Zcela nenápadná stavba na první pohled klame tělem. Dá se to přičíst jednak jejímu citlivému zasazení do krásné přírodní lokality a rovněž netradičnímu řešení dispozice, kdy jednotlivé obytné bloky do sebe plynule zapadají či na sebe navazují.
Ve skutečnosti jde o horský rekreační objekt, který pro rodinu s dětmi navrhl architektonický ateliér Boom Town. Chata je zasazená v nádherné krajině pohoří Laurentian, spadající do kanadské oblasti Québec.
Je v dosahu malé obce Harrington, vzdálené asi čtyřicet kilometrů od civilizace města Lachute.
Věhlasná rekreační oblast v létě láká návštěvníky na turistické výpravy k jezerům, rybolovu a horským výšlapům po svých či v koňském sedle, v zimě je naopak vyhledávanou destinací pro milovníky sjezdového i klasického lyžování.
Celé území Laurentianských hor má rozlohu 20 744 km2 a jeho charakteristickým rysem je neobyčejně hustá soustava jezer a řek. Nedaleko Harringtonu teče jedna z největších řek tohoto vodního společenství – řeka Rouge.
K větším jezerům se řadí Lake (Lac) MacDonald, Green Lake a Lake Harrington. Nás ovšem zajímá Ztracená řeka (Lost River), která několik mil od svého pramene mizí pod vápencovou skálou mezi jezery Gate a Fraser.
A právě u jezera Gate zůstaneme, abychom si pozorně prohlédli projekt s názvem Cedrus rezidence, dokončený v jarních měsících roku 2015.
Luxusní rekreační dům je usazený na mírně svažitém pozemku, obklopeném z jedné strany vodní hladinou, ze druhé pak hustým cedrovým hájem s majestátními stromy. Rozloha parcely, kterou majitelé mohou využívat, je ovšem velmi velkorysá:
svým obyvatelům nabízí 7432 metrů čtverečných nespoutané přírody se vzrostlými stromy. A právě díky nim, plynulému zapuštění domu do svahu a střeše objektu, kopírující sklon krajiny, se dvoupodlažní stavba doslova ztrácí před očima.
K dokonalé kamufláži rezidence s půdorysem ve tvaru T a jejímu splynutí s okolím přispěly i použité materiály. Dům je tak vidět snad jen z ptačí perspektivy.
Tato „chata“ ovšem nabízí více zajímavostí, které stojí za pozornost. Do domu se dá vstoupit hlavním vchodem z nejvyšší úrovně.
Komunikace příchozího zavede do prvního podlaží, kde ho uvítá dlouhý koridor, končící panoramatickou prosklenou stěnou s výhledem na jezero.
Cílem autorů domu bylo umístění všech čtyř ložnic právě do horního patra, aby nebyl nikdo ochuzen o východ slunce nad třpytící se hladinou jezera.
Soukromé pokoje jsou opatřeny prosklenými stěnami, za jednou z nichž je balkon, z ložnice rodičů pak lze vystoupit na prostornou střešní terasu.
Na tomto patře jsou tři koupelny, přičemž dvě náležejí k pokojům dětí a třetí je samozřejmě součástí manželské klidové zóny. Na západní – hlavní –příjezdové straně této obytné úrovně je komfortní garáž pro dva vozy.
Podlaží domu jsou propojená dvěma schodišti. Vedlejší se využívá k přístupu do garáže, hlavní pak leží v samotné ose stavby a kromě role spojnice mezi patry funguje rovněž jako hranice mezi spodní společenskou a horní soukromou zónou.
Přízemí sehrává také roli zábavního centra, jehož obdélníkový půdorys je z poloviny využíván jako promítací místnost, ve druhé části je umístěný profesionální kulečníkový stůl.
V levém traktu na západní straně se nacházejí všechny technické a sociální místnosti, včetně malých lázní typu hammam.
Hlavní společenská zóna, tvořená obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou, je orientována směrem k jezeru a ze všech jejích částí lze rovnou vyjít ven či využít posezení v postranním výklenku, který slouží jako krytá terasa.
Zahrada v klasickém slova smyslu tady skutečně není potřeba, ostatně ani nebyla v požadavcích investora. Architekti si se ztvárněním pozemku poradili velmi jednoduše, s ohledem na okolní přírodu i na komfort uživatelů.
Vstup do venkovního prostoru je opatřen pouze pochozími plochami a schůdky v podobě obřích pískovcových šlapáků nepravidelných tvarů. Stejně citlivě jako se zasazením stavby do krajiny se pracovalo s výběrem materiálů.
Železobetonový skelet je kombinován s materiály místní provenience, jako jsou například kamenný páskový obklad a cedrové dřevo, které společně s pozinkovaným plechem tvoří převážnou část fasády.
Plechová odvětrávaná fasáda byla zvolena především kvůli místním klimatickým podmínkám, kdy tady v zimních měsících každoročně napadá i přes dva metry sněhu.
Plech posloužil i jako střešní krytina, a podílí se tak na jednolitém vzhledu ochranného pláště celého domu.
Estetiku jeho architektonického ztvárnění umocňují velkoformátová posuvná okna.
Panoramatická stěna hlavního koridoru s výhledem na jezero je opatřena efektním zrcadlovým sklem, v němž se odrážejí koruny stromů, třpyt vodní hladiny i blankytně modré nebe.
TEXT: Markéta Vobroučková, FOTO: Angus McRitchie
KONTAKTY:
BOOM TOWN Architecture (architektonický projekt), Architekt: Eric Joseph TREMBLAY, 763, rue Marie-Anne Est, Montréal (Québec) H2J 2A6, Kanada, www.boom-town.ca
Design interiéru: Mario Januario (MJ Design), https://mariojanuario.ca/