Jak levně a přitom efektivně vytápět?

Chcete stavět dům a již přemýšlíte o tom, jakým způsobem v něm budete vytápět? Pokud ano, rozhodně se vám bude hodit několik našich rad, které vám pomohou v tom, aby to bylo co nejvíce efektivní. Možných cest je hned několik.

Pokud hledáte pohodlnost, doporučujeme vyloučit kotle na tuhá paliva. I když dnes mohou mít zásobníky, čas od času je nezbytné je naplnit. V rámci jednoduchosti proto dominují volby, jako je:

Plyn

Tepelné čerpadlo

Elektřina

Nezaměřujte se jenom na vytápění

Když už řešíte možnost ohřevu vašeho interiéru, určitě zohledněte i to, že může vznikat různé zbytkové teplo. To byste měli opět využít. Umí to například kondenzační kotle na zemní plyn.

Stejně tak ho můžete využívat nejenom na vytápění, jelikož se hodí i na ohřev vody, bez které se v domech také neobejdete.

Hitem je proto stacionární ohřívač vody, který nemusí být nutně jenom klasickým bojlerem na elektřinu.

Může se jednat o zásobník, který bude propojený s kotlem. Pokud bude vznikat teplo, které už klasickým způsobem nevyužijete, může být použito právě na ohřívání, nebo udržování teplé vody. Tím využijete danou energii na maximum.

Nezapomínejte na správné

Většina lidí topí v domácnostech tak, že teplou vodu vhání do jednotlivých radiátorů, které jsou umístěny ve všech místnostech. Na jednu stranu musíme říci, že se jedná o řešení klasické, ale na tu druhou je třeba dodat, že není úplně efektivní.

Proto se podíváme na možnost číslo dvě, kterým je podlahové vytápění. To se dnes stává hitem mnoha moderních domů, a to hned z několika důvodů.

Jedním z nich je to, že při tomto druhu vytápění dochází k tomu, že teplo je distribuováno rovnoměrně po celé místnost s stoupá odspoda nahoru. Dalším pozitivem je to, že dané rozvody mohou být instalovány pod řadu typů podlah.

Pokud je vaším cílem krásná dlažba do kuchyně, není problém, aby vás příjemně hřála.

Třetí výhodou je fakt, že voda v daném systému může být i o několik desítek stupňů chladnější, než je tomu u klasických radiátorů. A to se opět projeví na již zmíněné finanční efektivitě.

Využívejte také sílu přírody

První možností může být již zmíněné tepelné čerpadlo, které bere bezplatnou energii třeba z vody, ze země, nebo ze vzduchu. Není ale jedinou cestou, jak sílu přírody využívat. Můžete využít i sílu slunce.

Stačí mít dobře orientovaný dům a nechat sluneční paprsky pronikat do interiéru. Jejich síla dokáže zvednout teplotu i o několik stupňů. Pokud namítáte, že v létě to může být problém, chceme říci, že v tomto ročním období stačí použít jednoduché stínění.

My doporučujeme římské rolety. Jednoduše je v případě potřeby zatáhnete a sluneční paprsky zastavíte tam, kde je to třeba. Tedy právě v oblasti oken.

Tento postup má pozitivní vliv na to, aby se interiér ve vašem domě během léta tolik neohříval, a vy jste tak opět mohli šetřit – tentokrát ale mluvíme o nákladech, které jsou spojeny s provozem klimatizace.