Kanadská óda na „rekreaci“
Záběr na exteriérovou část jídelny, jež je ze všech stran opatřena skleněnými posuvnými stěnami, a otevřenou terasu náležející k ložnici rodičů. Dobře je tu vidět venkovní prostor s kamennou dlažbou a schůdky včetně integrovaného přírodního ohniště.
Luxusní „chata“ ničím nenarušuje prostředí, do něhož ji architekti začlenili originálně pojatým projektem připomínajícím dokonalou skládačku jednotlivých obytných bloků.
Vstup do domu z uliční strany je na rekreační stavbu opravdu monumentální. Z prosklených vchodových dveří je vidět přes hlavní chodbu až na hladinu jezera.
Pochozí plochy kolem obvodu celého domu, s výjimkou hlavního vstupu na západní straně, jsou složeny z velkých pískovcových kamenů nepravidelných tvarů, které skvěle posloužily i jako schůdky pro zdolávání výškových rozdílů.
Originálně pojatý koncept pramení především z efektu nepravidelnosti. Architekti v některých částech otevřeli fasády domu velkými výřezy a zlepšili tak využití prostoru.
Opět záběr na hlavní vchod, který je důmyslně opatřený velkolepým přesahem, usnadňujícím přístup do domu především v zimních měsících. Efektní obklad je z cedrového dřeva.
Originálně pojatý koncept pramení především z efektu nepravidelnosti. Architekti v některých částech otevřeli fasády domu velkými výřezy a zlepšili tak využití prostoru.
Při pohledu od příjezdové cesty k hlavnímu vchodu do chaty a ke garáži, určené pro dva vozy, je zřetelný pozvolný sklon směřující k jezeru. Plechová fasáda v pravé části chrání dům před nápory sněhu.
Čelní strana směrem k jezeru poskytuje krásné výhledy nejen z ložnic v horním patře, ale z přízemí, odkud je přímý vstup ven a na sousední krytou terasu.
Záběr hledáčku fotoaparátu na vysunutou přízemní část jídelny, ze které se vychází na prostornou terasu. Přímo nad nimi se nachází terasa navazující na ložnici rodičů.
Spojení mezi podlažími, klidovou a společenskou zónou zajišťují dlouhé úzké chodby, zakončené panoramatickou stěnou s výhledem na jezero Gate.
Po kovových schodech s cedrovými nášlapy se z horního klidového patra sestupuje do společenského prostoru. Vlevo od kuchyně je obývák zařízený ve stylu retro.
Chodba v prvním patře navazuje na hlavní koridor a obyvatele domu vede ke třem ložnicím v pravé části. Vlevo je sociální zázemí pro všechny pokoje.
Ložnice rodičů v prvním patře je v levém bloku. Plynule na ni navazuje venkovní terasa, která je vlastně stropem jídelny nacházející se v přízemí.
Záběr na exteriérovou část jídelny, jež je ze všech stran opatřena skleněnými posuvnými stěnami, a otevřenou terasu náležející k ložnici rodičů. Dobře je tu vidět venkovní prostor s kamennou dlažbou a schůdky včetně integrovaného přírodního ohniště.
Výhled nabízející se z ložnice rodičů jen tak někdo nemá. Uživatelský komfort zvyšují posuvné skleněné dveře francouzského typu a pobyt na terase.
Přízemí celého levého traktu je určeno zábavě pro celou rodinu i její přátele. Najdeme tu špičkově vybavenou místnost s domácím kinem navazující na často využívaný kulečníkový sál.
Komfortně zařízená kuchyně v přízemí nabízí dostatečný prostor pro přípravu jídla, vaření i ukládání. Kuchyňský ostrov s varnou zónou slouží i jako barové posezení.
Tento výhled na jezero Gate a okolní nespoutanou přírodu se naskýtá majitelům z hlavní ložnice. Stejně tak si ho lze užít na terase v pohodlí zahradního nábytku.
Rovněž jídelna nabízí půvabná okolní panoramata, a to hned ze tří stran. Stolující mají k dispozici masivní stůl, který kromě jídelních židlí originálně doplňují i dvě křesla.
K dominantám obývací zóny patří jednoznačně krb, obložený drahým kamenem s návazností na cedrové prvky, jež přecházejí v masivní stropní podhled s integrovaným osvětlením.
Industriální schodiště propojuje obě podlaží a stylově ladí s panoramatickou stěnou v ocelovém děleném rámu. Stejně jako v exteriéru je i tady ve velké míře použito cedrové obložení.
Vstupní hala se nachází v prvním podlaží, vpravo jsou vidět schůdky vedoucí z prostoru garáže. Po dalších třech stupních se pokračuje k hlavnímu koridoru a do nitra domu.
Tato chata je opravdu skvěle vybavená tak, aby si pobyt během dovolené všichni užili v maximálním komfortu. Přispívají k tomu i lázně hammam, kterou jsou součástí jedné z koupelen.
V domě se střídají různé materiály. Kromě cedrového dřeva, keramických i kamenných dlažeb a klasických štuků jsou to i originální dřevěné obklady s bílým nátěrem, které v přízemí přecházejí v efektní lamely, ohraničující schodiště.

Zcela nenápadná stavba na první pohled klame tělem. Dá se to přičíst jednak jejímu citlivému zasazení do krásné přírodní lokality a rovněž netradičnímu řešení dispozice, kdy jednotlivé obytné bloky do sebe plynule zapadají či na sebe navazují.

