Cecil Beaton přijíždí vystavovat na Kampu

Museum Kampa uvede výstavu jednoho z nejznámějších módních a společenských fotografů světa, Sira Cecila Beatona.

Výstava představí legendární i v Čechách dosud neviděné fotografie britské královské rodiny, hvězd stříbrného plátna (Audrey Hepburn, Greta Garbo, Marylin Monroe), nebo nejvýraznější výtvarné umělce 20. století (Salvador Dalí, Pablo Picasso, Francis Bacon).

Výstava se proběhne ve dnech 12. 6. – 7. 10. 2018 v hlavní budově Musea Kampa v Praze.

Cecil Beaton (1904-1980) byl od roku 1939 oficiálním fotografem Buckinghamského paláce – skrze jeho fotografie známe jak veřejný život panovnické rodiny, tak ten soukromý – za co byl v roce 1972 povýšen do šlechtického stavu.

Během II. světové války byl dokonce vyslán britským ministerstvem informací jako „špión fotograf“ do zahraničí – např. fotografoval výsledky bitvy u Tobruku v roce 1942. Několik desetiletí fotografoval pro módní časopis Vogue, vytvořil také několik oscarových scénografií a kostýmů pro Hollywood a Broadway, nejznámější je asi My Fair Lady, jejíž kostýmy, například černobílé dámské kreace z dostihového dne v Ascotu ovlivnily celý módní svět, nebo muzikál Coco o životě a tvorbě módní ikony Coco Chanel.

Beaton byl ale především skvělý fotograf, známý především svou prací se světlem, s výzdobou místnosti a častým využitím neotřelých exteriérů.

Zároveň by renesančním umělcem, který kromě fotografie se věnoval kresbě, psaní a publikování svých deníků, časopiseckých článků a reportáží, již zmíněné scénografii a tvorbě kostýmů.

Přitom se sám stal celebritou britského společenského života, byl členem skupiny Bright Young People, jakési „zlaté mládeže“ britských 30. let 20. století a ještě v roce 1970 byl zařazen mezi nejlépe oblékané osobnosti světa.

Výstava tohoto velikána a inovátora společenské a módní fotografie tak bude díky Museu Kampa ke shlédnutí poprvé v České republice.

Výstavou Cecil Beaton, fotograf královen, navazuje Museum Kampa na loňskou úspěšnou výstavu Manolo Blahník: The Art Of Shoes.

I v případě Beatonovy výstavy budou mít diváci možnost nahlédnout do fascinujícího světa – do mistrně zachycených slavných a významných osobností, do světa špičkové módy, filmu a jedinečného prostředí královské rodiny.

Jak dále uvedl JUDr. Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových: „Beaton je v prvé řadě skvělý umělec se smyslem pro suchý britský humor, který lehce skrze fotografie probleskuje.

Zároveň je pro Museum Kampa důležité, že touto výstavou pokračujeme ve velmi dobrých česko-britských vztazích, které chceme rozvíjet i přes ohlášený brexit.

Výstavu Cecil Beaton, fotograf královen, připravuje Museum Kampa ve spolupráci s National Portrait Gallery v Londýně.

Výstava se koná pod záštitou J.E. Nicka Archera, velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v ČR.Tyto a další informace můžete nalézt na webových stránkách Musea Kampa www.museumkampa.cz.