Rady a tipy, jak si zařídit jídelní kout i v

Z čím dál více bytů se vytrácejí jídelny a s nimi i tradiční rodinné stolování. Přijde vám to škoda? Poradíme vám, jak si i v malém bytě zařídit jídelní kout, u kterého se budete s rodinou a přáteli opět s radostí scházet.

Dominantou je stůl, židle a osvětlení

Základem pohodové večeře nebo nedělního oběda s rodinou je kvalitní jídelní stůl, pohodlné židle a vhodné osvětlení.

Pokud si potrpíte na časté stolování nebo rádi hostíte návštěvy, bude se vám hodit také servírovací stolek, barový pult pro míchání koktejlů nebo příborník, do kterého ukryjete sváteční servis a prostírání.

Jakou zvolit velikost stolu

Čtyřčlenná rodina se pohodlně nají u stolu o standardní velikosti 120 × 80 cm. Pokud vám to ale rozvržení místnosti umožňuje, zvolte raději větší, nebo alespoň rozkládací stůl, který vám poskytne pohodlí a u nějž pohostíte i početnější návštěvu.

Bojujete o každý centimetr čtvereční? V tom případě vám budou vyhovovat jídelní sety s rohovou lavicí, která nezřídka nabízí praktický úložný prostor navíc.

Pohodlně se usaďte

Při výběru jídelních židlí se zaměřte hlavně na pohodlí, dostatečnou stabilitu a optimální hmotnost, jež vám dovolí s nimi dobře manipulovat. Kromě toho myslete také na vhodnou výšku a na její poměr k výšce desky stolu.

Jak poznat správně vysokou židli? Pokud se na ni posadíte, vaše kolena by měla svírat pravý úhel a chodidla by měla ležet celou plochou na podlaze.

To ve většině případů splňují židle se sedákem ve výšce přibližně 45 cm. Vzdálenost od sedáku k okraji stolu by pak měla být alespoň 30 cm.

Barové stoličky jsou naopak ideální volbou k vysokým stolům, u nich se musíme rozhodovat podle výšky podpěradla na chodidla.

TIP: Jestliže jídelní kout zasahuje do prostoru a je třeba ho často obcházet, pořiďte si židle, které lze zasunout co nejvíce pod jídelní stůl.

Židle pro každou příležitost najdete na Heurece.cz i na Heureka.sk, kde vám výběr té pravé usnadní hodnocení a recenze ověřených uživatelů.

Posviťte si na jídlo

Nad jídelním stolem by se mělo nacházet závěsné stropní osvětlení, které rovnoměrně osvítí celou jídelní plochu. Zároveň vám poslouží k optickému oddělení jídelní zóny od ostatních zón v místnosti.

Na stůl pak můžete postavit ozdobný svícen se svíčkami, jejich světlo dotvoří celkovou atmosféru.

Zvolte jednotný styl

V jakém stylu si svůj jídelní kout zařídíte, záleží na vašich preferencích. Oblibě se těší zejména minimalismus a industriální styl, který využívá kombinací kovu a dřeva.

Ke slovu se vrací taktéž vintage, rustikální či provensálský styl s jemným zdobením a pastelovými barvami. Ať už se rozhodnete jakkoliv, nezapomeňte jídelní kout sladit s ostatním vybavením místnosti, aby nepůsobila nesourodě.