Metropolitní, luxusní, minimalistický – takový je dům, ve kterém žijí německý developer a obchodník s realitami Guido Buendgens a jeho ruská manželka Jekatěrina Stojalovskaja.
Moderní budova vyrostla na zeleném kopci s výhledem na moře a jihozápadní pobřeží ostrova Ibiza.
Obklopena absolutním klidem a harmonií je zátoka Cala Carbo jednou z nejvíce chráněných přírodních
rezervací ostrova. Je vzdálena jenom 25 minut jízdy autem od města Ibiza.
Magicky přitahován příjemným klimatem ostrova a jeho úchvatnou přírodou přesídlil Guido Buendgens na Baleárské ostrovy, aby zde začal podnikat, a potkal svoji nastávající manželku, ruskou kosmetičku Jekatěrinu.
Pár se rozhodl pořídit si na slavném pobřeží trvalé bydliště. Když začali přemýšlet o novém domově, jejich představa měla jasný rámec – hlavním cílem bylo dát volný průběh kreativitě.
„Naším snem bylo vytvořit prostor pro tvořivost a imaginaci,“ říká developer projektu a realitní investor, který vyrůstal v Berlíně.
Mohutný kopec bude vždy působit jako útes oproti všemu, co se nachází pod ním. A tak navrhnout dům, který čelí svůdnému panoramatu, je mnohem složitější, než se může zdát. Útes Hugger opravdu působí spíše jako rozhledna než jako místo pro domov.
Působivé množství 15 000 m3 horniny muselo být vyvezeno kvůli realizaci tohoto výrazného urbanizačního projektu, který zahrnuje 17 domů. Odvážný
architektonický projekt, zasazený do nádherné lokality, byl budován tři roky s pevným záměrem jej dokončit. Pár se přestěhoval do svého nového domova v lednu 2011. Manželé se účastnili každého kroku, který souvisel s organizací a realizací stavby.
Proces zahrnoval jednání s majiteli nemovitostí, realitní kanceláří, investory, úvěrovými institucemi jako jsou banky a pojišťovny, s architekty, právníky a vládními úředníky. Proč toto martyrium podstoupili?
„Věříme, že tato lokalita bude vždy místem, kde budou lidé chtít bydlet.” Guido Buendgens a jeho manželka Jekatěrina pověřili tým zkušených architektů, aby navrhli moderní dům ve středomořském stylu, s terasami a bazénem v popředí. „Naší
prioritou bylo vytvořit výhledy z domu a z terasy na moře s kultovním Es Vedra, což je skalnatý vápencový ostrov, který se zvedá do výšky 390 metrů nad hladinu moře,“ říká nadšený majitel.
Výsledkem je dům zahrnující dvě patra s rozlohou 270 m2, s převládající bílou barvou, kubický ve své formě, a to vše bez přehnané zdobnosti.
Krychlová konstrukce společně s bílou barvou omítnutých zdí v kontrastu s jasně modrým nebem připomíná nádherné středomořské téma, jak to můžeme pozorovat u tradiční místní architektury. Přesto vše spojují výrazné moderní prvky.
V otevřeném plánu interiéru se podařilo dosáhnout pocitu sounáležitosti jednotlivých částí, jež je moudře střídána se stejně intenzivním
pocitem soukromí. Ve vnitřním prostoru najdete na podlahách speciální bílý pískovec z Itálie a v koupelnách černý mramor ze Zimbabwe. Stěny jsou obzvláště silné, aby udržely chladný vzduch
a chránily před horkým sluncem. Pravé úhly vytvářejí vzájemnou souhru tvarů, světel a stínů.
Vášeň, vkus a odhodlání experimentovat s nábytkem a doplňky se nesly v duchu zachování úrovně křiklavé extravagance na co nejnižší možné úrovni.
Pro tento účel si manželé najali úspěšného holandského interiérového designéra Erika Kustera. Ten své odborné znalosti a zkušenosti dokázal aplikovat nejen u mezinárodních restaurací, elegantních hotelů a klubů jako jsou Jimmy Woo či Suzy Wong v Amsterdamu, ale také v rezidencích evropských podnikatelů, šejků nebo světových fotbalistů.
V jeho realizacích se zrcadlí rukopis kultivovanosti, půvabu a pohodlí. Vybavení odráží smysl pro vizuální dialog mezi mužským a ženským světem. Jasný příklad můžeme najít ve společenském prostoru.
Strohé geometrické linie stolu z tmavého dřeva wengé přátelsky komunikují s bohatě zdobeným
lustrem visícím nad ním. Značnou měrou ovlivňuje charakter prostředí, ve kterém mohou lidé pohodlně sedět a povídat si. Pohovku a kávový stolek (jsou návrhem Erika Kustera) doplňují slavná křesílka od Miese van der Rohe.
Celkovou atmosféru dotváří série portrétů od německého umělce Ralpha Ueltzhoeffera a obraz nezávislého umělce Roberta Arata z Ibizy.
Kuchyň s integrovanými spotřebiči značky Gaggenau od španělského výrobce Porcelanosa je malým rájem Jekatěriny, která svým hostům ráda předvádí své kulinářské umění. Čokoládově hnědá barva linky tvoří výrazný akcent na čistém pozadí bílé zdi, zatímco bezpočet krásně navržených jemných detailů přivádí celkový dojem k dokonalosti. Ze společenského prostoru se otevírají masivní posuvné skleněné dveře a vedou na rozlehlou terasu.
Krémové podlahy z italského pískovce pokračují ven, aby stíraly hranici mezi vnitřním a venkovním prostorem. Oblíbené místo majitelů se nachází v blízkosti bazénu, kde neformální posezení tvoří pohodlný ručně vyplétaný venkovní nábytek značky Dedon, vyrobený z vláken odolných vůči povětrnostním vlivům.
Zde si mohou domácí dokonale vychutnat svůj malý soukromý ráj. Rezidence i její spokojení majitelé jsou důkazem toho, že uvolněný středomořský způsob života je modelem hodným následování.
Text: Andrea Mičková, Foto: Zapaimages