Interiér bytu staví vedle sebe předměty vzdálené v čase i stylu, eklektický koktejl propojuje barevná harmonie.
Původní byty ve starých měšťanských domech pražského Nového Města mají výhodu opravdu velkorysé
obytné plochy, která běžně dosahuje až 200 m2. Dalšími benefity jsou vysoké klenuté stropy a masivní stěny, přispívající k pocitu noblesy a solidnosti.
Prostory přímo vybízejí k rekonstrukci a nápaditému zařízení interiéru. Těžko jmenovat styl, který by dovedl vyjádřit zařízení apartmánu v historickém domě v centru Prahy.
Zdobné křišťálové lustry, koloniální komody, orientální plastiky nebo moderní kuchyně, vše nakumulované v jednom prostoru vytváří charakteristickou nezaměnitelnou tvář bytu. Stěny vymalované sytými odstíny čokoládově hnědé, bordó nebo okrové tvoří emočně výrazné pozadí tohoto proměnlivého interiéru.
Podlahy v bytě jsou, až na výjimku v koupelnách, provedené z masivních dubových prken; aby byla zachována autenticita, je jejich povrch přirozeně patinovaný v lehce medovém odstínu.
Pod podlahou se v některých místnostech, jako je třeba v chodbě či koupelnách, nachází plošné podlahové topení. Zbývající prostory jsou vytápěny pomocí fancoilu, podlahového zařízení na bázi konvektoru, které zajišťuje dokonalou tepelnou pohodu prostoru.
Umísťuje se před okna a díky úplnému zabudování do podlahy nijak nenarušuje vzhled interiéru. Podlahová plocha je z velké části pokrytá velkoplošnými koberci, běhouny a předložkami.
Všechny jsou jen v červené a světle krémové barvě.
Tato záměrná jednoduchost skvěle zklidňuje a sceluje žánrový koktejl zařízení. Až na malé výjimky je veškeré starožitné zařízení, které v bytě vidíme, dovezené z holandských bazarů. Majitelova záliba v originálním nábytku z dřevěného masivu hraničí se sběratelskou vášní. Každý jednotlivý kus je originál, má svůj příběh i lety posbíranou patinu.
Ale co každého návštěvníka zaujme na první pohled, jsou zrcadla. Jejich lesklá plocha prosvětluje celý byt; nalezneme je v nejrůznějších rámech a velikostech snad na každé stěně.
Také kuchyň i šatna jsou plné blyštivých ploch tvořících středové výplně většiny dvířek. Jedno zvláštní
a originální zrcadlo zabírá velkou část stěny v obýváku. Stačí ale lehce zatlačit na rám a plocha se kolem středové osy otočí a pustí nás dál. Za zrcadlem se jako tajemná komnata odkryje soukromý prostor majitele.
Jednostranně průhledná plocha umožňuje z ložnice vidět do obýváku, opačným směrem ale nikoli.
Když je majitel přítomen, celý byt zaplaví spousty barevných voňavých květin, aranžovaných i volně vložených do váz. Smysl pro drobný detail můžeme ostatně sledovat na každém kroku. Například všudypřítomné náladové osvětlení.
Stolní i nástěnné lampičky mají jen slabý zdroj, neslouží k osvícení prostoru, ale jen spoluvytvářejí atmosféru.
Zato dva křišťálové lustry, visící v jídelně a obýváku, se rozzáří plným jasem, světlo se navíc půvabně láme ve spoustě křišťálových ověsků a lustry rozehrává všemi barvami duhy…
REALIZACE PROJEKTU: IAN BRYAN ARCHITECTS, www.ibarch.cz
TEXT: Jana Špatzová, FOTO: Ivan Bárta