Jak zateplit starou fasádu?

Trápí vaše obydlí neustálý únik tepla? Přejete si ušetřit své náklady na vytápění? Máme pro vás tipy, jak zateplit starou fasádu, abyste zamezili úniku tepla z domácnosti.

Spolu s výměnou oken je tento krok nezbytný pro udržení vysokého komfortu bydlení.

Starší stavby mají své potřeby

Stavby, které byly budovány před několika lety, neznaly dnešní technologie, a proto se při jejich stavbě nemyslelo na potřebu tepelně dům izolovat. Zdivo z plných cihel, škvárobetonu, cihelných bloků, kamene nebo plynosilikátu má dobrou akumulační schopnost.

Velmi rychle dokáže pojmout studený i teplý vzduch ze svého okolí a bez zateplení do sebe akumuluje vzduch z okolního prostředí. Vlivem chybějící izolace je tak zdivo náchylné k promrzání a v létě je naopak extrémně přehříváno. Tím pádem je vzduch v místnostech velmi horký.

Individuální řešení pro každou stavbu je nutným základem. Jiné postupy bývají řešeny u obydlí, které jsou z cihel, rozdílné pak u plynosilikátu. Je třeba zohlednit vlhkostní poměry ve zdivu, a kromě jeho typu i tloušťku.

Stavební firma vám vždy musí nabídnout konkrétní řešení vašich individuálních potřeb.

Jako první se hlásí o slovo hydroizolace

Přemýšlíte, jak zateplit starou fasádu? Prvním krokem ke správnému zateplení starší fasády je řádné provedení hydroizolace.

Nejdříve si ohlídejte, zda je fasáda dokonale odvlhčená. Následně si určete vhodnou hydroizolaci, která dokáže dokonale propouštět vodní páry. Tato vlastnost je u starších fasád klíčovým krokem k úspěchu.

Pokud se totiž zaměříte na levné materiály, které toto neumožňují, zaděláváte si na budoucí velké potíže. Páry, které kondenzují, by se tak zanedlouho staly zdrojem mohutných plísňových porostů.

Místo polystyrenu tak raději zvolte foukanou drcenou celulózu, dřevovlákno nebo minerální vlnu.

Nešetřete na tloušťce zateplení

Při kalkulaci celkových nákladů bude jistě hrát roli rozpočet za izolační hmotu. Mějte ale stále na paměti, že na tomto není dobré šetřit. S vhodnou tloušťkou potřebnou pro vaši budovu vám napoví vypracovaný projekt u stavební firmy.

Následně je jen na vás, zda samotnou instalaci zvládnete sami nebo se obrátíte na odborníky.

Pro starou fasádu jedinečné řešení

U fasád, které již mají za sebou nějakou dobu funkčnosti, je dobré použít provětrávanou fasádu. Tento inovativní systém je náhradou kontaktní izolace.

Její cena je sice vyšší, ale léta zkušeností s tímto stále se vyvíjejícím systémem zateplení jasně říkají, že z dlouhodobého pohledu je mnohem efektivnější.

Provětrávaná fasáda se vyznačuje tím, že mezi zakotvenými držáky obkladu a izolační vrstvou má vzduchovou mezeru.

Zateplení starší fasády má svá pravidla, které je potřeba dodržovat.

Zdroj obrázku:

hydebrink / Shutterstock.com