Způsobů, umožňujících ztvárnit rozlohou největší plochy v obytném prostoru, je samozřejmě celá řada, my se tentokrát zaměříme na keramické obklady, kámen a sklo.
Stěny a podlahy v obývacích pokojích musejí samozřejmě poskytnout odpovídající rámec pro tento typ obytných interiérů.
Za jejich originalitou i potřebnou kvalitou stojí nebývalá variabilita materiálů, vhodných pro vertikální i horizontální aplikaci, a to v dekorech, jež dokážou prostor náležitě doplnit či zvýraznit.
Kromě vzhledu pro ně – zejména pokud jde o keramické produkty – hovoří i kompatibilita s podlahovým či stěnovým vytápěním.
U dlažby – keramické i kamenné – je důležitým parametrem rovněž otěruvzdornost, jež si úspěšně poradí s očekávanou frekvencí užívání, eventuálně s větším znečištěním vnitřních prostor, zvlášť pokud například navazují přímo na venkovní terasu.
Optimálně by mělo jít o čtvrtý nejvyšší stupeň z pětimístné PEI stupnice odolnosti.
Pokud jde o formáty, primát lze jednoznačně přisoudit velkorozměrovým rektifikovaným prvkům, díky nimž působí výsledná plocha celistvě, s minimem spár, což přispívá rovněž ke zjednodušení údržby.
Právě efektní finální vzhled, charakteristický elegancí, kompaktností a výjimečností, je důvodem, proč se tento typ obkladů a dlažeb začal masivně rozšiřovat z koupelen do ostatních obytných prostor.
Velkorysé dispozice totiž dají zvolenému obkladu náležitě vyniknout, ať už má kresbu kamene, dřeva či jiný zajímavý dekor, nebo jde o jednobarevný design ve vysokém lesku.
Nepřehlédnutelné realizace vznikají rovněž s pomocí velkoformátových skleněných prvků různých vzhledů.
TEXT: Alena Müllerová, FOTO: archiv firem