Vyberte si dřevěnou podlahu podle svého vkusu

Velkou předností dřevěných podlah je obrovská variabilita designu.

Ale ať už je podlaha světlá, tmavá, červeně žíhaná, s parketovým vzorem, nebo čistě přírodní s přiznanými suky, stále to je ta známá tradiční krytina se skvělými užitnými vlastnostmi a dlouhou životností.

Jak si však z té ohromné škály dřev a barevných úprav vybrat pro svůj domov tu pravou?

„Ta tmavá dubová je nádherná, ale hodí se do paneláku?“, ptáte se. „A ten žíhaný javor působí vesele, ale neokouká se časem?“ Pojďme si prohlédnout pár příkladů různých stylů, které mohou inspirovat.

Skandinávský styl

Ve skandinávském stylu kraluje přirozenost, ekologické principy a respekt k přírodě. Interiér dělá dojem studentského pokojíku zařízeného nábytkem sehnaným po bazarech a výprodejích.

V takovém pokoji může být stolek klidně sestavený z dřevěných palet, kreativita se tu počítá, ale vše musí působit lehce, svěže, přirozeně. Polštářky a odpočinkové místo přímo svádějí k praktikování tolik důležitého hygge.

Podlaha je vždy dřevěná a světlá, hodí se například bělený dub nebo, jako na ilustrační fotografii, odstín cappuccino molti.

Glamour

Bydlení inspirované zámeckými interiéry je vždy zařízené historickým nebo historizujícím nábytkem.

Velká zrcadla, křišťálové lustry, vysoké vázy a umělecká díla, často velmi rozměrná, to vše je typické pro styl glamour.

Jsou-li takové interiéry v jižních oblastech, mívají na podlaze mramor, ve střední Evropě a na severu jsou typickou podlahovou krytinou dřevěné parkety.

Složitě skládané vzory, jako známe například z Versailles, ale není vhodné napodobovat v menších místnostech.

V bytech působí přirozeněji a přitom dostatečně honosně prosté vzory typu rybí kost nebo nekomplikovaný podélný parketový vzor. Tmavší barva podlahy dodá interiéru důstojnost a autenticitu.

Provence

Zasněná Provence: také se vám vybaví otevřená francouzská okna, vlající záclony a na stolku kytice levandule? To přesně je Provence, oblast na jihu Francie – slunná, voňavá a trochu melancholická.

Místnosti v provensálském stylu charakterizují pastelové barvy, patinovaný nábytek, vázy plné lučních květin a obrazy moře.

Podlahy jsou prkenné a světlé, téměř bílé. Třívrstvé dřevěné podlahové díly mohou mít zkosenou hranu, pro dokonalý dojem selského prkna. Pohrát si lze i s pokládkou:

podélná místnost opticky prodlouží, příčná rozšíří a zkrátí a šikmá pokládka je vhodná ve velkých prostorech, kde pak podlaha není nudná.

Ethno

Cestovatelé, obdivovatelé cizích kultur, vyznavači šamanských kultů, buddhisté a další svobodomyslní a nekonformní lidé mají tendence zařizovat si bydlení v ethno stylu.

Často k němu patří tmavá (ale vždy dřevěná) podlaha, tmavé stěny, na nichž se vyjímají trofeje a suvenýry z dalekých cest, spaní a sezení na zemi, barevný textil a exotické pokojové rostliny.

Úskalí spočívá v možném přehlcení interiéru vystavenými předměty, ale kdo dokáže svou sběratelskou a dekoratérskou vášeň udržet v rozumných mezích, bydlí pak většinou v unikátním a zajímavém prostředí. Ethno interiéry jsou vždy originální.

Tmavé podlahy mohou být z barveného dřeva, oblíbený je například dub, nebo jasan s krásnou kresbou (na snímku podlaha jasan coffee molti). Autentické jsou pak podlahy z exotických dřev merbau, sapella a jatobe.

Kromě výjimečného vzhledu mají i skvělé vlastnosti: tvrdost a odolnost.

Pro snadné a odpovědné rozhodování o výběru podlahy doporučujeme využít nabídky firmy Barlinek.cz na zaslání vzorků.