Druhy matrací v českých ložnicích
Young beautiful woman lying in bed in the morning. She is stretching.

Jaké druhy matrací se v českých ložnicích objevují nejčastěji?

Sotva začal podzim, ale my už vytahujeme Vánoce. Většině z nás ještě nepřišly na mysl, s výběrem některých dárku už je ale nejvyšší čas začít. Třeba takovou matraci, která je pod stromečkem oblíbeným hodnotným dárkem, budete vybírat i několik týdnů.

My vám dnes rozhodování trochu usnadníme a prozradíme vám, jaké typy matrací jsou v českých ložnicích nejoblíbenější a proč.

Matrací je na trhu tolik, že je nedovedeme spočítat

Při výběru matrace jistě neobjevíte a neporovnáte všechny. Výrobců matrací existuje několik a každý má v portfoliu různé modely. Všechny matrace ale spojuje to, že je můžeme přiřadit ke konkrétním druhům.

Pojítkem matrací stejného typu je materiál, ze kterého jsou vyrobeny a tím také podobné vlastnosti. A právě u výběru druhu matrace byste měli s pátráním po vítězném modelu začít. Značně si tím usnadníte práci.

Na jaké druhy matrací na trhu narazíte?

pěnové matrace

ze studené HR pěny

z líné pěny

z PUR pěny

z BIO pěny

sendvičové

latexové matrace

pružinové / taštičkové matrace

zdravotní / antidekubitní matrace

Nejoblíbenější je studená pěna

Žebříček oblíbenosti vedou matrace ze studené pěny.

Studená neboli také HR pěna je moderní materiál s otevřenou strukturou buněk, která zajišťuje optimální provzdušnění, pevnost, tvarovou stálost a životnost.

Její vlastnosti umožňují výrobcům při sestavování matrací vyhovět širokému spektru zákazníků a velmi často ji používají v kombinaci s jinou pěnou. Potom se jedná o matrace sendvičové.

Nejoblíbenější je kombinace studené a líné pěny, která se umí dokonale přizpůsobovat křivkám lidského těla.

Líná pěna se vám nejlépe přizpůsobí

I druhým nejoblíbenějším typem je matrace pěnová, z líné neboli paměťové pěny.

 V současnosti jde o nejkomfortnější pěnu na trhu. Díky svým jedinečným vlastnostem je velmi vhodná pro osoby citlivé na otlaky, osoby trpící bolestmi zad a krku i při potížích s krevním oběhem.

Její tvrdost se přizpůsobuje lidskému tělu, na jehož tlak a teplotu reaguje. Při kontaktu měkne, přizpůsobuje svůj tvar a do původní polohy se vrací velmi pomalu.

Není pružina jako pružina

Asi nejznámějším druhem matrací jsou matrace pružinové. V našich ložnicích se objevují od nepaměti a spoustu lidí má s nimi spojené nejrůznější předsudky. Jejich konstrukce ale za ta léta prošla zásadním vývojem.

Klasické pružinové matrace systému Bonnel mají pružiny v jádru spojeny a při zatížení reaguje matrace téměř po celé ploše.

Modernější verzí pružinových matrací jsou matrace taštičkové.

Ty mají každou pružinu uloženou zvlášť v textilním sáčku a při pohybu reagují jen ty pružiny, na které je vyvinut tlak. Jednotlivé části těla tak získávají individuální oporu.

Nespornou výhodou pružinových matrací je to, že jde o nejvzdušnější druh matrace. Nevýhodou zase to, že je nesmíte polohovat.