Dejte obývacímu pokoji řád

Chcete sdílet tento článek?

Vodíme do něj návštěvy, trávíme v něm volný čas. Obývací pokoj je ze všech místností ta nejviditelnější. A její dominantou je obývací stěna. Ať už svůj obývací pokoj teprve zařizujete nebo ho chcete jen vylepšit, investice do obývací stěny je určitě tou správnou volbou. Ale jak obývací stěnu vybrat? Právě to se dozvíte v tomto článku.

Obývací stěna je taková naše výkladní skříň. Když trávíme čas v obýváku, náš zrak většinou směřuje na ni. Její neodmyslitelnou součástí je televize. Zároveň obvykle obsahuje i mnoho úložného prostoru. Díky tomu vypadá váš obývací pokoj uspořádaně. Místo v obývací stěně mají knihy, elektronika, uvnitř můžeme schovat téměř cokoliv. Naopak prosklené a nezakryté části obývací stěny mohou dávat na odiv to, co chceme všem ukázat nebo na co se chceme často dívat (například různé dekorace).

Pohrajte si s barvami i designem
Obývací stěna a zbytek obývacího pokoje by spolu měly ladit. Pokud tedy vybíráte stěnu do tradičnějšího vícegeneračního obývacího pokoje, sáhnete nejspíš po klasické dřevěné. Pokud je váš obývací pokoj moderní, zvolíte zřejmě obývací stěnu s atraktivním designem a osvětlením, která bude vypadat skvěle ve dne i v noci.

Při výběru obývací stěny byste měli zvolit tu, která barevně zapadne do vašeho interiéru. Pokud máte obývací pokoj v moderním nebo minimalistickém stylu, většinou je bílá barva tou nejlepší volbou. Pro světlé a velké pokoje se hodí černá obývací stěna. Často je velmi stylová a snoubí eleganci se zajímavým designem.

Barvu obývací stěny byste měli vybírat nejen podle zařízení obývacího pokoje, ale i podle barvy podlahy. Obecně platí, že k světlé podlaze patří tmavá obývací stěna. Světlá obývací stěna by totiž se světlou podlahou splynula, zatímco tmavá obývací stěna se na ní bude vyjímat a bude tím výrazným prvkem, který si váš obývací pokoj zaslouží. Korespondovat by měla také s barvou stěn. Zde platí podobné pravidlo jako s barvou podlahy. Když jsou stěny světlé, obývací stěna by neměla být světlá, ale tmavá.

Velmi důležitý je také seznam prvků, které obsahuje, a jejich rozmístění. Obývací stěny mohou obsahovat různý počet skříněk, poliček a vitrín. Samozřejmostí by měl být televizní stolek pro váš televizor a jeho příslušenství.

Velikost obývací stěny zvolte podle velikosti obývacího pokoje a množství věcí, které v ní chcete uložit. V malém panelákovém bytě tak dejte přednost malé obývací stěně. Pokud bydlíte ve velkém bytě, nemusíte to moc řešit a můžete si vybrat libovolně velkou.

Obývací stěny se vyrábějí z různých materiálů. Stálicí, kterou znaly už naše praprababičky, je masiv. Levnějším řešením je dýha – tenký plát dřeva nalepený na podkladovou desku. Výhodou dýhy je, že dřevo dále nepracuje a nekroutí se. Co se týká kvality, tak dýha je stejně nebo ještě více kvalitní než masiv. Jedním z nejlevnějších řešení je dřevotříska.

Jak doladit celou místnost?

Důležitým prvkem každého obývacího pokoje je také konferenční stolek. Ten by měl být přibližně stejně vysoký jako sedací souprava. Tvar konferenčního stolu by měl korespondovat s ostatními prvky vašeho obývacího pokoje. Většinou se jedná o obdélník, čtverec, kruh anebo ovál. Jeho velikost byste měli přizpůsobit velikosti obývacího pokoje a prostoru, který zaberou věci, které na něj chcete dávat. Některým lidem stačí jedna kniha, jiní si na konferenční stolek vyskládají celou knihovnu.

Stejně jako u obývací stěny, i u konferenčního stolku je důležitý výběr materiálu. Obecně platí, že dřevo je nadčasové, sklo elegantní a plast velmi moderní. Materiál si vyberte především podle materiálu dalších prvků ve vašem obývacím pokoji.

 

Zdroj obrázku 1: Saaras / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: KUPRYNENKO ANDRII / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 3: alexandre zveiger / Shutterstock.com

Tento článek je obchodním sdělením
Další zajímavé články