Při stavbě vlastního bydlení se zpravidla soustředíme na náročné stavební úpravy a posléze zvelebování interiéru přesně podle našich představ. Zahradu pak bohužel máme tendenci odsouvat na později.
Není tedy výjimkou, že novostavbu obklopuje obyčejný drátěný plot a zažloutlý trávník. Jak však odhalíme v dnešním článku, vybudování a údržba okrasné zahrady vás však s tím správným přístupem nemusí stát mnoho času.
Zahradní architekt nebo zahrada svépomocí?
Ještě pár lety bychom na příliš velké množství zahrad navržených zahradním architektem nenarazili. To se však v poslední době začíná měnit. Důvodem je nejen klesající popularita tzv.
fotbalových hřišť, tedy zahrad, kterým kromě velké travnaté plochy dominuje maximálně bazén, ale také vyšší dostupnost služeb odborníků.
Přestože se na první pohled může zdát práce zahradního architekta zbytečná, na výsledné zahradě sami poznáte rozdíl na první pohled.
Odborník totiž díky svým znalostem potřeb a vhodných kombinací jednotlivých rostlin dokáže vytvořit zahradu, která je prakticky bezúdržbová a krásná za každého ročního období.
V případě, že se rozhodnete ušetřit a zahradu navrhnout svépomocí, rozhodně nezanedbejte dostatečný průzkum.
Aby se zvoleným rostlinám dařilo a zahrada byla krásná na pohled i za pár let, je třeba vzít v potaz nejen podnebí a světelné podmínky pozemku, ale například také vlhkostní poměry, typ půdy či dostupnost z komunikace pro větší zahradní techniku.
Na terénní úpravy si pozvěte odborníky
Před stavbou domu si často představujeme svou budoucí zahradu s jezírkem, malebnými pěšinkami či zurčícím potůčkem. Při pohledu na rozrytý pozemek obklopující novostavbu však mnohdy přichází prozření, že k naší představě má zahrada opravdu hodně daleko.
Bohužel jen málokdy stačí vysázet trávu a nasadit okrasné keře; nevyhnutelnou součástí budování okrasné zahrady jsou terénní úpravy.
Na ty se vyplatí využít služeb odborníků, a to bez ohledu na to, zda jste se rozhodli zahradu konzultovat se zahradním architektem či nikoliv.
Speciální techniku pro úpravy terénu využijete rovněž v případě, že se rozhodnete na zahradu umístit již vzrostlé stromy, a o pár let tak urychlit splnění vašeho snu o posezení ve stínu košatých korun.
Jde to i svépomocí
Pokud nejste majiteli novostavby, ale například renovujete starší vesnický dům, terénní úpravy jsou zpravidla potřeba v mnohem menší míře.
Narazit však můžeme na jiný problém, a to staré ovocné stromy, které do představy o moderní okrasné zahradě často příliš nezapadají.
Přestože i v tomto případě je kvůli nevzhledným pařezům potřeba patřičná technika, poradit si můžeme i svépomocí – za příznivou cenu nám poskytne frézu na pařezy půjčovna.
Klíčem ke krásné zahradě je pravidelná údržba
Vybudováním zahrady však samozřejmě práce na pozemku obklopující náš domov nekončí.
I v případě vhodně zvolených rostlin musíme počítat s nutností alespoň základní údržby, tedy například sekání a vertikulace trávníku, zastřihování okrasných keřů či odstraňování plevelu nebo škůdců.
I v tomto případě práci výrazně ulehčí půjčovna zahradní techniky, ve které si můžeme zapůjčit většinu potřebného vybavení, a zkrátit tak čas strávený péčí o zahradu.
Využijte zahradu naplno
Na závěr nezbývá než dodat, že klíčem ke krásné zahradě jako z magazínu je kromě promyšleného výběru a rozmístění rostlin především účelné využití prostoru. Příkladem může být vytvoření stinných zákoutí či naopak příjemného posezení u bazénu.
Sami uvidíte, že navzdory větší náročnosti okrasné zahrady na údržbu už se vrátit k „fotbalovému trávníku“ rozhodně chtít nebudete.