Jak kombinovat barvy u bytového textilu

Chcete sdílet tento článek?

Interiérové textilie k našemu komfortnímu bydlení zkrátka patří. Aby ovšem dokonale zapadly do svěřeného prostoru a dodaly mu tu správnou atmosféru, musíme je vybírat s maximálním citem. A jak na to?

V zásadě se při zdobení interiéru látkovými doplňky můžete inspirovat dvěma možnými směry. Prohlédněte si barevné ladění svého interiéru a rozhodněte se, zda:

  • se budete řídit doplňkovými barvami a pouze je doplníte dalšími,
  • nebo zda se pokusíte v obývacím pokoji nebo třeba předsíni vytvořit zajímavou kombinaci kontrastních barev.

Výsledná volba ovlivní vzhled interiéru

Zatímco první konzervativní způsob v zásadě jen doplní již stávající kompozici, druhá varianta vám umožní proměnit vaše bydlení opravdu od základů. A jaká všeobecná pravidla lze v této oblasti doporučit? Například závěsy a záclony je vždy vhodné ladit se vzhledem vaší sedačky nebo jiné dominantní plochy pokoje. Může jít kupříkladu o kuchyňskou linku, toaletní stolek, povlečení na posteli apod.

Stejného efektu však dosáhnete tím, pokud například přes červené křeslo přehodíte látku se zelenými kostkami, jež se budou později opakovat i na zvoleném závěsu. Není tedy nutné kupovat nový kus nábytku, stačí jen drobný doplněk.

Co na kombinaci barev říká matematika

Pamatujte také na základní obecné pravidlo, jež v tomto ohledu platí univerzálně. A co říká? Že 60 % místnosti by mělo být vždy vyplněno základní barvou (nejlépe bílou, béžovou, světle hnědou apod.), 30 % je pak vyhrazeno pro víceméně neutrální doplňkové barvy (zde vše záleží jen a pouze na vašich preferencích, žádná přesná definice totiž není) a pouhých 10 % může mít jinou, nejlépe kontrastní barvu (ovšem není to podmínkou).

Tímto způsobem si vlastně snadno vytvoříte barevnou paletu pro celý interiér, což je rozhodně polovina úspěchu. Druhou fázi pak samozřejmě tvoří výběr vhodných vzorů.

Jak na výběr a kombinaci vzorů

Také se vám líbí třeba koberec s orientálními nebo geometrickými vzory, ale netušíte, jak ho sladit s dalším vybavením místností? Všeobecně platí, že pokud se při svém výběru rozhodnete pro geometrický nebo jinak výrazný vzor, pak co nejvíce omezte počet barev, které ho tvoří. Snáze ho pak zkombinujete se zbytkem interiéru.

U květinových motivů to však neplatí. Bývají totiž velmi jemné a s neutrálním pozadím (jinak by rostlinné motivy ani nevynikly), takže snadno můžete barvy použité „rozšířit“ po celé místnosti. Vsadíte-li také na podobné květinové vzory, dostane váš obývací pokoj nebo třeba kuchyně jedinečný efekt zahrady.

A nezapomeňte vzít v úvahu také měřítko. Pamatujte si, že čím menší je povrch, na kterém se vámi zvolený vzor objeví, tím menší musí také onen vzor být. Jinak opět hrozí přeplácanost. A to byste určitě nechtěli.

Malé vzory mají rády kontrasty a lze je i kombinovat

Všeobecně také platí, že malé vzory budou vždy lépe vypadat na velkých polštářích, záclonách, závěsech apod. Naopak malé plochy mají v oblibě spíše vysoce kontrastní motivy, které mohou mít podobu kupříkladu pruhů v provedení dvou a více protichůdných barev. Díky tomu vypadají, jako by doslova vystupovaly z pozadí, takže je zaručeně nepřehlédnete.

Proměňte svůj interiér díky (a)symetrii

Vzhled svého interiéru můžete také snadno opticky rozvrstvit a diverzifikovat, a to podle principů symetrie nebo jejího opaku. První způsob sází na stejné zbarvené stěny, identický počet polštářů na obou stranách pohovky apod.  Asymetrie je pak v podání bytové architektury spojena s kontrolovaným chaosem. Je jen na vás jakou cestu si zvolíte, ovšem bytové textilie vám při ní vždy budou skvělými průvodci.

 

Zdroj obrázku 1: Africa Studio / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Africa Studio / Shutterstock.com

Tento článek je obchodním sdělením
Další zajímavé články