Sklo J.A.P.

SKLO… MATERIÁL PODLE ZAHRANIČNÍCH TRENDŮ

Stejně jako móda i bydlení podléhá nejrůznějším trendům. Velmi atraktivním materiálem, který v současnosti jednoznačně vládne světu interiérového designu, je sklo.

Naštěstí – čeští výrobci stavebních a interiérových prvků nezůstávají pozadu a naplno se zahraničními trendy drží krok.

A my si díky tomu můžeme skleněné nadčasové prvky pořídit do svého domova například ve formě celoskleněných dveří, obkladu zdi, stěny, zábradlí, schodiště či výplní stolků nebo nábytkových dvířek.

Sklo se dobře kombinuje s ostatními materiály, umí také řešit problémy s nedostatkem světla v interiéru, kdy například celoskleněné dveře propustí světlo do tmavé chodby bez oken… Sklo je odolné jak vůči teplu a žáru od domácích spotřebičů, krbů, topení a podobně – vydrží až 200 stupňů Celsia, tak i vlhku v koupelně. Nemusíte se o něj obávat v žádném prostoru!

DESIGN NA PŘÁNÍ

Při výběru skla se nemusíte omezit jen na tradiční typy, jako je čiré či mléčné sklo.

Atmosféru a punc luxusu dodají také barevně tónovaná skla planibel či moderní lakovaná skla v individuální barevné úpravě dle vzorníku RAL. „Výjimečné je rovněž Grafosklo – designové sklo s vnitřním grafickým motivem, který si můžete zvolit dle svého výběru ze stránek výrobce nebo si dodat svůj vlastní dekor či fotografii.

Problém není zalaminovat do skla ani textilie či přírodniny,“ vysvětluje pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., z jejíž autorské dílny Grafosklo pochází, a dodává:

„V poslední době je velmi trendy též pískované sklo, které dodáváme navíc ošetřené nano přípravkem. Ten v maximálně možné míře zvyšuje užitkovost skleněné plochy – eliminuje tvorbu otisků prstů a usnadňuje jeho údržbu.“

KDYŽ SKLO, TAK JEDINĚ KALENÉ

Sklo je v očích mnohých křehkým materiálem, okolo kterého je nutné chodit po špičkách. To je ale velký mýtus.

Právě moderní výrobní technologie umí udělat ze skla skutečného siláka, kterého se nemusíte být použít i na takové prvky, jako zábradlí, schodiště nebo pochozí plochy. „Pro všechny naše skleněné produkty používáme zcela nekompromisně kalené sklo.

Na rozdíl od toho klasického, spadá tento typ do kategorie skel bezpečnostních. A to díky speciální technologii tzv.

tvrzení, kde sklo za vysokých teplot získává vyšší odolnostní vlastnosti včetně nerozbitelnosti v ploše,“ vysvětluje pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., a pokračuje: „U Grafoskla je bezpečnost navíc zajištěna ještě o stupeň výše.

Součástí skla je bezpečnostní folie. Pokud by došlo k poškození skla, střepy (u kaleného skla jsou střepy tupoúhlé – nepořežete se o ně) zůstanou zachycené ve folii.“

JE TO SÍLA

Víte, s čím souvisí síla skla? Zejména se způsobem jeho využití v interiéru. Tam, kde potřebujeme velkou odolnost a pevnost, volíme tento materiál ve větších tloušťkách.

Naopak pro obklad stěny nebo skleněnou výplň nábytkových dvířek se ideálně hodí sklo o menší síle a tedy i hmotnosti. Ve spojitosti se sklem se můžete často setkat s pojmem „sendvičové nebo laminované“. Co to znamená?

„Protože sklo je v mnoha případech spíše stavební prvek, je třeba pro vyšší nosnost a odolnost jeho tloušťku zvětšit. Opět se k tomu používá kalené sklo – tedy dva kusy tabulí skla se společně zalaminují a vytvoří pevný blok.

Samozřejmě v závislosti na situaci můžeme k sobě laminovat i tři skla,“ dodává dále pan Petr Paksi. Takové tabule se používají pro balustrády, pochozí desky nebo třeba nášlapy schodiště.

Materiály byly připraveny ve spolupráci se společností J.A.P., www.sklo-jap.cz .