














Primárním tématem rekonstrukce bytu v centru Varšavy se stala čistě bílá barva a jednoduše řešená dispozice, vše pod taktovkou dvou sympatických architektek ze studia Mood Works.
Studio Mood Works vzniklo v roce 2005 a jeho zakladatelkami se staly absolventky dvou prestižních univerzit architektury v Poznani a Miláně.
Než k tomu ovšem dospěly, prošly si kamarádky ze studií řadou let zkušeností v mezinárodních ateliérech od San Francisca přes španělskou Marbellu až po Mekku designu Londýn.
Nespočet návrhů interiérů a řada realizací pro klienty z celého světa jim daly dostatek zkušeností pro založení vlastního studia.
To je pro svou originalitu, osobní přístup ke klientům a rozličné formy stylů vyhledáváno nejen ve svém domovském prostředí Polsku, ale v celé Evropě, kde realizuje jak řadu rezidenčních, tak i komerčních projektů.
Kromě toho studio úzce spolupracuje s designovými a módními značkami. Jako jediné v Polsku zastupuje italskou značku Ceccotti a Catellani & Smith.
Určitě tedy stojí za to prohlédnout si další z úspěšných realizací dua architektek, protože REZIDENCE už jeden jejich zdařilý interiér měla možnost představit.
Tentokrát se vydáme do centra polské metropole Varšavy, kde si tyto dámy vzaly na paškál celkem nenápadný prostor bytu v činžovním domě z 30. Let minulého století o velikosti 140 metrů čtverečních.
Ústředním tématem byla zvolena barva v podobě sněhově bílé s využitím téměř ve všech prostorách bytu.
Tomu totiž nahrávalo dispoziční řešení, které, ač se to na první pohled nemuselo zdát, dodávalo do všech původně oddělených místností dostatek světla díky nezvykle velkým oknům.
Toho architekty využily a vytvořily hlavní obytný prostor tím, že propojily původně uzavřený obývací pokoj s jídelnou a kuchyňským koutem.
Tím vznikl úžasný otevřený prostor, který tvoří hlavní obývací část spojená s prostorným jídelním koutem a funkční kuchyní.
Celý prostor se nebývale zvětšil i opticky díky bílé barvě, všudypřítomné nejen na stěnách, stropu a podlaze, která byla zvolena i pro nábytek a řadu doplňků, čímž se objem místnosti ještě znásobil.
Zajímavě je řešena moderní funkční kuchyně, která, pokud se nevyužívá, schovává se za systémem posuvných panelů. Efektně působí několik pilířů, nepravidelně rozmístěných po celém společenském prostoru.
Barevně místo rozbíjejí pouze dva sedací vaky ve stylu etno, obraz s vodní tematikou v modři a pár drobných doplňků. Příjemnou záležitostí je i francouzské okno s výhledem do klidného vnitrobloku. Do hlavního obytného prostoru se vešel i malý pracovní koutek.
Jedná se vlastně jen o pracovní stůl se židlí, ale svou funkci plní perfektně a v zásadě ničím neruší celkovou koncepci.
Samostatnou kapitolou je pak dělicí příčka s originální grafikou od známého polského ilustrátora a grafika Tymka Jezierskiho. Tymek je svými ilustracemi známý prakticky po celém světě a hojně se věnuje i originální tvorbě v soukromých a komerčních prostorách.
Interiér bytu v centru Varšavy byl pro něj výzvou a je jen málo lidí, kteří se mohou pochlubit podobnou uměleckou malbou takového rozsahu ve vlastním bytě.
Za příčkou jsou soukromé prostory bytu. Najdeme zde ložnici, do které je vstup skrytými dveřmi v dělicí příčce, opatřené grafikou. Dále se zde nachází koupelna, šatna a prádelna.
Jak v ložnici, tak v koupelně nechybí velká okna, což je pro byt ve staré zástavbě v centru metropole opravdovým bonusem. Všechny tyto místnosti jsou zařízené v minimalistickém stylu a opět zde převládá bílá barva.
Pouze v koupelně byly zvoleny tmavší odstíny šedé pro velkoformátovou dlažbu i výmalbu.
TEXT: Markéta Vobroučková, FOTO: Rafal Lipski
MOOD WORKS, Dorota Kuc, Karina Snuszka, (architektonický návrh a projekt), www.moodworks.pl