Moderna v bílém plášti
Na bílém podkladu krásně rezonují prvky v jasné modři, odkazující na mid-century styl. I přes možnost otevřít celou prosklenou stěnu je pro zachování příjemného klimatu nezbytná centrální vzduchotechnika.
Stejně jako celý dům, i kuchyně si zachovává své elegantní čisté linie. Dominuje jí ostrůvek s integrovanou varnou a mycí zónou, který z druhé strany slouží rovněž k příležitostnému stolování.
Důležitý podíl na celkovém vyznění interiéru má samozřejmě i osvětlení, představované převážně zapuštěnými stropními zdroji. K příjemné atmosféře obytného prostoru přispívá plynový krb.
Domky pro hosty mají k dispozici kuchyňský kout, vybavený také vinotékou. Dveřmi, vedoucími k parkovacímu stání, lze odcházet a přicházet, aniž by byl rušen majitel rezidence.
Styl jedné z odpočinkových zón dotvářejí křesla, evokující typ Barcelona, navržený v roce 1929 dvojicí autorů Ludwig Mies van der Rohe a Lilly Reichová. Efekt vychází z kombinace konstrukce v nerezové oceli a sedáku z pravé kůže.
V horkých letních dnech je venkovní sprcha doslova nutností. Odtokový kanálek nestačí, přebytečná voda se díky oblázkovému loži vsakuje do půdy.
Terasa, krytá střešním přesahem, poskytuje v horkých letních dnech tolik potřebný stín. Posezení v pohodlném venkovním nábytku umocňuje výhled na zvlněné panorama pohoří San Bernardino.
Stín je zapotřebí rovněž ve vnitřním obytném prostoru. Proto je rezidence s velkoplošně prosklenou fasádou vybavena rovněž stíněním v podobě venkovních žaluzií.
Pod pergolou s naklápěcími žaluziemi, jež umožňují reagovat na slunce putující po obloze, našla místo špičkově vybavená venkovní kuchyně s jídelnou. Potřebné soukromí zajišťuje zděný plot, oddělující pozemek od sousední rezidence.
Multifunkční společenská část vily využívá možnosti otevřít obytný prostor s pomocí posuvných prosklených stěn na navazující terasu. Zaoblené pohovky doplňují odlehčená křesílka s kovovou konstrukcí a taburety čalouněné zebří kůží. Koberec odpovídá současnému trendu zdánlivé opotřebovanosti.
Pro ložnice jsou podstatné především kvalitní postele. Jak je v Americe zvykem, jde o vysoké kontinentální spaní, které se už díky několika renomovaným výrobcům dostalo i k nám.
Zádveří se stylovou komodou, dokumentující tvorbu padesátých a šedesátých let minulého století, je logickou součástí navazující hlavní společenské zóny.
Koupelna je vybavená dvěma protilehlými umyvadly, zapuštěnými do mramorových desek, které tvoří horní plochu skříněk. Zen prvek zosobňuje kameninová nádoba se živým mechem.
Také z hlavní ložnice lze díky posuvným proskleným dveřím vycházet přímo na zastřešenou terasu. Kromě postele je interiér vybaven také lavicí a lounge křesílkem v ikonickém stylu Barcelona.
Do hlavní koupelny, která navazuje na ložnici majitelů, se vešly volně stojící vana a sprchový box, vybavený ruční a hlavovou sprchou s tropickým deštěm a několika lázeňskými programy.
V další z ložnic architekti použili černé akcenty, které dodávají zařízení příjemný šmrnc. Jedny dveře vedou do šatny, druhé do koupelny. Nechybí přímý východ na zahradu.
Pro tuto ložnici je charakteristická modrá barva, která skvěle vyniká na pozadí přírodních odstínů. Živý prvek je zde zastoupen ve formě mechu, zasazeného v bílých nádobách stojících na stolku. Nezbytnou součást tvoří šatna a koupelna, spojená s toaletou.
Do prakticky řešené koupelny, situované v domku pro hosty, se vešlo umývadlo se skříňkou, bezrámový sprchový kout s odtokovým kanálkem, ruční sprchou a toaleta.
Čelní pohled na dům odhaluje nejenom logické rozmístění jednotlivých místností, které začíná zleva kuchyňským koutem, pokračuje jídelním a obývacím prostorem a končí ložnicí majitelů, ale také jednoduché čisté linie vlastní stavby.
Tak trochu futuristickým dojmem působí architektonicky zdařilá fasáda domu. Plocha před ním je osazena třemi vzrostlými palmami a velkým množstvím kaktusů, které, až povyrostou, budou působit jako dokonalá ochrana obyvatel před zvědavci zvenčí. K domu patří také tři garáže s technickým zázemím.
Horké dny zpříjemňuje majitelům i hostům bazén, který je na délku téměř stejně dlouhý jako dům. Plavání lze vystřídat s posezením v menším bazénku, v němž je integrovaná vířivka. Pohodlí při slunění pak nabízejí polstrovaná lehátka.

