Jak zařídit domov a finančně se nezruinovat

Koupili si svůj první vysněný byt nebo dům?  Ať už se jedná o jednotku v krásné novostavbě, dům na předměstí, nebo bydlení s vlastní historií v centru města, kus práce máte za sebou. A další cestu před sebou! Poradíme vám, jak bydlení zařídit tak, abyste si nemuseli vzít další hypotéku. 

Jaký majetek už vlastníte?

Své staré bydlení jste zřejmě měli zařízené, a tím pádem nějaké kusy nábytku nebo doplňků vlastníte. Udělejte si seznam toho, co máte, ať už je to rám postele, nádobí, závěsy do obýváku, nebo stojací lampa.

Každou položku na seznamu posuďte na základě stavu, užitečnosti a toho, zda do nového bydlení bude pasovat. Pomocí tohoto rozdělení byste měli předměty kategorizovat na:

ty, které si necháte

ty, které darujete nebo prodáte

ty, které jsou na vyhození

Zdroj obrázku: lenetstan / Shutterstock.com
Zdroj obrázku: lenetstan / Shutterstock.com

Prioritizujte i co se týče bydlení

Koupě bydlení je většinou závazkem na několik (desítek) let, a proto rozpočet na zařízení zůstává častokrát nepříliš velký. Svůj domov však můžete zařizovat postupně kus po kousku. Základní pravidlo tedy zní – nekupujte vše najednou. Na začátek postačí:

postel

matrace

gauč

komoda nebo jiný úložný prostor

jídelní stůl se židlemi případně jiné místo, kde se budete moci najíst

NÁŠ TIP: Můžete si pořídit i rozkládací sedací soupravu vhodnou pro každodenní spaní, vybírat můžete přehledně třeba na Biano.cz, kde si můžete zakliknout i další požadované parametry.

Budete tak mít gauč a zároveň postel, díky čemuž ušetříte. V budoucnu se vám bude rozkládací gauč hodit i na přespání návštěv.

Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com
Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com

Inventář položek, které vlastníte, už máte hotový. Také tedy napište seznam toho, co vám v domácnosti chybí.

A protože budete nakupovat postupně, můžete si hlídat konkurenční obchody, kontrolovat, kde zboží koupíte za nejvýhodnější cenu, ale i sledovat reference na daný produkt a ušetřit tak pár korun. Zaměřte se na:

vyhledávače nábytku a dekorací (např. cz)

sekce výprodejů na webech

diskuse lidí, kteří si zařizují bydlení

reálné fotky produktů, například na sociálních sítích

market place na Facebooku nebo jiné místo na nákup z druhé ruky

Propojení místností u vás doma

Zařizovat postupně nebývá právě nejjednodušší, protože pokud máte jen seznam, nemusíte vědět, zda jednotlivé položky k sobě budou pasovat. Můžete hledat různé fotografie nebo kolekce nábytku a doplňků v konkrétním stylu.

NÁŠ TIP: Pinterest. Vytvořte si nástěnku pro každý pokoj a zjistíte tak, jak jednotlivé kousky pasují jeden k druhému.

A nezapomeňte vše důkladně změřit

Prostor svého nového bydlení byste měli dokonale znát ještě před zařizováním. Pokud jste se ještě nepřestěhovali, využijte půdorys, čímž si vytvoříte lepší představu o tvaru a velikosti místností ve vašem novém domově.

Je možné, že se uspořádání výrazně liší od vašeho současného domu. To znamená, že i nábytek bude muset mít jiné rozměry.

Chcete-li získat lepší představu o tom, jak se váš nábytek vejde, dříve než se přesunete do svého nového království, zkuste aplikace pro interiérový design. Tam si vše můžete detailněji rozplánovat.

Zdroj obrázku: Followtheflow / Shutterstock.com
Zdroj obrázku: Followtheflow / Shutterstock.com

Na co ještě před a při zařizování myslet

Online nákup nábytku je sice jednoduchý, ale i při něm musíte na pár věcí myslet. To se týká zejména správného času doručení a způsobu doručování objemných kusů nábytku. A mějte na paměti i toto:

prostor nikdy nepřeplňujte

důkladné měření je základ

zvažte, co máte, co nutně potřebujete a co dokoupíte později

naplánujte svůj rozpočet a nekupujte vše najednou

problémy řešte prakticky (nová postel → nová matrace, nová kuchyň → výměna dvířek a pracovní desky, nové obklady → barva na obklady nebo tapety, nová podlaha → kusový koberec, šatní skříň → stojan na oblečení)

na doručení zásilky buďte připraveni

Nezapomeňte na zábavu, odpočinek a pohodu. V novém domově byste se měli cítit komfortně a pohodlně především vy sami.