obyvatelé se musí neustále vyrovnávat s tím, jak jim přírodní živly ničí pracně vybudovaná obydlí.

Právě to inspirovalo mladého designéra původem z Filipín, který našel způsob, jak vytvořit domy, které přežijí vodu i zemětřesení.

Základním stavebním materiálem unikátního projektu s názvem Baluto je bambus, který má v podstatě obojživelné vlastnosti.

Z něho vystudovaný architekt Jeffrey Dela Cruz, absolvent Saint Louis University na Filipínách, vytvořil multifunkční bydlení, které tvoří hlavní modul o rozměrech pět krát pět metrů silný natolik, aby odolal zemětřesení. Stojí také dostatečně vysoko, aby bez újmy přežil až pětimetrové bydlení.

Tento prostor je přitom navržen tak, aby se během chvilky dal zcela přeměnit podle aktuálních potřeb. Může to tedy být obývák, za pár minut prostorná jídelna, anebo ložnice.

V souladu s touto filozofií je vytvořen i nábytek, kterým je toto odolné bydlení vybaveno. Vše se dá pohodlně složit, aby byl prostor maximálně využit.

Řešení filipínské krize

“Během častých povodní ve městě Bautista bývají ohroženy domovy i jejich zdroje obživy. Spousta lidí je tak donucena je opustit a přečkat v evakuačních táborech. Tento bambusový dům proto může pomoci vyřešit tuto zatím neřešitelnou situaci.

Jde navíc o ekonomicky i ekologicky přívětivé řešení,” popisuje svůj nápad Jeffrey Dela Cruz.

Odpovídá tím také na situaci, kdy si na Filipínách zatím mohly bezpečné, na vodě usazené domy pořizovat jen lidé s vysokými příjmy.

Tento projekt navíc počítá s tím, aby mohl být produkován ve velkém, a aby jednotlivé domy mohly stát vedle sebe a tvořit celé nové komunity.

Dočká se realizace?

Tento projekt se probojoval mezi šest finalistů prestižní soutěže pro mladé designéry Lexus Design Award, a to z 1548 přihlášených.

Soutěž je přitom určena pro umělce, kteří nejen tvoří krásné věci, ale musí být také funkční a nějakým způsobem zlepšovat svět, ať už po ekologické či společenské stránce.

Těchto šest finalistů dostalo příležitost vytvořit prototypy svých návrhů za pomoci věhlasných designérů a odborníků z oboru. Vyhlášení vítěze proběhne v Miláně 8. dubna v rámci slavného Milan Design Weeku.

Teprve vítěz dostane finanční podporu k tomu, aby se jeho projekt opravdu mohl začít realizovat ve velkém.