Okouzlující stínová hra
Jednotlivé funkční celky propojené dispozice vymezují nejen rozdílné úrovně obytné plochy. Důležitým výrazovým prostředkem jsou zejména horizontální a vertikální dřevěné lamely použité v různých částech interiéru
Nad dlouhým jídelním stolem se vznáší závěsné osvětlovací těleso Light Ring Horizontal Polygonal od italského studia Henge. Nejde o pouhý lustr, prvek navržený Massimem Castagnou je skutečnou světelnou sochou, která do obytného prostoru přináší emoce a dodává mu eleganci.
Velkolepost dává rodinné rezidenci nejen její architektonické ztvárnění a vytříbený styl vnitřního vybavení, ale rovněž výhledy na zátoku luxusního přístavního předměstí Double Bay v australském Sydney.
Autorem efektního velkoplošného díla nad krbem je současná americká multimediální umělkyně Pae White. Představuje kombinaci fólie, bavlny a polyesteru, jež jsou vzájemně propojeny tak, aby výsledek působil plasticky.
Intimní zázemí rodiny s pěti ložnicemi a dětským pokojem je situováno do horního podlaží. Barevná paleta, založená na tónech šedé doplněných světlými odstíny dřeva, vychází vstříc klidnému odpočinku.
Z této ložnice, na niž přímo navazuje hygienické zázemí v podobě koupelny, lze díky posuvným proskleným dveřím vycházet na malý balkon.
Dětská herna má podobu menšího obývacího pokoje s pohodlnou pohovkou. Podlahu kryje ručně vázaný koberec, čelní stěna slouží jako otevřené album rodinných fotografií.
Neformálnímu rodinnému salonu dominují křesla Coach se skořepinou z nerezové oceli, a komfortním čalouněným sedákem, pod jejichž návrhem je podepsán designér Jean-Marie Massaud. Zaujme i abstraktní plastika od Novozélanďana žijícího v Sydney, Yioryiose Papayioryioua.
Na vstupní halu navazuje z jedné strany zahradní dvorana, která má charakter vnitřního atria. Našla v něm místo také jedna z působivých zrcadlových soch Arika Levyho.
Ke stěžejním prvkům vstupní haly patří subtilní elegantní stolek designovaný OKHA pro Hits and Misses. Jeho základna, tvořená trubkami z leštěné mosazi, nese top z bezpečnostního čirého skla.
Těleso zakřiveného schodiště, spojujícího obě obytné úrovně rezidence, je „zabaleno“ do pláště z vertikálně kladených dřevěných lamel.
Dekorativní mosazné disky, které podle návrhu ARRCC vyrobil na zakázku místní řemeslník Andrew Earp, jsou rozmístěny po celé ploše stěny, za níž se skrývá jádro soukromého výtahu.
Dřevěné prvky v kontrastních svislých a vodorovných liniích jsou důležitou součástí vyznění nejen schodišťového tubusu. Objevují se rovněž na podlahách i stropech a prolínají se také do venkovních partií rezidence.
Jedním z materiálů, které se objevují na několika místech v obytném prostoru, je rovněž černý bíle žilkovaný mramor. V koupelně byl použit ve formě masivní umyvadlové desky.
Velmi dobře vypadá přírodní mramor rovněž jako součást nábytkových modelů. V tomto případě na něj vsadili také návrháři kulatých odkládacích stolků.
Osvěžení přináší zahradě luxusní bazén, integrovaný do terasy obložené kamennou dlažbou. Na straně otočené do zálivu se nad jeho hladinou vznáší opalovací ponton s lehátky a slunečníky.
Také terasa, přilehající k domu, je řešena v několika úrovních. Horní partie je vyhrazena pro venkovní kuchyni s jídelnou, spodní část oddělená od bazénu skleněným zábradlím je určena pro relax.
Venkovní pohovka a koberec jsou z portfolia italské designérské firmy Paola Lenti, stejně jako mramorový konferenční stolek italského návrháře interiérů Henryho Timiho. Vybavení doplňují modré a stříbrné keramické stoličky od značky Gervasoni.
Kombinace bílé omítky, pohledového betonu, dřevěných obkladů a velkorysých prosklených ploch dává vile potřebnou strukturální rozmanitost a vzdušnost, podílí se i na jejím výsledném architektonickém vyznění.
Bezesporu zajímavou funkční součástí vnějšího pláště rezidence jsou elegantní grafitově šedé stínicí prvky, vyrobené z technického polykarbonátu Kaynemaile. Řešení omezuje průnik slunečního tepla do fasády až o 70 procent, a to bez ztráty průhlednosti.

