Moderní domácnost. Co je aktuálně „in“?

Když se řekne „moderní domácnost“, každý si zřejmě představí něco jiného. A skutečně je dnes kladen důraz na individualismus. Přesto lze vypozorovat některé obecné trendy.

Nábytek a barvy v domácnost 21. století

Moderní domácnost vyžaduje moderní nábytek. V této oblasti jsou aktuálně trendem menší, multifunkční kusy. Tatam je tedy, zdá se, doba masivního nábytku.

Mnoho lidí totiž bydlí v menších bytech a navíc robustní produkty nejsou právě ideální pro stěhování. Právě vysoká mobilita dnes hraje při bydlení důležitou roli, protože lidé se často stěhují za prací apod. Moderní nábytek je i díky subtilitě cenově příznivý.

Navíc Decodoma.cz sleva, případně slevové akce dalších obchodů, ceny nábytku dále snižují, což je pro zákazníky nepochybně dobrou zprávou.

Zajímavé trendy lze nalézt také v oblasti interiérových barev. Zatímco v dřívějších dobách dominovaly bíle, anebo minimálně světlé zdi, které navíc zdobily poměrně fádní tapety, dnes frčí experimentování.

Jistě, menší byty si i nadále žádají světlejší barvy, protože prostor opticky zvětšují, ale v kurzu jsou různé kontrasty a zároveň se často klade daleko větší důraz na kombinaci s tapetami.

Větší interiéry pak lze vymalovat i tmavšími barvami, které ale opět vybízejí k experimentování.

Prim hraje i pohodlné ovládání prvků domácnosti

Trendem moderního bydlení je rovněž komfortnost, tedy oblast, jíž zvyšuje především snadná ovladatelnost jednotlivých prvků domácnosti, tedy např. topení, klimatizace, osvětlení, žaluzií, ale také zabezpečovacích systémů.

Jejich ovládání by měl dnes zvládnout každý člen rodiny, přičemž nepodstatní není ani časová úspora. Jednotlivé systémy a technologie totiž mohou harmonicky spolupracovat, takže je lze všechny ovládat z jednoho zařízení či místa.

Moderní domácnost je každopádně možné řídit několika způsoby. První z nich představují dotykové panely, které jsou nejen praktické, ale zároveň dodávají interiéru zajímavý designový prvek.

Ovládání je však možné i skrze mobilní aplikace, díky kterým dokonce nemusíte být ani doma.

Díky cashbacku na rozbalené zboží si navíc jednotlivá zařízení (chytré telefony, tablety či počítače) můžete opět pořídit za příznivější cenu.

Třetí možnost pak představuje ovládání hlasem, a to za pomoci hlasových asistentů jako Apple Siri, Alexa od Amazonu či Google Assistant.

Důraz je kladen také na zdraví a šetrnost k životnímu prostředí

Aktuálně je v kurzu důraz na zdraví a ekologii. Ačkoli lze tento trend nejčastěji zaznamenat v oblasti stravování, stále častěji se s ním setkáváme také u bydlení. A není divu.

V interiérech totiž dnes trávíme většinu dne, takže je záhodno, aby se jednalo o zdravé prostředí.

Při nákupu byste tedy měli dát přednost přírodní a inertním materiálům, v nichž se vyskytuje minimum těkavých organických látek a škodlivin.

Výše zmíněné moderní ovládání domácnosti navíc umožňuje daleko efektivněji větrat, což mj. zabraňuje tvorbě plísní, a to je rovněž velmi důležité.

Díky tomu, že jednotlivé prvky interiéru spolupracují (viz výše), zvyšuje se také efektivita provozu domácnosti, což se kladně projevuje nejen na rodinném rozpočtu, ale také v dopadu na životního prostředí.

V tomto ohledu jsou zároveň stále populárnější lokální materiály.

Proto už poněkud opadla obliba exotických dřevin a u nábytku jsou v Evropě častěji preferovány buk či dub, ačkoli to příliš nekoresponduje s poptávkou po subtilnějším nábytku.

Dřevo je každopádně ekologickým materiálem, který lze recyklovat, což je u moderního bydlení dalším obecným trendem.