Za dřevěnými sloupy je vidět klidová část apartmá. Otevřený dřevěný systém je vyrobený na zakázku a umožňuje pracovat s hloubkou celého prostoru i dalším přirozeným světlem.
Pokud nechtějí být uživatelé spacího prostoru rušeni, stačí, když celý dřevěný systém roztáhnou, a uzavřou tak společenskou část apartmá. Kromě této funkce slouží sloupy jako úložné prostory
Sádrokartonový obklad záměrně nezasahuje až ke střeše. Záměrem architekta i majitelky bylo dát prostor minulosti, a přitom zdůraznit moderní současnost se všemi jejími příjemně praktickými atributy.
NAHOŘE: Zdůraznění hloubky prostoru napomáhají také horizontální linie. Kromě traverz a dřevěného trámoví zdůrazňuje tento směr i kuchyňská pracovní plocha se spotřebiči, zakončená malým barovým pultem
Vzhledem k omezenému prostoru šlo v projektu také o to, aby nebyl zahlcen zbytečným nábytkem. Do sádrokartonového obkladu se tak kromě rozvodů a designového nasvícení schovala i malá knihovna.
Také výběr nábytku byl dán malým rozpočtem. Rovněž ho ovlivnil požadavek na snadnou údržbu, protože apartmá neužívá při svých cestách do Valencie pouze majitelka, ale půjčuje ho i přátelům.
Míchání starého a nového. I to napadne návštěvníka tohoto apartmá. Moderní obytný prostor je zasazený do historického rámce stavby, díky čemuž si uchovává pověstného genia loci, spjatého s historií Valencie.
Celý prostor vyplňuje litá podlaha, kterou v obývací části zatepluje kusový koberec. Na něj architekt postavil takzvané hnízdové stolky, které se dají dle potřeby složit do sebe
Součástí rekonstrukce byl úkol, jak dostat dovnitř více přirozeného světla. Ten se povedlo splnit díky prodloužení oken.
Celému prostoru napomohlo chytře rozmístěné osvětlení, které potlačuje nedostatky a zvýrazňuje zajímavé detaily. Francouzské dveře, za kterými je umístěn malý balkon, majitelka ocení zejména v horkém letním období.
Optickou hloubku dodává prostoru kuchyňského koutu barový pult. Vertikální vzhled zakončuje přiznané trámoví zkosené střechy. Dostatek přirozeného světla zajišťuje prodloužené okno proti pracovní ploše.
Kuchyňská linka v dekoru dřeva je vyrobená na zakázku. Cihlovou stěnu oživuje závěsná skříňka v černé barvě. Skříňky i zásuvky mají integrované tlumiče, aby zavírání nerušilo ostatní návštěvníky apartmá.
Kuchyňská linka v dekoru dřeva je vyrobená na zakázku. Cihlovou stěnu oživuje závěsná skříňka v černé barvě. Skříňky i zásuvky mají integrované tlumiče, aby zavírání nerušilo ostatní návštěvníky apartmá.
Do původního prostoru, tvořícího jednolitou plochu, architekt instaloval chytré přepažení. Tak vznikla ložnice se zachovaným přístupem přirozeného světla.
Také ložnici přináší osvěžení černá barva, použitá na žebříku a rámech obrázků. Kusový koberec umístěný pod postelí zatepluje podlahu z litého betonu.
Kromě osvětlení za sádrokartonem architekt přidal ještě dvě vysoké stojací lampy a reflektor, připevněný na dřevěném předělovém systému.
Dřevěnou stěnu nechal architekt vyrobit na zakázku podle vlastního návrhu. Neslouží pouze k oddělení spací části od obývací a od kuchyňského a jídelního koutu, ale dá se využít také jako jednoduchý úložný prostor
Dřevěnou stěnu nechal architekt vyrobit na zakázku podle vlastního návrhu. Neslouží pouze k oddělení spací části od obývací a od kuchyňského a jídelního koutu, ale dá se využít také jako jednoduchý úložný prostor
Zajímavé zvýraznění koupelny představují modrá stěrka a přiznané cihly. Hlavní slovo mají samozřejmě obklady. Přesto, že je prostor malý, našlo se v něm místo i pro vanu. Oknem lze koupelnu ideálně větrat.
Zajímavé zvýraznění koupelny představují modrá stěrka a přiznané cihly. Hlavní slovo mají samozřejmě obklady. Přesto, že je prostor malý, našlo se v něm místo i pro vanu. Oknem lze koupelnu ideálně větrat.
Jistá mladá dáma toužila po prázdninovém bydlení na Costa del Azahar. Když objevila malý byt v historickém centru Valencie, bylo rozhodnuto…
Celý příběh samozřejmě nebyl zdaleka tak jednoduchý. Byt se totiž nachází v památkově chráněné
budově z počátku 20. století. Navíc ho silně poznamenala skutečnost, že byl dlouhá léta neobývaný
a velmi zchátral. Pro londýnského architekta Roberta di Donata představovala rekonstrukce výzvu. K projektu přistoupil nejenom jako architekt, ale i archeolog. Pečlivě, kousek po kousku, odhaloval několik vrstev stavebních zásahů z minulosti.
Nezakryl je, ani je neodstranil, ale naopak je začlenil do moderního elegantního designu, který oslavuje historii budovy.
V přístupu k projektu se rovněž promítla snaha vytvořit jasně definované, přesto však ladné moderní obytné prostory, které co nejméně narušují stávající strukturu.
„Abychom zviditelnili a propojili celou hloubku prostoru, rozhodli jsme se instalovat nekonvenční stěny,“ říká architekt Roberto di Donato. Jedná se o ložnicové skříně a tři typy dveří, umožňující zajištění různých stupňů soukromí.
Toto řešení zachovává nejenom kontinuitu celého prostoru, ale současně odděluje denní život a noční klid.
Co zaujme na první pohled, jsou vysoké stropy. Součástí bytu se stalo odkryté střešní trámoví. Respekt k historii apartmá je dán faktem, že žádný z nových prvků nedosahuje až ke střeše. I díky tomu majitelka
či hosté mohou plně vnímat prostor a objem tohoto minimalistického bydlení Mimořádnou kvalitu rekonstrukce určuje i směr jednotlivých konstrukčních či zařizovacích prvků. Dřevěné skříně, bílé záclony a vysoký žebřík zdůrazňují vertikalitu prostoru.
Dlouhá kuchyňská pracovní deska, bílý sádrokartonový podstavec a osvětlovací linie naopak kladou důraz na horizontální rozměr.
Jednoduchý styl se především opírá o střídání stavebních materiálů. Z této myšlenky se nevymyká ani
minimalisticky laděné nábytkové zařízení, které sází především na kvalitu a praktičnost. Prostředí působí dojmem, jako by se na jedné straně nořilo do rozhovoru s minulostí a na straně druhé již bylo pevně zakotveno v současnosti.
Apartmá dostalo přitažlivé jméno MUSICO Iturbi, a to na počest významného dirigenta a hudebníka Josého Iturbiho, který se na konci 19. století ve Valencii narodil.
I když tento hudební mág strávil značnou část života v Americe, na Pyrenejském poloostrově má jeho
jméno dodnes skvělý zvuk.
TEXT: Lucie Hanzlová, FOTO: ROBERTO DI DONATO ARCHITECTURE
Kontakty: ROBERTO DI DONATO ARCHITECTURE (návrh interiéru), 12 Time Square, Colvestone