Zvlhčovač vzduchu pro lepší zdraví
Výparový zvlhčovač vzduchu Stadler Form OSKAR, 3 990 Kč
Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Airbi TWIN, 2 290 Kč
Vlhkoměr a teploměr Stadler Form SELINA little, 499 Kč
Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Stadler Form EVA, MOC: 4 990 Kč

Domov je místo, kde trávíme nejvíce času. Proto je zde velmi důležité kontrolovat stav vzduchu. Dvěma základními vlastnostmi, které utváří klima, jsou teplota a vlhkost vzduchu. Zatímco pokojovou teplotu řeší doma téměř každý, na vlhkost se často zapomíná.

Ta je však stejně důležitá, protože ovlivňuje kvalitu dýchání nebo skladování potravin. Nevíte, jakou doma máte vlhkost? Řešení je jednoduché: pořiďte si vlhkoměr. Ceny se pohybují v řádu několika set korun.

Tato investice se vám brzy vrátí, správným nastavením klimatu ušetříte až 10 % výdajů za energie.

Problémy s vlhkostí vzduchu

Odborníci na zdravý vzduch se shodují, že ideální hodnota vlhkosti v obytných prostorách pohybuje mezi 40-60 %, realita je ale často jiná.

U novostaveb nebo ve starších domech bývá vlhkost mnohem vyšší, což má za následek neustále orosená okna, šířící se roztoči a plísně vznikající všude možně. V takovém případě je vhodné použít vysoušeče vzduchu.

Opačným a častějším problémem je stav, kdy je vlhkost vzduchu příliš nízká. Taková situace většinou nastává v místech, která jsou vytápěna centrálně – tedy v panelových či rodinných domech.

Vlhkost zde klesá pod 30 % a to má za následek vedle chřadnoucích rostlin a vysušování dřevěného vybavení také časté zdravotní problémy pro jejich obyvatele.

Zdravotní následky nízké vlhkosti vzduchu

Při nízké vlhkosti vzduchu lidé trpí mnoha obtížemi. Částice prachu, bakterie, viry nebo výkaly roztočů jsou za normálního stavu zachycovány nosní sliznicí a vydechovány zpět.

Při suchém vzduchu se ale dostávají až do plic, čímž je snižována přirozená obranyschopnost a dochází k podráždění sliznic.

Důsledkem jsou další potíže, jako je kašel, škrábání v krku, záněty dutin, pálení očí, rýma či ucpaný nos. Hlavně ale nízká vlhkost vzduchu zhoršuje kvalitu spánku a tím vzniká celkový pocit únavy.

Suchým vzduchem trpí i vaše pokožka, která svědí a praská, čímž přichází o svoji funkci vnější bariéry těla.

Řešení? Zvlhčovač vzduchu

Dobrou zprávou je, že všechny tyto zdravotní problémy lze odstranit zvýšením vlhkosti na ideální úroveň. Na mokrý ručník na topení ale zapomeňte. Mnohem efektivnější jsou specializované zvlhčovače vzduchu, které si se suchým prostředím snadno poradí.

Některé disponují čidlem pro kontrolu vlhkosti, jiné třeba ionizátorem. Existuje několik principů, na kterých zvlhčovače pracují, ovšem jedno mají všechny společné: stačí naplnit vodou a zapnout. Výsledek se dostaví během pár minut.