Než přejdeme přes přechod, několikrát se rozhlédneme. V aquaparku úzkostlivě dbáme na to, abychom neuklouzli na mokré dlažbě. A při projížďce na kolečkových bruslích máme více chráničů než člen policejní pořádkové jednotky.
Pochopitelně, vždyť rizika jsou všude kolem nás a nechceme zbytečně přijít k úhoně. Škoda jen, že podobné obezřetnosti nedbáme v domácím prostředí. Tušili jste, že právě domácí úrazy zaujímají v žebříčku nejčastější příčinu zranění?
Z analýzy Světové zdravotnické organizace vyplynuly zajímavé závěry – až se s nimi seznámíte, už se nikdy doma nebudete cítit tak bezpečně jako doposud.
Doma je doma – opravdu je důvod k obavám? Přemíra stresu škodí zdraví a neradi bychom rozbili vaše pocity klidu a bezpečí. Na druhou stranu je moudré učinit několik preventivních opatření, a to zejména v případě, že s vámi žijí menší děti.
Právě ty totiž hýří „skvělými nápady“ a nepohrdnou žádnou příležitostí k dobrodružství. S oblibou holdují nábytkovému horolezectví, strhávají na sebe rozměrné dekorace, a ještě nejraději zkoumají obsah čisticích prostředků a krabiček s léky.
A že si „pro jistotu“ sjednáte úrazové i majetkové pojištění, je jistě praktické, ovšem pouze z finančního hlediska.
Aktivní prevence úrazu je mnohem lepší než následné řešení problémů.
Seznamu nejčastějších nehod, ke kterým v domácnostech dochází, vévodí pořezání nožem. Následují pád z výšky při čištění oken nebo věšení záclon.
Trojici uzavírají popáleniny při vaření, které je z hlediska míry rizika srovnatelné s mnoha sporty.
Za zmínku však stojí i další nehody. Značně rizikovou skupinu představují domácí kutilové, kteří, snažíc zvelebit bydlení vlastními silami, se často zraní v důsledku neopatrné manipulace s nářadím.
Navíc kolikrát způsobí škody na majetku i zdraví sousedů. Ti zodpovědnější mají alespoň uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu.
Běžné příčiny úrazů dětí jsme již nakousli výše. Proto jen doplníme, že: k 44 % všech úrazů dochází následkem pádu, následují opaření, pořezání kouskem rozbitého skla a přivření prstu do dveří.
Alarmující je, že v posledních letech přibylo případů, kdy děti způsobily požár nebo se otrávily oxidem uhelnatým.
Praktická doporučení, jak udělat domácnost o něco bezpečnější
Přijmete fakt, že stoprocentně bezpečná domácnost neexistuje. Ledaže byste interiér vypolstrovali a odstranili z něj veškeré vybavení. Nic takového ovšem udělat nemůžete a ani nechcete. Co však ve vaší moci je, jsou následující opatření.
Máte-li děti, rozhodně neváhejte s ukotvením nábytku ke zdi. Pozor si dejte také na volně stojící předměty (např. květináče) a nástěnné dekorace, respektive na vše, co by mohlo malé dítě strhnout.
Problematických věci, jejichž přítomnost zavání nehodou, se raději zbavte, případně je umístěte mimo dosah všetečných dětských rukou. To samé platí o agresivních čisticích prostředcích, lécích, ostrých nástrojích apod.
Nenechávejte v bytě na podlaze volně ležet kabely, o které by někdo mohl zakopnut. Rizikový však může být i průchod neosvětlenou chodbou.
Velmi rizikové mohou být plynové a elektrické spotřebiče. Pokud máte pocit, že něco nefunguje správně, okamžitě zařízení vypněte a nechte zkontrolovat kvalifikovaným revizním technikem.
V kuchyni si spotřebiče a kuchyňské potřeby uspořádejte tak, abyste se vyhnuli častému přenášení horkých předmětů. Nad sporákem by neměla chybět digestoř a pro ostré předměty vyhraďte místo, na které se nedostanou děti.
Nikdy nepokládejte na kamna či přímotopy jakékoliv předměty – mohly by vzplanout. V okruhu min. metr od otevřeného ohně by neměly být textilie.
Pro jistotu mějte vždy po ruce práškový hasicí přístroj a sjednejte si pojištění bytu a domácnosti, protože škody způsobené ohněm jsou dle statistik zdaleka nejvyšší.
Doma by vám neměla chybět lékárnička a určitě nebude od věci, když si zopakujete zásady první pomoci. Pamatujte, že ne mnohem lepší býti připraven a nemuset znalosti použít, než je nemít a čelit nepříjemné situaci.