Správný nábytek na léto

Chcete sdílet tento článek?

Následující měsíce ukáží, zda ano. Nebo si ještě nejste jistí, jak si rodinnou zahradu či balkon ve městě zútulnit a s jakou investicí? Máte dvě jistoty: první – nabídka venkovního nábytku je v tomto období tak široká, že si vybere každý. Druhá – poměr kvality a ceny odpovídá tomu, zda se příští rok jen bezstarostně usmějete anebo budete řešit stejnou úvodní otázku.

Exotika z teakového masívu

Dnes vám představíme, jak vybírat nábytek z teakového dřeva, který se dováží z Indonésie. Z jejích tropických ostrovů pochází nejkvalitnější nábytkové dřevo Teky obrovské: “Stromy tu odolávají mnohem extrémnějším klimatickým podmínkám než v naší středoevropské krajině, jakýkoli nábytek z teakového masívu má proto neuvěřitelnou životnost. Díky vysokému obsahu olejů nábytek obstojí v nepříznivém nebo dokonce v proměnlivém počasí. Úžasně tvrdá struktura teakového dřeva je něco jako přírodní ochranný štít proti hmyzu a škůdcům,” vysvětluje Radoslav Mišiak, spolumajitel obchodu TeakArt, která teakový nábytek vybírá výhradně v Indonésii u tamních dodavatelů i domorodých řezbářů a už více než 15 let dováží českým a slovenským zákazníkům.

 Tropický bar z jávského teaku

Povědomí klientů o zahradním nábytku z teakového masivu se velmi často zužuje na jídelní stůl a židle, na základní sestavu třeba pro sobotní oběd na terase. Přitom vaší zahradě by možná dost dobře slušelo osvěžení z teakového dřeva v podobě exotického baru (čím jej vybavíte je čistě na vás) nebo letní sprchy.

V TeakArtu na pražském Smíchově si možná také vzpomenete, že vaše květiny a květináče volají po vkusných obalech z přírodního materiálu nebo že už několik let toužíte po zenové zahradě a stále nemáte tu správnou dekoraci. Z teakového dřeva zde najdete prakticky všechno, čím za pomoci přírodní suroviny udělat zahradu pohodlně obyvatelnou, bezpečnou a krásnou. Navíc vše z teakového dřeva vydrží jako nové i dalším generacím.

Důležitost šroubku

I zahradní nábytek z teakového dřeva můžete sehnat v různé kvalitě. “Ptejte se například po síle desky, která byla na výrobu zahradního stolu nebo židle použita. Naše zkušenosti říkají, že spolehlivý zahradní nábytek z teakového masívu má mít sílu desky tři centimetry. Na takovou zahradní židli se můžete spolehnout i dalších 20 let, že vám bude dobře sloužit,” upozorňuje Mišiak

s tím, že nábytek, který designér opravdu zamýšlel pro venkovní použití, má sofistikovanější konstrukci například mu nechybí drážky na odvod vody. Lidé, kteří dříve prošli zkušeností s levnějšími produkty, se poté ve specializovaném TeakArtu zajímají

o kvalitu šroubů a kovových spojů teakového nábytku. Podle Mišiaka se výběr a použití šroubů musí kontrolovat již u výrobce, pak se nestane, že každou chvíli budete potřebovat šrouby dotahovat: “Nicméně, TeakArt v tomto ohledu zajišťuje záruční i pozáruční servis, protože náš teakový nábytek si pořizují i restaurace, kde je zátěž mnohem četnější než v domácím prostředí.

A co se týká šroubů našim klientům je v případě nouze rádi a zdarma dodáme,” doplňuje spolumajitel obchodu s unikátními kousky teakového nábytku z Indonésie.    

 Zvažte to

“Nechala jsem se unést lehkostí jedné zahradní sestavy, ale v praxi mi způsobila víc problémů než užitku,” slýchávají specializované obchody poměrně často. Váha nábytku je opravdu dalším bodem, podle kterého se o pohodlí na letním balkónku nebo zahradě můžete rozhodovat. “Jedná se o ryze praktickou věc, protože i zahradní nábytek budete chtít jednou někam uskladnit nebo přenést na jiné místo. A teak je díky své tvrdosti jedním z bytelnějších materiálů. Teakovou židli nebo lehátko unese žena bez obtíží, masivnější jídelní stůl pohodlně dva lidé,“ upřesňuje Mišiak situace, se kterými se při používání nábytku setkáváme. Stejně praktické jsou i dotazy na údržbu teaku. Obecně prý do TeakArtu chodí dva typy zákazníků: “Někteří lidé si teak kupují proto, že následujících 20 let na nábytek opravdu nemusí sáhnout. Teak jako surovina je v podstatě bezúdržbový. Z nábytku stačí otírat spadlý pyl a podobně,” popisuje nenáročnou variantu Mišiak. Teakový nábytek díky svým vlastnostem tolik neeroduje, jediné, co se stane, že získá stříbrošedou patinu. Tu stačí obrousit, dostanete se tím k “živému dřevu”, a natřít olejem. Teaku tak vrátíte jeho přirozenou barvu. “A pak máme zákazníky,” navazuje s úsměvem Mišiak, “kteří naopak chtějí o nábytek pečovat. Ti si v TeakArtu k nábytku rovnou objednají ošetřující oleje.” Teakovému nábytku nejvíce prospívá, když mu jednou ročně dopřejete olejový nátěr. Pak se na vašem vyletněném místě zaskví v krásných hnědých odstínech a nabídne vám pohodlí pro ranní kávu nebo večerní grilovačku. Rozmarné léto v náručí teaku právě začíná…

Článek vznikl ve spolupráci se specialistou na teakové dřevo a nábytek z něj, více na www.teak-art.cz.

Tento článek je obchodním sdělením
Další zajímavé články