Praktické prvky pro vaši zahradu

Chcete sdílet tento článek?

Navrhujete kompozici zahrady? Přinášíme vám tipy na několik prvků, které byste měli zvážit.

Užitečné pro uskladnění

Na správné zahradě by neměl chybět kompostér. Nejjednodušší je si ho koupit, ale nemusí to být vždy ideální volba. Ne každý kompostér je praktický, v některých například nejde kompost přehazovat. Pokud si věci rádi uděláte sami, vyrobte si z latí kompostér, který bude nejen praktický, ale také vlastní výroby. Nezapomeňte latě umístit tak, aby šly na jedné straně rozebrat a přehazování kompostu tak pro vás nebyl problém.

 Pokud používáte k vytápění domu, chaty nebo chalupy dřevo, nezapomeňte do vaší zahrady umístit praktický dřevník. Jeho hlavním účelem je, aby dřevo zůstalo po celý rok suché. Je tedy vhodné ho dát na místo, kde přes den svítí slunce a zároveň tamtudy proudí vzduch. Zároveň byste si měli pohlídat, jestli z některé strany často nefouká. Pokud ano, doporučujeme tuto stranu zakrýt.

Velmi užitečnými pomocníky každého zahrádkáře jsou barely na dešťovou vodu. Oceníte je zejména v období sucha. Pro čerpání vody můžete použít kohout nebo čerpadlo. Samozřejmě existuje i mnoho jiných řešení – někdo zvolí místo barelů sudy, jiný si nainstaluje jímku.

Pokud už zahradu máte, jistě nám dáte za pravdu, že k jejímu udržování je potřeba velmi mnoho věcí. Zahradní domeček vyřeší problém s jejich skladováním. Ať už jde o zahradní nářadí, sekačku, motorovou pilu, nebo třeba účinná hnojiva, v zahradním domku pohodlně najdou svoje místo a jsou vám vždy po ruce. Nemusí tak zbytečně zabírat místo ve vaší garáži, ve sklepě nebo někde jinde v domě. A pokud nechcete dřevník, tak můžete případně dřevo skladovat i v zahradním domku.

Škůdci nebo pomocníci?

Myslete také na věci, které budete potřebovat pro správnou údržbu vaší zahrady. Jedná se o jak již uvedená hnojiva, tak třeba i přípravky proti plevelům nebo nežádaným škůdcům. Tohle všechno vám pomůže zachovat ,,zdraví” zahrady a zajistí vám ochranu před komplikacemi s údržbou.

Chcete, aby se na vaší zahradě zdržovali užiteční živočichové? Rozmístěte pro ně po zahradě domečky, aby se u vás zabydleli. Při rozmisťování byste měli dbát na to, aby každé zvíře mělo svůj prostor a cesty zvířat mezi domovem a potravou se příliš nekřížily, protože některá zvířata jsou zároveň sama potravou jiným. Každý tvor preferuje jiný druh obydlí. Obojživelníci si zamilují hlubokou tůň a mokřad s hromadou kamení a bahnem. Ježkové dávají přednost hromadám z klád, větví, kamení a drnů. Ptáci mají rádi husté keře a stromy. Pro hmyz můžete vytvořit domeček z hromady dřeva, v které bude dostatek úkrytů v podobě škvírek.

Zahrada jako oáza klidu

Zahrada většinou neslouží jen k zahrádkaření. Je to také místo, kde rádi posedíme s rodinou a přáteli. Proto bychom do ní měli zakomponovat i pěkné zahradní posezení. Je vhodné vybrat bytelný zahradní nábytek, který je odolný vůči paprskům slunce a kapkám deště. Sezení zpříjemní podsedáky nebo polstry. Kam je ale uklidit? Abychom tyto ani další věci nemuseli uklízet do zahradního domku nebo nosit domů, je dobré si pořídit úložný box na zahradu. Existují v různých velikostech a schová se v nich opravdu hodně věcí.

Rodiče jistě rádi na zahradu umístí hrací prvky, díky kterým se na ní bude líbit dětem. Nejčastěji to jsou houpačky a pískoviště. Můžete být ale také originálnější a udělat jim třeba z různě velkých špalků dráhu, po které budou chodit a běhat. Fantazii se meze nekladou a s trochou šikovnosti můžete ze dřeva a jiných materiálů vytvořit na zahradě pro děti mnoho zábavných věcí.

 

Zdroj obrázku 1: Dragana Gordic / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: photojournal74 / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 3: Stetiukha Kristina / Shutterstock.com

 

 

 

 

 

Tento článek je obchodním sdělením
Další zajímavé články