Netradiční bungalov se se svými rozepjatými střešními křídly snesl na hranici lesní rezervace, do náruče kouzelných kostarických lesů. Jeho přehledné jednoduché dispozice s okolní bujnou zelení dokonale ladí.
Bílé linie rezidence, jíž dal podobu architekt Victor Cañas, působí přes své bytelné konstrukční zpracování a jednoznačnou geometrii korpusu velmi křehce.
Půvab, s jakým měkce dosedl na mírně svažitý zatravněný pozemek, umocňuje transparentnost skleněných stěn, s jejichž pomocí objekt jakoby prorůstala okolní flóra a učinila ho tak nedílnou součástí lesů, v jejichž srdci leží.
Pozemek nacházející se na okraji města San José v San Ramón de Tres Ríos byl pro majitele domu bezesporu obrovskou výhrou: Kostarika totiž bývá označována středoamerickým Švýcarskem. Říká se jí také zahrada nebo perla Střední Ameriky.
Bývalá „banánová republika“ se během svého více než stoletého vývoje proměnila v zemi, která je široko daleko vyhlášená nejvyšší životní úrovní, svým obyvatelům nabízí bezpečí, klid a stabilitu.
Tato pokojná oáza se pyšní úchvatnou přírodou, jíž si tady nesmírně cení, proto je pečlivě udržována a chráněna: počtem živočišných a rostlinných druhů na jednotku území nemá na světě konkurenci.
S množstvím pláží a klimatem jako stvořeným pro lenošení je považována za jednu z nejlepších a nejbezpečnějších tropických oblastí.
Zdejší dlouhé pobřeží a obří vlny nabízejí vynikající podmínky pro surfaře, milovníky vzrušení láká možností nahlédnout do nitra bublajících vulkánů. Lze se potápět s delfíny a velrybami…
Ti, kteří dávají přednost klidu v houpací síti, si mohou užívat zdejšího čistého, nezkaženého prostředí v duchu „pura vida“, což je místní výraz označující touhu strávit život beze spěchu, zmatků a šarvátek.
Používá se tu v mnoha podobách a souvislostech, od pozdravu až po synonymum pro „vynikající“.
Hlavním záměrem projektu byla – přesně podle požadavků vlastníků rezidence – jednoduchost a přehlednost.
Výsledkem uvážlivého plánování jsou podlouhlé, svah kopírující sestupné dispozice s řadou prosklených, částečně zkosených posuvných stěn, jež umožňují obyvatelům domu užívat si po celé jeho délce výhledů do kopcovité rezervace i do údolí pod svahem.
Uspořádání obytných interiérů vychází z preferencí jejich uživatelů, kteří kladou velký důraz na vzájemnou sociální komunikaci. Proto se také dostalo značného prostoru společenské zóně, která zahrnuje tradičně obývací pokoj, kuchyni a jídelnu.
Celá tato partie je díky oboustrannému transparentnímu prosklení prostoupena okolní přírodou, navíc odtud lze vycházet na dvě terasy.
Jedna, vydlážděná betonem, se prostě zakrojuje do upraveného zeleného pažitu a ve formě různě širokého kaskádovitého chodníku umožňuje pohyb kolem členitého domu.
Druhá, na protilehlé straně, obložená odolným přírodním dřevem, přechází v jakousi visutou lávku, která se díky pevné ocelové konstrukci bezpečně a spolehlivě tyčí nad strmým, divoce zarostlým svahem.
Její nedílnou součástí je vzácný „latexový“ strom Yos, zakomponovaný na přání investora přímo do paluby, kterou prorůstá. Jde o vysoce ekologický počin, protože tento druh flóry bojuje o přežití.
Možná i proto patří právě tato terasa k nejoblíbenějším místům, kde si členové rodiny i její hosté vychutnávají příjemné chvíle odpočinku.
Multifunkční společenský prostor je v podstatě centrem domu, a zároveň od sebe odděluje další dvě zóny, rodičovskou a dětskou po své pravé a levé straně.
Také tyto klidové části rezidence disponují velkorysým prosklením, jež dovoluje jejich uživatelům čerpat energii z okolní přírody.
Zároveň dávají možnost zahlédnout citlivě ztvárněné a vybavené interiéry, jejichž předností je opět jednoduchost tak typická pro zvolený charakter budovy.
Vyznění vnitřních prostor významně ovlivňují rozsáhlé plochy stěn z pohledového betonu přirozené šedé barvy, který patří k funkčním výrazovým prostředkům soudobé moderní architektury.
Finální technicistní styl pak podtrhuje, ale zároveň také zjemňuje, citlivě dávkovaná barevnost nábytku a textilií.
Jednoduchým minimalistickým liniím bungalovu dává obrovský náboj řešení střechy, jež má tvar široce rozepjatých křídel.
Ostatně, právě tento impozantní prvek, evokující pocit bezpečí rodinného hnízda, patří k neomylným znakům moderního rukopisu autora projektu a jeho malé architektonické firmy, a je patrný na mnoha jejich realizovaných stavbách.
„Záměrně udržujeme skromné rozměry našeho studia, abychom se všem našim klientům mohli věnovat opravdu osobně, s maximální péčí a časem, který si takto náročné exkluzivní realizace vyžadují a zaslouží,“ vysvětluje Victor Cañas strategii a filozofii své firmy.
„Jsme totiž přesvědčeni, že výjimečně dobrý projekt vznikne pouze jako výsledek velmi úzké spolupráce s investorem, z lidského porozumění, stejně jako z podrobné znalosti podmínek stavby a jejího kontextu,“ pokračuje.
„Je to jediný způsob, jak můžeme plně pochopit potřeby klienta a převést je do špičkové architektury a očekávané úrovně obytného komfortu.“ Specifickým znakem projektů pocházejících z ateliéru Cañas Arquitectos je rovněž jejich environmentalita.
Vysoce specializovaný tým odborníků totiž věnuje kromě kvality designu a obytných standardů maximální pozornost a úsilí také využití zdejších jedinečných klimatických podmínek.
Výsledkem jejich práce jsou energeticky nenáročné obytné objekty, maximálně šetrné k životnímu prostředí.
Jde nejen o minimalizaci provozních nákladů staveb, ale také o dokonalé souznění výsledných realizací s okolním prostředím, jež mají co nejméně narušit. Cílem je příliš nezasahovat do přirozené krajiny a naopak využít ji ve prospěch projektu.
Proto i úpravy pozemku, jež měl v režii zahradní architekt Leif Pedersen, probíhaly velmi citlivě, aby co nejvíce splynuly se stávající flórou a stylem krajiny.
Text: Alena Müllerová, Foto: Anice Hoachlander
CAÑAS ARQUITECTOS (projekt), https://canasarquitectos.com