5 míst v ČR, kde se žije nejlépe

Chcete sdílet tento článek?

Říká se, že v Česku je krásně, ovšem jinak se bydlí v Ostravě a jinak na Vysočině. Pokud plánujete nové bydlení nebo se v brzké době chcete přestěhovat, nejspíš vás zajímá, kde se u nás žije nejlépe. Představujeme vám 5 měst, která se pyšní nejvyšším indexem kvality života.

Společnost Obce v datech každý rok shromažďuje a porovnává veřejně dostupná data o všech 206 českých obcích s rozšířenou působností. Mezi hlavní ukazatele indexu kvality života patří úroveň zdraví, životního prostředí, dostupnost zdravotní péče, materiální podmínky, jako je práce, ekonomická úroveň, bydlení a vzdělání, pokrytí služeb, ale i vztahy mezi lidmi. Velkou roli samozřejmě hraje optimální poměr nákladů na bydlení a to, jak se vám v dané obci bude žít. 

  1. Říčany

Tím úplně nejlepším místem pro život jsou už dvakrát po sobě Říčany, šestnáctitisícová obec kousek za Prahou. Už od první republiky se do tohoto poklidného města ubírali lidé ze střední třídy a celebrity si zde stavěly letní sídla. Lákalo je především spojení klidu a ruchu velkoměsta, který je zde téměř na dosah ruky. Kromě množství zeleně, která město obklopuje, se na kvalitě života v Říčanech podílí také sami občané, kteří o jeho rozvoji a dalším vývoji aktivně rozhodují. Své dělá i spousta moderních sportovišť, dostatek kulturního vyžití a téměř 100% zaměstnanost.

  1. Praha a okolí

Asi nikoho nepřekvapí, že Praha a její okolí se drží mezi prvními, stejně jako další krajská města. Pyšní se přitom výbornou kvalitou a pokrytím zdravotních služeb, obstojnou kvalitou ovzduší, poměrně nízkou nezaměstnaností a nespočtem možností. Do karet ji nahrává také množství vysokých škol, které umožňují lidem získat kvalitní vzdělání. Praha je považována za jedno z nejlepších měst k bydlení i na světové úrovni – vloni se totiž umístila na 13. místě v indexu PISCA, kam ji na základě vybraných kritérií zařadila společnost D&L Partners. Za to, že české hlavní město trumflo například Londýn nebo New York, vděčí zejména vysoké míře bezpečnosti i počtu lékařů.

Nutno říci, že i bydlení v Praze má své mouchy – je třeba počítat s vysokými nájmy i astronomickými cenami bytů, které se při nejlepším pohybují okolo 5 milionů korun. Zajímá vás, kolik byste si na byt v Praze museli našetřit, abyste dosáhli na hypotéku? Využijte hypoteční kalkulačku a zjistěte své možnosti.

  1. Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Pokud si k bydlení vyberete Brandýs Nad Labem, tak také neprohloupíte. Ten se v žebříčku umístil na 5. místě, hned za Černošicemi. Město nedaleko východního okraje Prahy se může pochlubit výborným indexem nezaměstnanosti, kvality životního prostředí i počtem lékařů a dále indexem hmotné nouze, který zkoumá počet vyplacených příspěvků na živobytí a doplatků na bydlení v obci. Ve městě si najde každý to své – cyklisté, plavci i rybáři se potkávají u Labe, milovníci zábavy zase na místních festivalech či koncertech. Nechybí ani celá řada sportovních areálů a volnočasových aktivit pro seniory.

  1. Brno

Dobré podmínky pro spokojený život má i Brno, které v žebříčku obsadilo 6. místo. A ačkoliv je toto největší moravské město častým terčem narážek a posměšků pražských obyvatel, nelze popřít, že je bezpečné, má vysokou úroveň zdravotní péče i nízké ceny spotřebního zboží. V poslední době také v Brně vzniká spousta nových podniků, od skvělých restaurací přes nápadité bary až po netradiční hotely, jakým je například proslulý hotel Anybody.

  1. Beroun

V kvalitě života si vedl obstojně také Beroun, který je dobrým kompromisem mezi rušnou Prahou a venkovem. Město leží mezi Prahou a Plzní, zhruba 20 kilometrů jihozápadně od Prahy. Mladé rodiny láká mimo jiné příroda, která město obklopuje, zejména pak chráněné krajinné oblasti Českého krasu a Křivoklátska. Město přeje sportovcům, milovníkům kultury, ale i vzdělání – ve městě najdete množství základních škol i dostatek školek.

Photo by Polina Podlesnaya on Unsplash

Tento článek je obchodním sdělením
Další zajímavé články