Elegantní osvětlení dodá šmrnc interiéru

Moderní designové trendy se promítají nejenom do tvarů nábytku a nabídky podlahových krytin, ale také do oblasti osvětlení. Elegantní bodové žárovky nebo rampy dodají šmrnc každé domácnosti.

Jednotlivé místnosti ovšem kladou na osvětlení specifické požadavky, což znamená, že do ložnice se hodí úplně jiné světlo než například do koupelny nebo do kuchyně.

I když jsou požadavky na žárovky rozdílné, neznamená to, že všechno osvětlení nemůžete sladit do jednotného stylu.

Nezapomeňte na kvalitní jističe

Vybírání osvětlení do jednotlivých místností není tak náročné, ovšem v zápalu nakupování nezapomeňte na ochranu elektrického napětí.

Pro tento úkol jsou stvořeny jističe, jimž můžete vděčit za bezpečné užívání elektřiny.

Jakmile tímto elektrickým zařízením začne proudit více elektřiny, než pro jaké množství je určen, jednoduše se odpojí hlavní přívod a dodávka proudu je přerušena.

Tím pádem je zabráněno přetížení sítě, které může vyústit ve zranění osob nebo poškození domácnosti. Hlavní výhodou jističů oproti pojistkám je možnost opakovaného použití.

Pokud jistič spadne, můžete jej bez problémů znovu zapnout a nadále používat bez větších obav o bezpečnost.

Elegantní osvětlení dokreslí jedinečnou atmosféru moderně zařízené domácnosti. Držte se základních pravidel a u dobrého prodejce nakupte ta nejlepší dostupná světla elegantního vzhledu.

Osvětlení vhodné do obývacího pokoje

Obývací pokoj je většinou dost velká místnost, kterou není snadné osvítit za pomoci jednoho zdroje světla. V moderně zařízených domácnostech se velice často používají svítidla vyzařující nepřímé rozptýlené světlo.

Díky němu nebudete u televize či krbu sedět potmě, ale zároveň nebudete oslňováni.

Asi tou nejlepší možností je pořízení zapuštěných svítidel nebo stropních přisazených svítidel. Do obou zdrojů světla je možné instalovat LED žárovky nebo pásky s teplou barvou světla.

Na místě jsou například nástěnná svítidla, jejichž světlo se odrazí od stropu a stěn, čímž je změkčeno a tím pádem se v obýváku vytvoří pohodová atmosféra. Jako doplňkové osvětlení dobře poslouží elegantní stojící lampy.

Jaké druhy světel se hodí do kuchyně?

Dobré osvětlení v kuchyni je naprosto zásadní pro bezpečnou a správnou přípravu pokrmů.

Světlo by mělo v kuchyni vytvořit pohodovou atmosféru, aby vás práce s nožem a vařečkou bavila. Na kuchyňskou linku, tedy pracovní část této místnosti, se hodí umístit intenzivnější zdroje světla, k nimž se řadí bodové žárovky.

Určitě raději volte variantu LED svítidel, které vynikají skvělou svítivostí a dlouhou životností.

LED svítidla se vyznačují i moderním designem, jenž padne do každé moderně zařízené kuchyně. Nad jídelní stůl naopak instalujte klasické závěsné světlo opatřené vhodným stínidlem. Může být zcela průsvitné nebo poloprůsvitné.

Záleží pouze na vás, jak moc chcete jídelní stůl osvětlit. Pokud je v kuchyni stále nedostatek světla, poohlédněte se po centrálních stropních svítidlech.

Osvětlení ložnice nesmí být nepříjemné

Možná tou vůbec nejhorší místností na osvětlení je ložnice. Jenom malé procento lidí dokáže usnout za světla, neboť drtivá většina potřebuje ke kvalitnímu spánku tmu. Do ložnice se tak nejlépe hodí zářivky s velkou plochou a relativně malým jasem.

Nad postel je dobré umístit decentní a elegantní nástěnná svítidla či LED pásky, které dokreslují atmosféru místnosti.

V ložnici by měly být všechny zdroje světla nepřímé, protože určitě nechcete mít vypálené zorničky ihned po probuzení. Pokud máte v ložnici šatnu, dejte nad ni jednoduché bodové zářivky s vlastním zdrojem.

Tento druh osvětlení nezkresluje odstíny barev, takže budete přesně vědět, jaké oblečení na sebe oblékáte.

Zdroj obrázku: {Africa Studio} / Shutterstock.com