Správný nábytek na léto
Teakové dřevo sluší i “evropské” zahradě.
Základní sestavu zahradního nábytku z nejkvalitnějšího indonéského teaku pořídíte od 45.000 korun. Postupně můžete přikupovat lenošky, taburetky, podle toho, jak vaše porostou nároky nebo se rozroste vaše rodina.
Exteriérová realizace z teakového nábytku sice nepochází z Česka, ale i v srdci Evropy ji můžete mít. Základem jsou barvy, světlo. květiny a vhodná kombinace materiálů.
Tato relaxační oáza je z recyklovaného indonéského teaku. Součástí jsou pohodlné matrace, zadní opěrná část je polohovatelná, na odkládací podložce si představte třeba sklenku vína.
Údržba teakového dřeva je spíše zábava než povinnost. Pokud se o něj chcete starat, stačí mu jednou ročně dopřát nátěr pečujícího oleje.
Vidíte se před barem nebo za barem z teakového dřeva? Prodává se sice bez sklenic a lahví, i tak svádí k myšlence zahradní párty.
Atmosféru dálek docílíte i v centru města. Vneste ji k sobě domů za pomoci teakového nábytku a několika stylových dekorací.
Postaráno o květiny: Pečlivá řemeslná práce, s čepované pevné spoje a samozřejmě - teakové dřevo. Tento květník může bez újmy strávit na zahradě celou zimu.

Následující měsíce ukáží, zda ano. Nebo si ještě nejste jistí, jak si rodinnou zahradu či balkon ve městě zútulnit a s jakou investicí? Máte dvě jistoty: první – nabídka venkovního nábytku je v tomto období tak široká, že si vybere každý.

Druhá – poměr kvality a ceny odpovídá tomu, zda se příští rok jen bezstarostně usmějete anebo budete řešit stejnou úvodní otázku.

Exotika z teakového masívu

Dnes vám představíme, jak vybírat nábytek z teakového dřeva, který se dováží z Indonésie. Z jejích tropických ostrovů pochází nejkvalitnější nábytkové dřevo Teky obrovské:

“Stromy tu odolávají mnohem extrémnějším klimatickým podmínkám než v naší středoevropské krajině, jakýkoli nábytek z teakového masívu má proto neuvěřitelnou životnost. Díky vysokému obsahu olejů nábytek obstojí v nepříznivém nebo dokonce v proměnlivém počasí.

Úžasně tvrdá struktura teakového dřeva je něco jako přírodní ochranný štít proti hmyzu a škůdcům,” vysvětluje Radoslav Mišiak, spolumajitel obchodu TeakArt, která teakový nábytek vybírá výhradně v Indonésii u tamních dodavatelů i domorodých řezbářů a už více než 15 let dováží českým a slovenským zákazníkům.

 Tropický bar z jávského teaku

Povědomí klientů o zahradním nábytku z teakového masivu se velmi často zužuje na jídelní stůl a židle, na základní sestavu třeba pro sobotní oběd na terase.

Přitom vaší zahradě by možná dost dobře slušelo osvěžení z teakového dřeva v podobě exotického baru (čím jej vybavíte je čistě na vás) nebo letní sprchy.

V TeakArtu na pražském Smíchově si možná také vzpomenete, že vaše květiny a květináče volají po vkusných obalech z přírodního materiálu nebo že už několik let toužíte po zenové zahradě a stále nemáte tu správnou dekoraci.

Z teakového dřeva zde najdete prakticky všechno, čím za pomoci přírodní suroviny udělat zahradu pohodlně obyvatelnou, bezpečnou a krásnou. Navíc vše z teakového dřeva vydrží jako nové i dalším generacím.

Důležitost šroubku

I zahradní nábytek z teakového dřeva můžete sehnat v různé kvalitě. “Ptejte se například po síle desky, která byla na výrobu zahradního stolu nebo židle použita.

Naše zkušenosti říkají, že spolehlivý zahradní nábytek z teakového masívu má mít sílu desky tři centimetry. Na takovou zahradní židli se můžete spolehnout i dalších 20 let, že vám bude dobře sloužit,” upozorňuje Mišiak

s tím, že nábytek, který designér opravdu zamýšlel pro venkovní použití, má sofistikovanější konstrukci například mu nechybí drážky na odvod vody.

Lidé, kteří dříve prošli zkušeností s levnějšími produkty, se poté ve specializovaném TeakArtu zajímají

o kvalitu šroubů a kovových spojů teakového nábytku. Podle Mišiaka se výběr a použití šroubů musí kontrolovat již u výrobce, pak se nestane, že každou chvíli budete potřebovat šrouby dotahovat:

“Nicméně, TeakArt v tomto ohledu zajišťuje záruční i pozáruční servis, protože náš teakový nábytek si pořizují i restaurace, kde je zátěž mnohem četnější než v domácím prostředí.

A co se týká šroubů našim klientům je v případě nouze rádi a zdarma dodáme,” doplňuje spolumajitel obchodu s unikátními kousky teakového nábytku z Indonésie.

   

 Zvažte to

“Nechala jsem se unést lehkostí jedné zahradní sestavy, ale v praxi mi způsobila víc problémů než užitku,” slýchávají specializované obchody poměrně často.

Váha nábytku je opravdu dalším bodem, podle kterého se o pohodlí na letním balkónku nebo zahradě můžete rozhodovat. “Jedná se o ryze praktickou věc, protože i zahradní nábytek budete chtít jednou někam uskladnit nebo přenést na jiné místo.

A teak je díky své tvrdosti jedním z bytelnějších materiálů. Teakovou židli nebo lehátko unese žena bez obtíží, masivnější jídelní stůl pohodlně dva lidé,“ upřesňuje Mišiak situace, se kterými se při používání nábytku setkáváme.

Stejně praktické jsou i dotazy na údržbu teaku. Obecně prý do TeakArtu chodí dva typy zákazníků: “Někteří lidé si teak kupují proto, že následujících 20 let na nábytek opravdu nemusí sáhnout. Teak jako surovina je v podstatě bezúdržbový.

Z nábytku stačí otírat spadlý pyl a podobně,” popisuje nenáročnou variantu Mišiak. Teakový nábytek díky svým vlastnostem tolik neeroduje, jediné, co se stane, že získá stříbrošedou patinu. Tu stačí obrousit, dostanete se tím k “živému dřevu”, a natřít olejem.

Teaku tak vrátíte jeho přirozenou barvu. “A pak máme zákazníky,” navazuje s úsměvem Mišiak, “kteří naopak chtějí o nábytek pečovat.

Ti si v TeakArtu k nábytku rovnou objednají ošetřující oleje.” Teakovému nábytku nejvíce prospívá, když mu jednou ročně dopřejete olejový nátěr.

Pak se na vašem vyletněném místě zaskví v krásných hnědých odstínech a nabídne vám pohodlí pro ranní kávu nebo večerní grilovačku. Rozmarné léto v náručí teaku právě začíná…

Článek vznikl ve spolupráci se specialistou na teakové dřevo a nábytek z něj, více na www.teak-art.cz.