To musíte (nejenom) slyšet …

Chcete sdílet tento článek?

V pořadí již 34. ročník Prix Bohemia Radio se uskuteční ve dnech od 19. do 22. března 2018 v Olomouci. Nabídne tři soutěžní sekce: Dokument, Drama a mezinárodní kategorii Reportáž. Nosným tématem letošního ročníku bude voda. Petr Stančík, známý český spisovatel a držitel ceny Magnesia Litera, si proto připravil tři zpracování příběhu Arionovy kašny, která se nachází na nároží olomoucké radnice. „Nadcházející ročník festivalu Prix Bohemia Radio se potřetí uskuteční v Olomouci. Návštěvníky i soutěžící bude čekat opět neopakovatelná atmosféra univerzitního města a čtyři dny plné kulturního dění, rozhlasové tvorby a informací o moderních trendech z mediálního světa,“ řekl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Každá soutěžní sekce, do které autoři mohou přihlašovat svá díla prostřednictvím on-line formuláře na webu Prixbohemiaradio.cz, bude hodnocena vlastní odbornou porotou složenou z pěti členů. Před samotnou hlavní soutěží provede porota předvýběr z přihlášených pořadů a doporučí díla do hlavní soutěže. Hodnocení děl v hlavní soutěži provádí porota tajným hlasováním po vyslechnutí soutěžních pořadů nebo reportáží. V každé soutěžní kategorii budou uděleny tři hlavní ceny Prix Bohemia Radio.

Zatímco loňským ročníkem silně rezonovala uprchlická krize, ten letošní je pozoruhodný především svou rozmanitostí.   V dokumentech najdeme příběh člověka, kterého už nebavil život i téma zvuku pražské dlažby či dveří bouraných starých domů. nabídne příběh rumunských vojáků v Afghánistánu, poslední fotky z gulagu či střelbu z hotelu v Las Vegas: „Soustředím se na soutěžní pořady, je to vzrušující věc a má to grády,“ uvedla čestná prezidentka festivalu Hana Maciuchová.  Připomněla také aktuálnost festivalu a jeho dotýkání se žhavých témat – loni například uprchlickými příběhy, fenoménem dezinformací či diskusí s Tomem Nicholsonem, kanadským novinářem žijícím na Slovensku, jenž spolupracoval na rozkrývání mafiánských vazeb v zemi, kde byl nedávno zavražděn novinář Ján Kuciak.

I letos se bude oceňovat
V rámci festivalu udělí generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral další dvě ceny. Tou první bude Cena Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře, jež uděluje Herecká asociace ve spolupráci s Českým rozhlasem a dále Cenu Síně slávy rozhlasové legendě. Letos jsou na cenu Thálie nominováni Jiří Lábus a Taťjana Medvecká za titulní role prezidenta a prezidentky ve hře Prezident, dále Helena Dvořáková za roli paní Lemarchandové ve hře Hilda, Ivan Trojan za hlavní roli Michela v komedii Pravda, Natálie Drabiščáková a Ladislav Frej za role chotě majitele domu a staršího pána ve hře Pornogeografie a David Novotný za hlavní roli Karla Kopfrkingla v rozhlasové dramatizaci Spalovače mrtvol. Více informací o 34. ročníku festivalu mezinárodní rozhlasové tvorby a doprovodném programu jsou k dispozici na webu Prixbohemiaradio.cz.

Tento článek je obchodním sdělením
Další zajímavé články