V hlavní roli sněhově bílá
Hlavní požadavky investora nebyly vůbec jednoduché. Přál si středně velký byt v klidné lokalitě, ale s výbornou dostupností do centra města. Nebylo to snadné, ale přání se majiteli splnilo nadmíru a nyní si vychutnává maximální komfort přímo v srdci Varšavy.
Hlavní požadavky investora nebyly vůbec jednoduché. Přál si středně velký byt v klidné lokalitě, ale s výbornou dostupností do centra města. Nebylo to snadné, ale přání se majiteli splnilo nadmíru a nyní si vychutnává maximální komfort přímo v srdci Varšavy.
V otevřeném společenském prostoru se našlo místo i na jednoduchý pracovní kout, umístěný u okna za sedačkou. Je tvořen jednoduchým pracovním stolem a efektivně majiteli plní vše potřebné, co pro svou práci potřebuje.
Detailní záběr od jídelního stolu na část jednoduché kuchyňské linky, umístěné pod oknem po celé jeho šířce. Tato část kuchyně nabízí pracovní prostor a úložný prostor v podobě skříněk, varnou i mycí zónu.
Jednoduché otevřené dispozici celého společenského prostoru dominuje bílá barva všudypřítomná na stěnách, podlahách i na stropě. V bílé barvě je zvolen i veškerý nábytek. Celou kompozici barevně rozbíjí pár doplňků a například obraz s postavou v bazénu.
Výjimku netvoří ani bílý jídelní stůl ve vysokém lesku s plastovými jídelními židlemi na kovovém podnoží. Nad stolem je designové LED světlo značky Nemo Crown.
Architektky s majitelem bytu dokonce vyrazily do Itálie k renomovaným výrobcům a prodejcům designového nábytku, kde si sám mohl vybrat na doporučení různé kousky. Většina nábytku je tedy z italské produkce.
Celkový záběr na jídelní kout s kuchyňskou linkou, kam se volně vchází z hlavního obytného prostoru. O stínění se starají horizontální žaluzie, u nás podobné na míru dodává Diamond Design.
Kuchyňské spotřebiče a další úložné prostory jsou šikovně zabudovány do stěny a skryty důmyslným systémem posuvných panelů. Samozřejmostí je opět sněhové bílá barva.
Kuchyňské spotřebiče a další úložné prostory jsou šikovně zabudovány do stěny a skryty důmyslným systémem posuvných panelů. Samozřejmostí je opět sněhové bílá barva.
Vyplétané designové křeslo bylo rovněž pořízeno v Itálii a skvěle doplňuje vybraný nábytek v podobě bílé sedací soupravy, konferenčního a odkládacího stolku včetně osvětlení. Barevně prostor oživují dva sedací vaky v etno stylu.
Společenskou zónu od soukromé odděluje příčka opatřená nástěnnou malbou od polského grafika Tymeka Jezierskiho. Inspirací pro umělce byla zcela zničená poválečná Varšava. Malba znázorňuje trosky zdevastovaného města, ovšem v moderním pojetí.
Do světlé ložnice se vstupuje z hlavního obytného prostoru dveřmi v příčce s malbou. Návštěvníkovi je tedy vstup téměř utajen.
Minimalistická ložnice je opět v bílém nádechu. Nechybí zde šatna, skrytá za závěsem v levé části a malý úložný prostor pod oknem.
Koupelna je jediným překvapením v kompletně bílém bytě. Dle slov architektek by vše v bílé mohla být nuda. Umyvadlo s odkládací mramorovou deskou je zavěšeno do zrcadlové stěny.
Koupelna disponuje rozlohou přes 20 metrů čtverečních. Jedná se o jedinou místnost v bytě v tmavém odstínu. Byly zvoleny grafitové stěny a šedá velkoformátová dlažba v dekoru Grass. Umělecké artefakty mají korespondovat s historií budovy.

Primárním tématem rekonstrukce bytu v centru Varšavy se stala čistě bílá barva a jednoduše řešená dispozice, vše pod taktovkou dvou sympatických architektek ze studia Mood Works.

