Nevšední vila, citlivě zasazená do stávající zástavby, nenarušuje konzervativní okolní prostředí a dokonale respektuje urbanistický koncept ulice.
Lokalita pražského Podolí nabízí skvělé podmínky pro moderní bydlení. Je dostatečně klidná s množstvím zeleně, na druhou stranu má výhodu blízkosti centra. Původní zástavbu svahu nad Podolskou vodárnou tvoří rodinné domy, činžovní vily a malé obytné bloky.
Udržují si tradiční uskupení vytvářející optimální podmínky k bydlení. Nový dům do konzervativní zástavby vhodně zapadá a nenarušuje okolí, přesto je na první pohled patrné, že se nejedná o běžný bytový dům.
Dům se železobetonovou konstrukcí má jedno podzemní a tři nadzemní podlaží, jeho fasády tvoří částečně pohledový beton v kombinaci s dřevěným obkladem. Stejný vzhled je i uvnitř domu.
Podzemní podlaží je určeno zejména pro relaxaci, je zde umístěna sauna, vířivka a posilovna. Přízemí domu tvoří jeden velký otevřený společenský prostor. O patro výš jsou obytné místnosti se zajímavě řešenou galerií, která slouží jako knihovna.
V nejvyšším podlaží je pak velkolepá ložnice s prostornou koupelnou. Odsud je výstup na terasu s krbem.
Komfort užívání zvyšují tři parkovací stání v garáži a jedno kryté přístřeškem před garáží – to je určené pro návštěvy. K domu přináleží i menší, dokonale udržovaná zahrada s betonovou terasou a solitérními stromy doplněnými o geometricky stříhané křoviny.
Objekt získal nominaci do soutěže Stavba roku a Cenu za nejlepší architektonickou realizaci festivalu Architecture Week za vytvoření ojediněle velkorysé obytné stavby se zřetelem k citlivému vstupu mezi tradiční městské vily.
Ing. arch. Josef Pleskot (1952) patří mezi nejuznávanější české architekty současnosti. Za své realizace získal řadu ocenění a jeho stavby pravidelně reprezentují českou architekturu na mezinárodních přehlídkách. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze.
Od roku 1991 vede vlastní architektonickou kancelář AP ATELIER. Mezi nejznámější realizace se řadí průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě, rekonstrukce legendární továrny na vodoměry v Holešovicích, přestavba litomyšlského pivovaru, vinařský dům Sonberk nebo sídlo ČSOB v pražských Radlicích.
TEXT: Alena Müllerová, FOTO: CRESCON, Tomáš Souček