Prestižní adresa, dům na pláži, nestárnoucí architektura – přímo ukázkové rodinné bydlení. Plážová vila Blaze Makoid dokáže plnit sny svým majitelům.
Long Island, stát New York, oblast Hamptons – je jen málo adres ve Spojených státech amerických, které by měly větší prestiž. Své domy zde totiž mají významné rodiny Spojených států v čele s manžely Clintonovými. Patří také mezi adresy nejdražší.
Proto stál před architekty těžký úkol, vkloubit mezi obří rezidence téměř subtilně působící dům s neotřelým designem.
Plážovou vilu Blaze Makoid vytvořili pro otce s třemi dětmi v obci Sagaponack na východním pobřeží Long Islandu. Klient dal architektům úplnou důvěru, jen s přáním, aby dům charakterizovala „klidná elegance“.
Proto se jejich hlavní inspirací staly kultovní projekty architekta Normana Jaffeho – Perlbinder House (1970) a Toda Williamse – Tarlo House (1979).
Dům je umístěný na úzkém, jeden akr širokém pozemku, což velmi ovlivnilo jeho design. Dalším z faktorů, se kterými museli počítat, byla skutečnost, že se jednalo o první výstavbu po hurikánu Sandy, který v roce 2012 zpustošil zdejší pobřeží.
Museli se tak vypořádat s novými bezpečnostními předpisy – povodňovou nadmořskou výškou vyžadující projektovat první patro na úrovni přibližně 17 metrů nad hladinou moře a umístěním domu za tzv. Hazard line.
V konstrukci domu bylo též nutné počítat s tím, že musí odolávat případnému silnému větru, zachovat bezpečnost svých obyvatel a neohrožovat při něm své okolí. Výsledkem byly jednoduché a čisté linie travertinové fasády s účelnými povytaženými zásuvkami z masivního dřeva v barvě rustikálního dubu.
Vstupní travertinová fasáda je zvýrazněna pouze jedním proskleným otvorem z jehož strany se nad zemí vznáší dřevěný vysunutý „šuplík“, který zakončuje vstupní plochu do domu a určuje tak návštěvníkům správný směr.
Jeho dalším smyslem je schovat očím návštěvníka konzolové schodiště do prvního patra. Vstupem do obytného přízemí se vlastně ocitáte rovnou na plážové terase. Celý dům je možné otevřít směrem k oceánu a propojit tak všechny živly pobřeží.
Celý otevřený prostor přízemí je předělen pouze optickými stěnami – prostorovým krbem a obřím akváriem, ve kterém tentokrát neplavou rybičky, ale desítky malých žárovek.
Jednoduchá výzdoba obývacího prostoru patří neodmyslitelně k plážovému domu – surfařská prkna či zrcadlo v podobě kulatého okna, které jakoby svým odrazem vpouští oceán dovnitř.
Klidná elegance a čisté linie domu jsou uvnitř zvýrazněny materiály – leštěným mramorem krbu, dubovým dřevem, skleněnými prvky a betonovou litou podlahou. Široká terasa s bazénem napovídá, že hlavní život domu probíhá právě tam.
Je zde mnoho míst k pohodlnému posezení, která dokážou uspokojit všechny potřeby obyvatel a jejich hostů – opalování u bazénu, místo pro příjemné rozhovory s přáteli, jídelní stůl i barové sezení. Dřevěné molo spojující terasu s pláží vede přes přírodní písečnou dunu a končí několika schody přímo v písku.
Při návratu pak mohou příchozí použít designovou sprchu na celou postavu i spodní prudký „proud“ na spláchnutí nohou, pokud se pouze vrací z procházky.
Druhé patro si lze představit jako skleněnou zásuvku, která visí nad obytným přízemím.
Rytmus tří stejných dětských pokojů přerušuje velká pánská ložnice s balkonem, opět významně předsunutá před půdorys domu. Celkovým dojmem působí dům přesně podle přání majitele – je klidný a elegantní.
TEXT: BLANKA DVOŘÁKOVÁ , FOTO: BLAZE MAKOID ARCHITECTURE