Studio Mood Works vzniklo v roce 2005 a jeho zakladatelkami se staly absolventky dvou prestižních univerzit architektury v Poznani a Miláně.

Než k tomu ovšem dospěly, prošly si kamarádky ze studií řadou let zkušeností v mezinárodních ateliérech od San Francisca přes španělskou Marbellu až po Mekku designu Londýn.

Nespočet návrhů interiérů a řada realizací pro klienty z celého světa jim daly dostatek zkušeností pro založení vlastního studia.

To je pro svou originalitu, osobní přístup ke klientům a rozličné formy stylů vyhledáváno nejen ve svém domovském prostředí Polsku, ale v celé Evropě, kde realizuje jak řadu rezidenčních, tak i komerčních projektů.

Kromě toho studio úzce spolupracuje s designovými a módními značkami. Jako jediné v Polsku zastupuje italskou značku Ceccotti a Catellani & Smith.

Určitě tedy stojí za to prohlédnout si další z úspěšných realizací dua architektek, protože REZIDENCE už jeden jejich zdařilý interiér měla možnost představit.

Tentokrát se vydáme do centra polské metropole Varšavy, kde si tyto dámy vzaly na paškál celkem nenápadný prostor bytu v činžovním domě z 30. Let minulého století o velikosti 140 metrů čtverečních.

Ústředním tématem byla zvolena barva v podobě sněhově bílé s využitím téměř ve všech prostorách bytu.

Tomu totiž nahrávalo dispoziční řešení, které, ač se to na první pohled nemuselo zdát, dodávalo do všech původně oddělených místností dostatek světla díky nezvykle velkým oknům.

Toho architekty využily a vytvořily hlavní obytný prostor tím, že propojily původně uzavřený obývací pokoj s jídelnou a kuchyňským koutem.

Tím vznikl úžasný otevřený prostor, který tvoří hlavní obývací část spojená s prostorným jídelním koutem a funkční kuchyní.

Celý prostor se nebývale zvětšil i opticky díky bílé barvě, všudypřítomné nejen na stěnách, stropu a podlaze, která byla zvolena i pro nábytek a řadu doplňků, čímž se objem místnosti ještě znásobil.

Zajímavě je řešena moderní funkční kuchyně, která, pokud se nevyužívá, schovává se za systémem posuvných panelů. Efektně působí několik pilířů, nepravidelně rozmístěných po celém společenském prostoru.

Barevně místo rozbíjejí pouze dva sedací vaky ve stylu etno, obraz s vodní tematikou v modři a pár drobných doplňků. Příjemnou záležitostí je i francouzské okno s výhledem do klidného vnitrobloku. Do hlavního obytného prostoru se vešel i malý pracovní koutek.

Jedná se vlastně jen o pracovní stůl se židlí, ale svou funkci plní perfektně a v zásadě ničím neruší celkovou koncepci.

Samostatnou kapitolou je pak dělicí příčka s originální grafikou od známého polského ilustrátora a grafika Tymka Jezierskiho. Tymek je svými ilustracemi známý prakticky po celém světě a hojně se věnuje i originální tvorbě v soukromých a komerčních prostorách.

Interiér bytu v centru Varšavy byl pro něj výzvou a je jen málo lidí, kteří se mohou pochlubit podobnou uměleckou malbou takového rozsahu ve vlastním bytě.

Za příčkou jsou soukromé prostory bytu. Najdeme zde ložnici, do které je vstup skrytými dveřmi v dělicí příčce, opatřené grafikou. Dále se zde nachází koupelna, šatna a prádelna.

Jak v ložnici, tak v koupelně nechybí velká okna, což je pro byt ve staré zástavbě v centru metropole opravdovým bonusem. Všechny tyto místnosti jsou zařízené v minimalistickém stylu a opět zde převládá bílá barva.

Pouze v koupelně byly zvoleny tmavší odstíny šedé pro velkoformátovou dlažbu i výmalbu.

TEXT: Markéta Vobroučková, FOTO: Rafal Lipski

MOOD WORKS, Dorota Kuc, Karina Snuszka, (architektonický návrh a projekt), www.moodworks.pl