Porovnání bezpečnostních schránek a sejfů

Každý občas býváme mimo domov, kde zanecháváme své cennosti. Samozřejmě svůj byt či dům opouštíte vždy zamčený, většinou dokonce zabezpečený alarmem, hlídacím psem nebo zvídavými sousedy.

Ovšem i tato opatření nemusí být překážkou pro stále schopnější a drzejší zloděje. I vy možná máte doma věci, jejichž ztrátu byste nesli velmi těžce.

Nemusí se jednat jen o šperky nebo starožitnosti, ale také důležité písemnosti, datové nosiče nebo třeba záložní klíče od auta či samotného bytu. Každá druhá česká domácnost navíc nemá pojistku, která by v případě vykradení alespoň částečně škodu kryla.

Možností, jak své cennosti před zloději uchránit, je několik. Vedle domácích trezorů a sejfů jsou to také bezpečnostní schránky, které nabízejí banky i nebankovní instituce.

Poradíme Vám, jak se v široké nabídce vyznat a vybrat možnost nejvhodnější právě pro Vás.

Domácí sejfy a trezory – za bezpečnost si připlatíte

První možností, jak zabezpečit svoje cennosti je domácí sejf či trezor. Na trhu je jich velký výběr v nejrůznějších podobách a cenových relacích.

Liší se třídou zabezpečení, materiálem, rozměry nebo tím, zda bude trezor zabudován do zdi či nábytku, aby se nedal snadno odnést, nebo třeba jen volně položen na dně šatní skříně.

Pohodlné na těchto „domácích bezpečnostních schránkách“ je, že uložené předměty máte stále po ruce. Jde také o jedinou legální možnost, kam uložit zbraně a střelivo, protože ve schránkách, které provozují banky a soukromé instituce je to zapovězeno.

Mínusem při pořízení domácího sejfu je to, že většinou dosahují maximální třídy zabezpečení III. („tři“) a pro některé zloděje tedy nebudou představovat nedobytnou překážku.

Pokud si chcete pořídit opravdu kvalitní trezor, k jehož instalaci je potřeba specializovaná firma, je třeba počítat s pořizovací cenou až několik desítek tisíc korun.

Bezpečnostní schránky nabízejí pohodlí i vyšší zabezpečení

Bezpečnostní schránky nabízí většina bank a také soukromí poskytovatelé. Ceny za pronájem začínají už na několika stokorunách, velké rozdíly jsou však ve službách.

Nevýhodou bankovních bezpečnostních schránek je omezený přístup daný otevírací dobou banky a také to, že část bank pronajme schránku jen svým klientům.

Proces přístupu ke schránce je trochu komplikovanější, klienti vyplňují návštěvní lístky a čekají na pracovníka banky, který je k jejich schránce odvede.

Soukromá centra bezpečnostních schránek nabízejí nonstop přístup k uloženým cennostem, není problém si pro záložní klíče od bytu dojít třeba v neděli odpoledne.

V případě banky byste museli noc přečkat na rohožce… Moderní centra bezpečnostních schránek jsou navíc plně automatizovaná a díky tomu trvá celý proces vyzvednutí schránky jen pár minut.

Kromě toho vám samoobslužný přístup zajišťuje diskrétnost, místnosti s výdejními terminály jsou bez kamer a přítomni jste pouze vy.

Nemusíte být zrovna sňatkový podvodník, nebo se skrývat před finančním úřadem či exekutorem, abyste ocenili výhody přístupu ke schránce bez prokazování totožnosti jen pomocí čipové karty, pinu, popř. otisku prstu.

Věhlasnou diskrétnost švýcarských bank u tuzemských bankovních domů nehledejte, neboť ty podléhají dohledu ČNB a úřadům v jejich případě nezůstanete skryti tak, jako v případě „soukromých“ bezpečnostních schránek

Jak je to s pojištěním?

Bylo by naivní srovnávat domácí trezor s bezpečnostní schránkou, a to nejen v samotné bezpečnosti, pojištění je totiž její neméně důležitou součástí. Pojištění domácnosti vždy nekryje plnou hodnotu doma přechovávaných věcí, včetně větší hotovosti.

To se pochopitelně týká i jiných cenností, o něž nechcete přijít. U bankovních schránek s pojištěním hotovosti však nemůžete počítat.

Na trhu jsou však dostupné i bezpečnostní schránky nebankovních poskytovatelů, kde je výše krytí bez omezení a vztahuje se i na hotovost.

Při aktuální „výši“ úrokových sazeb a s reálnou hrozbou záporných úroků na dohled je to pak pro uživatele výhoda k nezaplacení.

Pokud neradi ponecháváte osud svých věcí náhodě a zodpovědně hledáte nejlepší řešení jak ochránit to, co je vám cenné, nabízí se vám v rámci akční nabídky renomované značky 24SAFE jedinečná možnost, jak si převést bezpečnostní schránku z vaší banky s garancí nižší ceny až na 10 let!

I když třeba patříte mezi ty, kteří odkládají změnu dodavatele energií, nebo převod bankovního účtu z důvodu přílišné administrativy, nemusíte mít obavy.

S administrativou, spojenou s výpovědí stávající smlouvy vám pomohou.