Ve skutečnosti jde o horský rekreační objekt, který pro rodinu s dětmi navrhl architektonický ateliér Boom Town. Chata je zasazená v nádherné krajině pohoří Laurentian, spadající do kanadské oblasti Québec.

Je v dosahu malé obce Harrington, vzdálené asi čtyřicet kilometrů od civilizace města Lachute.

Věhlasná rekreační oblast v létě láká návštěvníky na turistické výpravy k jezerům, rybolovu a horským výšlapům po svých či v koňském sedle, v zimě je naopak vyhledávanou destinací pro milovníky sjezdového i klasického lyžování.

Celé území Laurentianských hor má rozlohu 20 744 km2 a jeho charakteristickým rysem je neobyčejně hustá soustava jezer a řek. Nedaleko Harringtonu teče jedna z největších řek tohoto vodního společenství – řeka Rouge.

K větším jezerům se řadí Lake (Lac) MacDonald, Green Lake a Lake Harrington. Nás ovšem zajímá Ztracená řeka (Lost River), která několik mil od svého pramene mizí pod vápencovou skálou mezi jezery Gate a Fraser.

A právě u jezera Gate zůstaneme, abychom si pozorně prohlédli projekt s názvem Cedrus rezidence, dokončený v jarních měsících roku 2015.

Luxusní rekreační dům je usazený na mírně svažitém pozemku, obklopeném z jedné strany vodní hladinou, ze druhé pak hustým cedrovým hájem s majestátními stromy. Rozloha parcely, kterou majitelé mohou využívat, je ovšem velmi velkorysá:

svým obyvatelům nabízí 7432 metrů čtverečných nespoutané přírody se vzrostlými stromy.  A právě díky nim, plynulému zapuštění domu do svahu a střeše objektu, kopírující sklon krajiny, se dvoupodlažní stavba doslova ztrácí před očima.

K dokonalé kamufláži rezidence s půdorysem ve tvaru T a jejímu splynutí s okolím přispěly i použité materiály. Dům je tak vidět snad jen z ptačí perspektivy.

Tato „chata“ ovšem nabízí více zajímavostí, které stojí za pozornost. Do domu se dá vstoupit hlavním vchodem z nejvyšší úrovně.

Komunikace příchozího zavede do prvního podlaží, kde ho uvítá dlouhý koridor, končící panoramatickou prosklenou stěnou s výhledem na jezero.

Cílem autorů domu bylo umístění všech čtyř ložnic právě do horního patra, aby nebyl nikdo ochuzen o východ slunce nad třpytící se hladinou jezera.

Soukromé pokoje jsou opatřeny prosklenými stěnami, za jednou z nichž je balkon, z ložnice rodičů pak lze vystoupit na prostornou střešní terasu.

Na tomto patře jsou tři koupelny, přičemž dvě náležejí k pokojům dětí a třetí je samozřejmě součástí manželské klidové zóny. Na západní – hlavní –příjezdové straně této obytné úrovně je komfortní garáž pro dva vozy.

Podlaží domu jsou propojená dvěma schodišti. Vedlejší se využívá k přístupu do garáže, hlavní pak leží v samotné ose stavby a kromě role spojnice mezi patry funguje rovněž jako hranice mezi spodní společenskou a horní soukromou zónou.

Přízemí sehrává také roli zábavního centra, jehož obdélníkový půdorys je z poloviny využíván jako promítací místnost, ve druhé části je umístěný profesionální kulečníkový stůl.

V levém traktu na západní straně se nacházejí všechny technické a sociální místnosti, včetně malých lázní typu hammam.

Hlavní společenská zóna, tvořená obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou, je orientována směrem k jezeru a ze všech jejích částí lze rovnou vyjít ven či využít posezení v postranním výklenku, který slouží jako krytá terasa.

Zahrada v klasickém slova smyslu tady skutečně není potřeba, ostatně ani nebyla v požadavcích investora. Architekti si se ztvárněním pozemku poradili velmi jednoduše, s ohledem na okolní přírodu i na komfort uživatelů.

Vstup do venkovního prostoru je opatřen pouze pochozími plochami a schůdky v podobě obřích pískovcových šlapáků nepravidelných tvarů. Stejně citlivě jako se zasazením stavby do krajiny se pracovalo s výběrem materiálů.

Železobetonový skelet je kombinován s materiály místní provenience, jako jsou například kamenný páskový obklad a cedrové dřevo, které společně s pozinkovaným plechem tvoří převážnou část fasády.

Plechová odvětrávaná fasáda byla zvolena především kvůli místním klimatickým podmínkám, kdy tady v zimních měsících každoročně napadá i přes dva metry sněhu.

Plech posloužil i jako střešní krytina, a podílí se tak na jednolitém vzhledu ochranného pláště celého domu.

Estetiku jeho architektonického ztvárnění umocňují velkoformátová posuvná okna.

Panoramatická stěna hlavního koridoru s výhledem na jezero je opatřena efektním zrcadlovým sklem, v němž se odrážejí koruny stromů, třpyt vodní hladiny i blankytně modré nebe.

TEXT: Markéta Vobroučková, FOTO: Angus McRitchie

KONTAKTY:

BOOM TOWN Architecture (architektonický projekt), Architekt: Eric Joseph TREMBLAY, 763, rue Marie-Anne Est, Montréal (Québec) H2J 2A6, Kanada, www.boom-town.ca

Design interiéru: Mario Januario (MJ Design), https://mariojanuario.ca/