Co by vás mělo zajímat při koupi trampolíny?

Všichni víme, že jedním z faktorů udržování dobrého zdraví je pravidelný pohyb. Žijeme však ve světě přetížení informacemi, což ztěžuje určit nejúčinnější tréninkové rutiny.

S tisíci různých stylů a technik se může průměrný člověk ve všech těch možnostech snadno ztratit.

Pokud hledáte cvičení, které je zábavné, efektivní a doslova zapojí každou jednotlivou buňku a orgán vašeho těla – koupě jumping trampolíny se jeví jako opravdu správné rozhodnutí.

Cvičení na jumping trampolíně má více zdravotních výhod než standardní kardio, jako je běh nebo jízda na kole. To je částečně způsobeno tím, že vaše tělo pracuje proti gravitační síle.

Pomocí gravitační síly můžete dosáhnout rytmické vibrace na buněčné úrovni a v důsledku toho vaše tělo zesílí. V dnešním článku zmíníme nejdůležitější faktory, které byste ještě před koupí měli zvážit. Pojďme tedy na to.

Jaké má rozměry?

Ve srovnání se standardní trampolínou na zahradě jsou jumping trampolíny neboli reboundery mnohem menší. Obvykle se pohybují v rozmezí od zhruba 100 až 120 cm.

Mějte na paměti, že skutečná skákací plocha (rohož) je často menší než deklarovaná velikost.

Kterou velikost trampolíny byste měli zvolit, bude záležet na řadě faktorů. Pokud máte v úmyslu vzít si ji s sebou (cestování, práce, škola atd.), doporučujeme menší průměr, protože bude přenosnější.

Některé modely jsou skládací a dodávají se s kufry, které umožňují jednoduché skladování a přepravu. Pokud s trampolínou neplánujete cestovat, jděte na větší průměr pro pohodlnější a prostornější cvičení.

To je zvláště důležité, pokud jste vysoký. Během skákání se rozhodně nesmíte cítit stísněně v důsledku nedostatku místa, protože to může mít dopad na vaše přistání a rytmus.

Pokud je vaše hmotnost vyšší, hledejte trampolínu s vyšší úrovní odporu a delšími nohami, abyste chránili sami sebe od možného nárazu o podložku při přistávání.

Kvalita konstrukce

Je důležité koupit trampolínu s rámem vyrobeným z vysoce kvalitních materiálů. Pokud zakoupíte rebounder s mizerným rámečkem, postupně bude polevovat a každý odraz, který uděláte, bude mírně mimo kurz.

Konstrukce rebounderu drží celou jednotku pohromadě a špatná kvalita zvyšuje riziko, že se trampolína zlomí a způsobí nehody. Plně ocelové jednotky poskytují mnohem lepší podporu než ty, které do konstrukce integrují plast.

Přesto nejsou všechny ocelové modely stejné. Všimněte se, jak se trampolína sestavuje. Některé se dodávají se šroubovacími nohami, kterým se je lépe vyhnout.

Šroubované nohy mají potenciál se časem opotřebovat, uvolnit se během skladování a celkově poskytovat méně stabilní podporu. Zaklapávací nohy jsou mnohem lepší možností. Věnujte také pozornost tomu, aby byly nohy trampolíny robustní.

U některých modelů se nohy trochu rozestupují, což poskytuje širší základnu podpory, takže jednotka není na pocit, že se snadno převrátí.

zdroj: Juris Teivans/shutterstock.com

Jaký je typ pružin?

Všechny trampolíny mají systém tlumení nárazů, který je tvořen kovovými pružinami nebo bungee šňůrami. Bungee šňůry bývají tišší než pružiny, některé vysoce kvalitní pružinové systémy jsou však také relativně tiché.

Výhody tiché trampolíny jsou zřejmé – můžete ji použít kdykoli během dne, aniž byste někoho rušili, i když odpočívá ve vedlejší místnosti.

V závislosti na intenzitě vašeho cvičení nemusí bungee šňůry poskytovat náležitou podporu, což vede k nesprávnému přistání a potenciálním problémům s kotníkem. Čas odezvy na odskok je také pomalý a bungee šňůry se časem opotřebují a vyžadují výměnu.

Měli byste hledat trampolínu s ocelovými pružinami. Tyto podporují různé rozsahy tělesné hmotnosti a pohybů, což dává jednotce mnohem větší flexibilitu při používání a delší životnost.

Dalšími výhodami kovových pružin je, že jsou obvykle cenově dostupnější a mají pevnější odraz, což vám umožňuje efektivně si „zaběhat“ na trampolíně napodobováním tvrdého povrchu (bez opotřebení kloubů).