Rezidence G patří k prvním třem objektům, dokončeným v rámci velkorysého projektu, který zahrnuje plán vybudovat v této lokalitě celkem čtrnáct luxusních vil.

Jsme rádi, že vám díky společnosti Linea Palm Springs můžeme tuto vydařenou realizaci jako jedni z mála představit.

Oblíbené útočiště celebrit přitahuje movité podnikatele a slavné osobnosti už celá desetiletí.

Pouštní krajina Palm Springs je totiž ideálním místem, v jehož klidu a příjemném klimatu mohou nejen hvězdy filmového plátna alespoň na chvíli zapomenout na stres, neustálý tlak hollywoodského zábavního průmyslu a spolu s přáteli si užívat odpočinek především na golfových greenech.

Z pohledu architektury je tato oblast známá souborem domů, postavených ve stylu mid-century modern, označujícím vývoj stavebního stylu poloviny 20. století, zhruba v letech 1933 až 1965.  Vychází z možná známějšího směru Bauhaus, který se zrodil v Německu a do Ameriky se dostal ve válečném a poválečném období.

Charakterizují ho čisté linie organických a geometrických tvarů s minimální zdobností. Typický je rovněž širokou škálou barev, od neutrálních až po křiklavé, a černobílými grafickými projekcemi.

Inovací procházel i nábytek, a kromě tradičního dřeva se k jeho výrobě začaly využívat i na tu dobu nezvyklé materiály – plast, plexisklo, kov a sklo.

Jejich inovativním propojením do výsledných modelů se dostali do podvědomí designéři jako například George Nelson, Charles a Ray Eamesovi či Arne Jacobsen.

Není divu, že v současnosti znovu získává na popularitě a zalíbení v něm nachází spousta nových investorů, přicházejících z Los Angeles do San Francisca.

Velkorysý projekt čtrnácti nových domů, situovaných v uzavřeném společenství Alta Verte Monte Sereno nedaleko Bogert Trail v jižním Palm Springs, prozrazuje rukopis architekta Anthonyho Poona, kterého ke spolupráci vyzvala developerská skupina Linea Palm Springs.

Jeho koncept vychází z historie původních staveb místní provenience. Z plánovaného počtu byly zatím dokončeny tři ultramoderní rezidence s prakticky totožnými dispozicemi, srovnatelným technickým vybavením a absolutně komfortním uživatelským zázemím.

Kromě hlavní budovy jsou jejich součástí rovněž menší objekty s rozlohou 60 m2 užitné plochy, umožňující ubytování hostů a přátel majitelů vil.

Jsou vybavené obývací halou, ložnicí a příslušenstvím, mají vlastní vchod z příjezdové cesty a samostatný parking.

Nosnou myšlenkou projektu je především schopnost domů přizpůsobit se podmínkám rodiny s respektem k tomu, že se jako celek s postupem doby vyvíjí a rozrůstá. K základní stavbě lze proto dostavovat další nejen obytné, ale i jinak užitné plochy.

Čistě bílá vila, čerpající z předlohy jejích původních tvůrců, je ovšem postavená v soudobém elegantním stylu, s velkým podílem prosklených stěn, jež přispívají k absolutní čistotě stavby a k její dokonalé harmonii s okolní pouštní krajinou.

Rovněž vnitřním dispozicím vévodí bílá, použitá především na podlahách a stěnách, ale také na části nábytku. Potřebné napětí dávají minimalisticky vybavenému interiéru prvky v kontrastní černi, jasná modř pak akcentuje nezbytnou svěžest prostředí.

Použity byly především přírodní materiály v podobě dřevěného masivu, kovu, kvalitních textilií a přírodních usní.

Exteriér vily, plynule navazující na všechny vnitřní obytné prostory, nabízí náročným uživatelům veškerý komfort pro plnohodnotný venkovní odpočinek.

Kromě hlavní relaxační zóny, zahrnující bazén a dostatečně velké zázemí pro slunění, mohou využívat také luxusně zařízenou venkovní kuchyni a řadu odpočinkových zón.

Barevnou kompozici, jejímž základem je sněhově bílá fasáda, doplňuje jasná zeleň perfektně střiženého trávníku a smaragdová modř vody v plavecké nádrži.

TEXT: Lucie Hanzlová, FOTO: TopTenRealEstateDeals

KONTAKTY:

LINEA PALM SPRINGS (developerský projekt), Rich Nolan, 830 N Palm Canyon, Palm Springs, CA 92262, www.lineapalmsprings.com