Čalounické vychytávky pro hezčí nábytek

Čalouněný nábytek může být velmi strohý nebo může být ozdoben zajímavými detaily, které jsou výsledkem precizní řemeslné práce čalouníků. Jestli se vůbec v prodejně posadíme a vyzkoušíme pohodlnost a funkčnost čalouněného nábytku, závisí na našem prvním dojmu.

Ten může být ovlivněn tvarem, velikostí, typem a barvou i strukturou potahového materiálu. Teprve na druhý pohled si začneme všímat propracování a detailů, které tvoří důležitou součást finální podoby daného produktu.

Jak je látka nebo useň střižená, kde se napojuje, jestli tvoří příhraň nebo přechází přes hrany plynule v jednom kuse, zásadně ovlivňuje celkový dojem. Metrážové potahové materiály jsou limitované svou šířkou nebo se u nich řeší napojování větších vzorů.

Plachty usní zase svou velikostí a stříhají se ručně tak, aby se vytěžilo z dané plochy maximum.

Šev je zejména funkčním prvkem, spojuje jednotlivé díly potahových materiálů. Může se použít tak, aby nebyl vidět a sloužil vyloženě pouze ke svému původnímu účelu.

Ze správně provedeného švu se dá vytvořit přednost, šev dokáže zvýraznit křivky a linie nábytku. Například na kožených sedacích soupravách a křeslech umí podtrhnout krásu tohoto přírodního materiálu.

Klasický šev lze použít tón v tónu nebo v jiném barevném odstínu. Dá se zvolit šev ozdobný a vytvořit tak opravdu originální kus nábytku. Velmi zajímavým a efektním prvkem je šev složený.

Vtáhnutím potahového materiálu dovnitř přes výplňové materiály v pravidelných rozestupech vznikají hlubší či mělčí „bochánky“, které tvoří podstatnou část celkového vzhledu výrobku a určují jeho styl.

Samotný vtah může být ozdoben například knoflíkem, korálkem nebo může zůstat čistý.

Na kulatých tvarech čalouněného nábytku, které jsou typické pro rustikálnější styly, se dá využít efektního řasení potahového materiálu. Řasení je vhodné zejména u měkkých sedacích souprav nebo křesel, kde evokuje ležérnost a pohodlí.

Celkem jednoduchou sedací soupravu, křeslo nebo polštář lze oživit paspulí, která zvýrazní jeho křivky.

Poslední prvek, který není úplně čalounickou technikou, který ale podtrhne styl výrobku je podnoží. Trendy naznačují opět návrat k přírodním materiálům z masivního dřeva. Na kovové podnoží se čím dál více využívají matné úpravy.