Domov vyvolává v mnohých lidech pocit jistoty a bezpečí. Vchodové dveře jsou pak jakousi vstupní branou do světa pohodlí a klidu. Měly by ho izolovat od vnějších vlivů, jako je například hluk z chodby či z ulice.
Jedná se však také o bezpečnostní prvek, který pomáhá chránit váš majetek. Podle čeho byste měli vchodové dveře vybírat?
Úroveň zabezpečení
Na trhu najdete nepřeberné množství druhů dveří, ne všechny ale splňují bezpečnostní kritéria, po jakých toužíte. Podle čeho to poznáte?
Ty nejbezpečnější dveře spadají do bezpečnostní třídy 3 nebo 4. Tyto stupně pak definují, co všechno dveře musejí vydržet při snaze proniknout do bytu.
Pokud se rozhodnete pro bezpečnostní dveře, pak si pohlídejte, že vámi vybrané dveře disponují vícebodovým bezpečnostním zámkem. A na straně pantů by měly být trny proti vysazení dveří.
Další možností, jak můžete ochránit svůj domov, je pak pojištění nemovitosti. To sice případné krádeži nezabrání, avšak pomůže vám s řešením nepříjemných následků.
Výběr materiálu dveří
Najít ty pravé vchodové dveře může být celkem oříšek. Dveře totiž musí něco vydržet a zároveň by měly být odolné proti:
vypáčení,
prokopnutí,
požáru,
kouři,
Při výběru tedy kromě bezpečnosti přihlédněte i k materiálu, ze kterého jsou dveře vyrobeny. Sáhnout můžete po dřevěných, hliníkových nebo plastových. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů?
Vchodové dveře ze dřeva
Velkou výhodou dřevěných dveří je jejich přírodní dekor. Hodí se například do nízkoenergetických či pasivních domů. Dřevěné dveře však na rozdíl od dalších typů vchodových dveří vyžadují pravidelnou péči.
Dřevo má totiž tendenci se deformovat a je velmi choulostivé na rozdílnost teplot venku a uvnitř. Proto se od dřevěných vchodových dveří pomalu, ale jistě ustupuje.
Vchodové dveře z plastu
Zřejmě největší výhodou plastových dveří je jejich cena. Také skvěle izolují, nemají sklony k deformaci, snadno se udržují a poměrně dlouho vydrží. Kvalitu plastových dveří pak poznáte podle jejich výplně.
Vchodové dveře z hliníku
Hliníkové vchodové dveře jsou rozhodně nejkvalitnější, mají skvělé tepelněizolační vlastnosti. Jsou odolné proti povrchovému poškození, nedeformují se a zároveň nevyžadují prakticky žádnou péči. Vydrží vám nejdéle, zato si za ně připlatíte.