Se svými ostrými liniemi, světelnými formami a svěží integrací do okolní přírody splňuje dvojpodlažní

rezidence nejen nároky na dokonalou funkčnost, ale i na špičkový design.

Kýžený a zasloužený wow efekt je výsledkem cíleného rozostření hranice mezi interiérem a exteriérem a vrstvené kompozice stavby.

Odborníci z jihoafrické společnosti SAOTA a sesterského interiérového studia ARRCC navíc ve vzájemné spolupráci vyvinuli speciálně pro tento projekt rafinovanou dekorativní paletu materiálů.

Duchovní otcové návrhu, hlavní architekti Philip Olmesdahl, Erin Gibbs a DukeWilliams, se tak v součinnosti s firmou Tanner Kibble Denton Architects postarali o to, aby v daném rámci maximálně vynikla klientova sbírka uměleckých děl.

Přízemí rezidence, tvořené dvěma křídly oddělenými vchodem a vnitřní zahradou, charakterizuje maximální otevřenost půdorysu, která umožňuje užívat si téměř ze všech koutů interiéru působivý výhled na nedaleký záliv.

Jednotlivé funkční celky jsou přitom vymezeny navzájem mírně posunutými úrovněmi, propojenými spíše schody než zdmi.

Čisté linie a velké objemy řešené s pomocí teplého dřeva, bílých stěna travertinových podlah, integrované do okolní scenérie, přispívají ke splynutí vnitřního

a venkovního prostředí. Se stejným cílem naplánovali architekti vyústění obývacího pokoje na terasu s krytým prostorem pro jídelnu s grilem.

Ve společensky definovaném otevřeném přízemí se nacházejí kuchyně a hlavní obytné a zábavní zóny, zatímco zcela uzavřené horní patro zahrnuje pět ložnic a další intimní salonek, určený výhradně pro členy rodiny.

Ohromující, až dramatický dojem dýchne na hosta ihned za vstupními dveřmi. Hala ve dvojité výšce zaujme veškeré lidské smysly a okamžitě odhalí

sofistikovanost interiérového designu. Pohled příchozího neomylně přitahuje zejména stěna osázená dekorativními mosaznými disky, jež jsou dílem místního řemeslníka.

Neméně oslnivým prvkem je pak točité schodiště, jehož prostor a lomeně zaoblené linie vymezují a zdůrazňují dřevěné lamely, které

plní zároveň roli dekorativního zábradlí.

Nepřehlédnutelných záchytných bodů je ve vile samozřejmě celá řada, ať už jde kupříkladu o hravé závěsné svítidlo abstraktních tvarů nad formálním jídelním stolem, nebo ikonické nábytkové kousky od designérů a výrobců zvučných jmen.

Zvolenou jednoduchou barevnou paletu vhodně doplňují na zakázku vyrobené ručně všívané koberce z vlny a bambusového hedvábí.

Neutrální škálu pak umocňuje klientova oblíbená modř, která jako odraz stěžejních pobřežních odstínů citlivě prostupuje napříč interiérem.

Double Bay House s celkem 670 metry čtverečnými obytné plochy je mladistvý, ale sofistikovaný rodinný dům ve tvaru písmene U s výhledem na chráněnou zátoku ve světově proslulém přístavu na předměstí Sydney.

Přestože hraničí s veřejným rekreačním parkem a volně přístupným molem, je v podstatě nenápadný, takže ani ti, kdo se nacházeli v jeho blízkosti, nemuseli mít o existenci

tohoto architektonického skvostu vůbec tušení. A to především díky mimikrům, představovaným originální fasádou z inovativního technického polykarbonátu Kaynemaile.

I díky němu vila získala ocenění Trends International Awards 2018 (TIDA), na němž se podílel také světelný design od společnosti Point Of View a terénní úpravy od Wyer & Co, stejně jako mimořádně vysoká úroveň povrchových úprav.

TEXT: Alena Müllerová, FOTO: Adam Letch

Kontakty: SAOTA ARCHITEXTURE AND DESIGN (projekt a realizace interiéru), 109 Hatfield

Street Gardens, Cape Town 8001, JAR, tel.: +27 (0)21 468 4400, www.saota.com