Dřevěné podlahy patří k tradici bydlení po dlouhá staletí, během nichž nic neztratily na své funkčnosti a dekorativnosti. I když jim postupně vyrostla zdatná konkurence v podobě jiných materiálů, lidé se k jejich příjemným kvalitám neustále rádi vracejí.
Masivní prkna, lamely, parkety, dvouvrstvé či třívrstvé produkty… všechny najdou v soudobých obytných interiérech uplatnění.
Dýchá z nich přirozenost a hřejivý design, bodují širokou škálou barev, dekorů i formátů, jež z nich činí téměř univerzální podlahový materiál.
Pouze v interiérech s vyšší vlhkostí je nutné myslet na to, aby byla výchozí surovina buď z podstaty odolnější, což dovedou zejména exotické mastné dřeviny, nebo alespoň adekvátně upravena z pohledu vnitřní struktury i povrchu.
Obecně je zřejmé, že osvědčená kvalita vyvolává u investorů rostoucí zájem o drahé podlahové krytiny zaměřené na design, což platí i pro dřevěné materiály.
Moderní technologie v kombinaci s ověřenými řemeslnými postupy umožňují výrobcům vytvářet okouzlující produkty. Nejde jen o netradiční a méně obvyklé dřeviny.
I klasické materiály typu buk či dub lze totiž opracovat a povrchově ztvárnit do nepřeberného množství vzorů a odstínů. Kromě druhu suroviny a její originální kresby hrají při vyznění krytiny důležitou roli také rozměry jednotlivých prvků:
jednolamelová palubka rozhodně působí jinak než třílamelová, a například dvoumetrové palubky vyžadují, a bezesporu také zasluhují, výhradně rozměrné a vzdušné prostory.
Pokud jde o povrchovou úpravu, je patrný zřetelný příklon k noblesnímu saténovému laku, také olejování a voskování dodává dřevěným podlahovým krytinám žádoucí matný vzhled.
Na popularitě stále neztrácejí škrábané, katrované a kartáčované rustikální dekory, jež kontrastují s krytinami jemných vzorů s minimálními odchylkami v kresbě i odstínu. Důležitým parametrem při výběru odpovídající podlahy je také tvrdost materiálu:
prostory s vyšší frekvencí užívání, kde je opotřebení a oděr krytiny intenzivnější, potřebují tvrdší druhy, jako je například hickory, javor, jarrah, jasan, dub, buk, třešeň nebo ořech.
Každý z nich nabízí kromě specifické barvy a tvrdosti také jedinečnou kresbu a strukturu v řezu.
Správným sladěním typu dřeviny, jejího třídění a počtu lamel s úpravou povrchu každoročně vznikají desítky různých dekorů, jež dokážou uspokojit požadavky všech uživatelů.
TEXT: Alena Müllerová, FOTO: archiv firmy