Střecha je nejdůležitější prvek každé stavby
Reference Stavební firmy STAKL - stavby a střechy, s.r.o.
Reference Stavební firmy STAKL - stavby a střechy, s.r.o.
Větrácí tašky | Větrání střechy Tondach - správné rozmístění | Pohled z dronu

Údržbu střešní krytiny není radno podceňovat. Pokud jste ale majiteli střechy z kvalitních materiálů, máte předem skoro vystaráno. Životnost ověřených krytin bývá zaručena na více než 100 let, a u Tondachu tomu není jinak.

Pálené tašky chrání celou konstrukci proti působení vlhka a vnějších vlivů v jakémkoliv ročním období. Navíc, pokud vlastníte střechu pokrytou pálenými střešními taškami značky Tondach, máte štěstí – tato střešní krytina je totiž téměř bezúdržbová.

Povrchová úprava glazura na střešních taškách si zachovává stálou barvu a je velmi odolná proti usazování nečistot a tvorbě mechů. To znamená, že vaše střecha bude vypadat trvale lesklá, aniž byste se museli snažit ji udržovat.

Pokud by se na střeše přece jen objevily nečistoty, stačí ji jednoduše opláchnout vodou a bude opět vypadat jako nová. Stejně snadno se čistí i matná až pololesklá engoba, naopak režné tašky si postupem času tvoří vlastní patinu.

Správná údržba střechy je klíčová pro zajištění její dlouhodobé funkčnosti a bezproblémové ochrany budovy. Pokud máte střechu pokrytou taškami, tak budete mít práci relativně snadnou – stačí ji párkrát do roka zkontrolovat, ideálně před a po zimním období.

V případě, že jste použili jiný materiál, například plech či eternit, představuje pravidelná očista naprostou nutnost.

Pokud totiž nebudete střechu zbavovat nepořádku, nahromadí se na ní větve, listí a mech, které budou ucpávat okapy a zadržovat vodu, totéž platí i pro pálené tašky, nemluvě o tom, že dům pokrytý tlející hmotou nevypadá hezky.

Pro majitele pálených střešních tašek uvádím pár cenných rad, jak správně udržovat tuto krásnou krytinu a prodloužit tím její životnost:

Nejprve si prohlédněte střechu z dálky, jak ji vidí sousedé a okolí. Věnujte pozornost každému viditelnému poškození střešních tašek, jako jsou praskliny, otvory, nebo poškrábání.

Pokud najdete na střeše viditelné nečistoty, jako například lišejníky nebo mechy, použijte kartáč nebo dlouhé koště k jejich odstranění. S vysokotlakým čističem doporučuji zacházet velmi opatrně, aby nedošlo k posunutí tašky či jinému narušení krytiny.

Pozornost věnujte také střešním žlabům, které mohou být zaneseny listím, větvemi a jinými nečistotami. Pravidelně je kontrolujte a čistěte, aby byl zajištěn správný odtok vody ze střechy.

Vyvarujte se však používání chemických postřiků a přípravků, které najdete v regálech hobbymarketů. Jejich složení bývá velmi agresivní a může přírodní materiál tašek znehodnotit.

Nevyplatí se ani domácí experimenty s modrou skalicí, která může ovlivnit barvu krytiny. Podobné chemikálie představují nebezpečí pro člověka i pro okolní přírodu.

V neposlední řadě zkontrolujte okolí a ověřte, zda nejsou stromy příliš blízko střechy a nemohou tak ohrozit střešní tašky padajícími větvemi. Včasné odstranění větví a keřů, které se dotýkají střechy, může předejít poničení střechy.

Pravidelná kontrola střechy je alfou a omegou prodloužení životnosti střešních tašek. Proto na ni nezapomínejte a věnujte jí čas ideálně dvakrát ročně.