Když už jsme při pružinách, hledejte také pružinový kryt, který vás i všechny ostatní udrží v bezpečí, pokud během vašeho workoutu nějaký skok „ujede“.

Odrazová plocha

Kvalita rohože je stejně důležitá pro vaši bezpečnost a účinnost vašeho cvičení jako pružiny. Věnujte velkou pozornost materiálu rohože;

plátno, nylon a plastové rohože se pravděpodobně časem natáhnou, což vede k problémům s podporou a potenciální pronaci nohou. Ujistěte se, že materiál odolá natažení.

Vysoce kvalitní materiály jsou také schopné odolat nepřízni počasí, pokud necháte trampolínu venku. Měli byste také hledat podložku, která poskytne dostatečnou podporu při cvičení naboso, abyste mohli plně využívat různé tréninkové rutiny.

Trampolína s malým odrazem je ideální pro aktivaci lymfatického systému                      zdroj: antoniodiaz/shutterstock.com

Úroveň odrazu

Nenechte se zmást tím, že větší odraz znamená vyšší kvalitu. Úroveň odrazu může ovlivnit, jaké typy cvičení budete moci dělat a proto také vezměte v úvahu typ rutiny, kterou chcete dělat.

Trampolíny bez velkého odrazu jsou ve skutečnosti lepší pro tréninky zaměřené na pomoc vašemu lymfatickému systému. Intenzivní odrážení není nutné pro adekvátní lymfatickou drenáž a protože se neunavíte tak rychle, můžete skákat delší dobu. Pokud je hlavním účelem kardio, pak je velký odraz vhodný.

Jaké zdravotní benefity pro vás koupě a samozřejmě používání trampolíny přináší?

Všichni víme, jaké jsou výhody cvičení, ale jaké jsou konkrétní zdravotní benefity cvičení na trampolíně?

zlepšuje cirkulace kyslíku do všech tkání vašeho těla

podporuje lymfatický oběh a zlepšuje průtok krve

snižuje hladiny cholesterolu

zvyšuje metabolismus a tím snižuje riziko obezity

snižuje rizika rakoviny zlepšeným tokem lymfy

příznivě působí na kardiovaskulární systém

posiluje pánevní dno

zlepšuje zrak, rovnováhu, reakční dobu a koordinaci

zlepšuje spánek a mentální synapse

zmírňuje bolesti kloubů, zad a krku

detoxikuje

zlepšuje plicní kapacitu a dýchání

Extra benefity pro dámy

zbaví vás celulitidy (vážně)

poskytne vám přirozený facelift a bodylift

omezuje vrásky a napíná pokožku

sníží příznaky PMS a menopauzy

Jak začít s cvičením a co byste měli mít na paměti?

Stejně jako u jakékoliv jiné formy cvičení je důležité to s ním nepřehánět, zvláště v začátcích. Začněte s asi 20 minutami skákání třikrát týdně.

Každý týden pomalu zvyšujte délku tréninku o 5 až 10 minut, pokud se cítíte komfortně a nezažíváte přílišnou bolestivost svalů. Jakmile trénujete asi 45 minut, a pokud chcete i nadále zvyšovat množství cvičení, začněte přidávat další dny.

Nedoporučuje se trénovat na mini-trampolíně déle než hodinu najednou a je velmi důležité nechat svému tělu dny absolutního odpočinku, aby se zotavilo, což znamená, že byste neměli trampolínu používat více než 5 dní v týdnu.

Je také velmi důležité zůstat hydratovaný. Možno to vypadá jako hloupé jednoduché cvičení, ale když budete skákat 3 až 5 dní v týdnu, už po pár týdnech budete registrovat změnu na svém těle, a to jak fyzicky, tak emočně.

Jak čistit a udržovat trampolínu?

Pro vás, jako kupujícího je důležité také vědět, jak trampolínu správně udržovat. Vše, co potřebujete, je voda, mýdlo, a houba nebo hadřík.

Základní kroky jsou pouze otřít, popřípadě vydrhnout houbou, pak rohož řádně opláchnout vodou pomocí zahradní hadice nebo kbelíku plného vody a nechat venku vyschnout. Pokud máte k trampolíně připevněnou bezpečnostní síť, nejprve ji odstraňte.

Tak. A teď jste připraveni zlepšit své zdraví tím nejzajímavějším možným způsobem a získat tělo snů bez velkého úsilí. A nejen to. Koupí trampolíny naplníte svůj monotónní životní styl zábavou, více vzrušením a zdravím.

Zdroj informací:

https://list25.com/best-mini-trampolines/#Weight_limit

https://cellercise.com/rebounders/what-to-look-for-when-purchasing-a-rebounder/

zdroj úvodní fotografie: aleksandr4300/shutterstock.com