Soudobá horská architektura
Solidní podnož domu je obložena bílým kamenem. Nad pevným základem stojí tři další podlaží, oděná do důstojného dřevěného hávu šedohnědé barvy. Vyleštěná okna fungují jako zrcadla a odrážejí okolní scenérii přímo na fasádě.
Ze severní strany působí stavba velmi nenápadně. Díky strmému svahu se zbylá dvě částečně zapuštěná podlaží skryjí pod úroveň terénu. Z této strany je umístěno také schodiště, umožňující oddělený přístup do jednotlivých částí domu.
V kombinaci s variabilitou moderní technologie je v architektuře současným trendem vytvořit co nejplynulejší a nejčistší detail stavby. To znamená dotáhnout návrh až do posledního šroubku tak, aby na sebe vše bezchybně navazovalo.
Projekt se umístil na předních pozicích hned v několika architektonických soutěžích. V roce 2017 zvítězil v Architizer A+, později získal také ocenění A´Design Award, The Plan Award a German Design Award v roce 2018.
Dům je navržen v souladu s vysokými standardy energetické účinnosti a v plném souladu s předpisy o environmentální udržitelnosti.
Architekti ze studia Perathoner jsou místní, a mají proto k okolní přírodě blízký vztah. I u jiných projektů se však vždy snaží dům citlivě zakomponovat do charakteru krajiny a ctít její nepsaná pravidla.
V horské chatě v nádherném prostředí italských Dolomit, které jsou pod ochranou UNESCO, by málokdo pohrdl zimním lyžováním na dlouhých sjezdovkách s panoramatickými výhledy. Chata je tomu patřičně přizpůsobena.
Dům disponuje také malou saunou s tmavě dřevěným obkladem, která jistě potěší nejednoho prochladlého lyžaře. Tlumené světlo a přírodní barvy vytváří příjemnou intimní atmosféru.
Esem v rukávu samotné parcely je samozřejmě výhled na hřebeny skalnatých hor. Architekti se jej snaží poskytnout všem obyvatelům domu a zhodnotit ho pomocí naddimenzovaných prosklených dveří na jižní fasádě.
Architektonické studio Perathoner stojí za projektem od konceptu až po realizaci stavby. Budovy jsou řešené do detailu, výsledky působí celistvě a mohou být příjemné nejen na pohled, ale z uživatelského hlediska.
V suterénu se nacházejí technické zázemí, sklady a garáž pro čtyři vozidla. Interiér je pojat velice elegantně a je zde patrné, že parkování nemusí mít vždy betonovou schránku a podhledy ověšené technickými sítěmi.
Architekti v návrhu neopomíjeli exkluzivní charakter místa a podkroví, kde se nachází obytný prostor a jídelna, vybavili velkým oknem, směřující přímo na protější horský svah.

Dům nesoucí jméno Black Eagle, který získal hned několik architektonických i designových ocenění, si drží svou pozici na severním svahu městečka Selva v údolí Val Gardena, kde oponuje strmým horským štítům italských Dolomit.

Projekt horské chaty, zrozený na pracovních stolech italského studia Perathoner, je představitelem současné architektury s elegantně začištěnými liniemi výsledného tvaru, přesto však ctí místní tradice a charakter okolní přírody.

K horské architektuře se hlásí svým materiálovým spektrem, které tvoří převážně dřevo a kámen, a to především na exteriérové fasádě, která nejvíce ovlivňuje své okolí. Se ctí a obdivem se staví také k monumentům místní přírody:

špičatým vrcholkům skalnatých hor, tvořícím střechu nad travnatým údolím. Hold jim vzdává zrcadlením jejich tvarů ve svém vlastním objemu. Fasády se různě ohýbají v šikmých plochách jako úbočí, která gradují ke kamennému vrcholu hory. Vše završuje vlastní sedlová střecha s ostrým hřebenem.

Stavba má čtyři obytná podlaží a suterén s garážemi pro čtyři vozidla, všechny úrovně jsou propojeny výtahem situovaným do středu dispozice.

Díky svažitosti pozemku dům nepůsobí ze severní strany nijak nápadně, jelikož nad terén vystupují z tohoto pohledu pouze dvě patra.

V exteriéru jsou úrovně domu propojeny pomocí venkovních schodišť a široké rampy, která zároveň tvoří kaskádovitě odstupňovanou zahradu.

Jižní fasádu pokrývají velkorysé okenní tabule a otevíratelné skleněné dveře ústící na terasu a balkon ve dvou středních podlažích. Dům se tak otevírá výhledu na protější svah, který je přitažlivým obrazem na jižních stěnách většiny obytných místností.

Text: Karolína Hausenblasová, FOTO: Arik Oberrauch

Kontakt: RP ARCHITECTS STP SRL, Via Meisules 103, 39048 Selva Val Gardena, P. IVA: IT 02937860217, Tel: (0039) 0471 773 320, e-mail: info@archperathoner.com

Web: www.archperathoner.com