Dům s příběhem: Rekonstrukce staré stavby v moderním stylu
Dům po rekonstrukci
Dům před rekonstrukcí
Dům po rekonstrukci
Fotografie domu z dálky
Vstup do domu po rekonstrukci
Kuchyně
Interiér - obývák
Terasa

Typ objektu: dům ze smíšeného zdiva

Lokace: obec Sány ve Středočeském kraji

Konstrukce: vnitřní příčky z pórobetonu, střecha Bramac, střešní okna Velux, další okna Dafe, venkovní dlažba Semmelrock Appia antica otloukaná, lávově šedá melírovaná

Použitý sortiment od Wienerbergeru:

Semmelrock Appia antica otloukaná

Investorka Zuzana Kaščáková je celoživotní budovatelka a nadšenkyně do renovací, jak sama o sobě říká. Do svého nejnovějšího projektu – rekonstrukce starého rodinného domu – se pustila sama.

Investorka ale již předem věděla, do čeho jde, a to především díky know-how v oblasti rekonstrukcí. Hlavně ji po celou dobu poháněla vášeň pro přestavbu starých domů s historií a představa hotového domova pro rodinu.

Původně plánovala zakoupit již opravený dům ve stejné vesnici, ale ten neodpovídal jejím standardům. Byl menší a předešlá rekonstrukce nebyla provedena kvalitně. Starší dům, kterému sama říká „ruinička“, ji okamžitě zaujal.

Hned ale poznala, že rekonstrukce bude nákladná a rozsáhlá. Od počátku však byla přesvědčená, že chce dům opravit důkladně, nejen pro jeho krásný vzhled, ale především pro funkčnost.

„Hezkou fasádu lze dát vždycky, ale co je pod ní, je zásadní,“ vysvětluje svůj přístup Zuzana Kaščáková.

Rekonstrukce ještě není kompletně dokončena, protože podle investorky je práce na domě celoživotní proces. Do obyvatelného stavu však dům stihla opravit během jednoho roku.

Díky předchozím zkušenostem věděla, jak důležité je plánování, a že čekací doby mohou být dlouhé, proto už při podepisování kupní smlouvy začala shánět řemeslníky a materiál.

I přesto se rekonstrukce neobešla bez komplikací – stavba se na měsíc a půl zastavila kvůli nekvalitně odvedené práci zedníků. Kromě tohoto menšího zádrhelu se však vše podařilo dodržet podle plánu.

Zajímavostí této rekonstrukce je, že ji investorka vedla zcela sama, bez pomoci stavební firmy. „Všechno si řídím sama,“ říká.

Díky tomu, že má již několik předchozích zkušeností, zvládá část práce vlastními silami, i když přiznává, že s přibývajícím věkem ubývá sil.

Sama se také věnovala návrhům a plánování, ačkoliv přiznává, že by tuto cestu nedoporučovala každému, zejména těm, kteří se pouštějí do své první rekonstrukce. „Mám na to dar, dokážu si všechno představit, udržet v hlavě a vysvětlit řemeslníkům,“ dodává.

Investorka zároveň předává své zkušenosti z rekonstrukce: „Pro ty, kteří se pouštějí do rekonstrukce či stavby poprvé, doporučuji opravdu včasné plánování. To se týká nejen materiálu, ale především řemeslníků.

U podoby domu a rozvržení dispozic, se doporučuji obrátit na projektanty a architekty. Důležité je také mít dostatečné finanční a časové rezervy, protože téměř na každé stavbě se objeví menší zádrhel či komplikace.

Mnoho věcí lze zvládnout také svépomocí, ale pro nezkušené je potřeba se nejprve učit od odborníků a nebát se na začátku investovat čas i peníze.“

O projektu:

Pozemek: 1 200 m²

Zastavěná plocha domu: 120 m²

Užitná plocha domu (přízemí): 100 m²

Užitná plocha domu (podkroví): 60 m²

Cena rekonstrukce domu: cca 6 milionů bez vybavení, zahrady a staveb v zahradě