Kde nakupovat designové kousky

Prodejna připomínající bludiště, ikonická žlutá, respektive modrá, taška, legendární masové kuličky, ale především finančně dostupný designový nábytek.

Taková je proslulá IKEA, na kterou mnozí nedají dopustit. Kam se ale vydat, když chcete mít doma originálnější kousky? Možností je několik.

Určete si svůj styl

Než se pustíte do zařizování svého domova, rozmyslete si, do jakého kabátu ho obléknete.

Zvolíte industriální styl s tmavými metalickými prvky, nebo upřednostníte světlé barvy, levanduli a klasické dřevěné židle natřené na bílo, abyste vytvořili svěží atmosféru jako v Provenci?

Či se snad s pomyslným strojem času vrátíte o pár dekád zpět a vybavíte se hravým retro nábytkem? Už víte? Tak jdeme nakupovat!

Zařizujte ekologicky

Především mladá generace si oblíbila starožitnictví, bleší trhy a takzvané swapy, tedy výměnné obchodování.

Díky nim můžete získat mnoho stylových kousků, především pokud se chystáte svou domácnost ladit do industriálního nebo retro stylu. Ceny bývají zpravidla nižší než v běžné prodejně s nábytkem.

Svůj úlovek si navíc můžete upravit k obrazu svému bez výčitek k původnímu návrháři. Myslete ekologicky ve všech směrech a to i když volíte osvětlení pokoje.

Například LED pásky vám oproti klasické žárovce sníží průměrnou spotřebu elektřiny v domácnosti několikanásobně.

Upcycling jede

U ekologického vybavení ještě chvíli zůstaneme. V současnosti kromě blešáků frčí i takzvaný upcycling. Tato metoda se soustředí na maximální využití věcí, které dosloužily svému prvotnímu účelu, a jejich „vylepšení“.

Typickým příkladem je třeba Picassova socha „Býčí hlava“ vytvořená ze starého cyklistického sedla a řídítek. Upcyklovat se dá ovšem i nábytek. Rozbila se vám knihovna? Použijte nepoškozené police na tvorbu nové nebo je navrtejte do zdi.

Máte staré houpací křeslo po babičce? Natřete ho jinou barvou. Buď si ho můžete nechat, nebo jej prodejte a získané peníze následně investujte do interiéru.

Podporujte místní podnikatele

Asi nejoriginálněji si svůj domov zařídíte, když se obrátíte na malé podnikatele. Truhláři vám zhotoví nábytek na míru, o dekorace či stylové osvětlení se postarají skláři.

Svěřit se můžete také do rukou šikovných výrobců keramiky nebo čalouníků.

Sice to není tak budget-friendly jako starožitnictví nebo upcycling, hřát vás ale může myšlenka, že podporujete lokální řemesla a vybavujete svůj domov neotřelými prvky, jaké byste v jiných domácnostech jen těžko hledali.

Boutique shopy

Opravdu exkluzivní kousky, za které si ovšem připlatíte, najdete v boutique shopech. Tam mnohdy narazíte také na odborníky, kteří vám poradí nejen se stylem, ale také s rozložením nábytku a tvorbou rozpočtu.

Najmout si však můžete i svého interiérového designéra, jenž vám doporučí osvědčené výrobce a produkty.

Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com